"Viime syksynä päihteitä käyttävien raskaana olevien naisten pakkohoidon mahdollistava lakimuutos tyssäsi peruspalveluministeri Susanna Huovisen (sd.) päätökseen, että ensin on varmistettava vapaaehtoisen hoidon saatavuus.Mihinkään toimiin vapaaehtoisen hoidon parantamiseksi ei kuitenkaan ole syksyn jälkeen ryhdytty.
27-vuotias Subutex-korvaushoidossa oleva helsinkiläisnainen odottaa parhaillaan neljättä lastaan.
Ensimmäinen lapsi otettiin huostaan holtittomaksi riistäytyneen alkoholin käytön takia.
– Huostaanoton jälkeen tuli muut päihteet mukaan aika nopeasti, kun se oli niin kova paikka. Jotenkin se meni niihin muihin päihteisiin, joista oli aina halunnut pysyä erossa. Sitten ei enää ollut oikein väliä, nainen muistelee.
Toista kertaa raskaaksi tullessaan nainen oli jo aloittanut Subutexin suonensisäisen käytön.
– Siinä tuli ensimmäistä kertaa semmoinen, että haluaa päästä aineista eroon ja saada elämän kuntoon ja sitten lähdettiinkin sille hoidon polulle silloin.
Hoito ei kuitenkaan mennyt niin kuin piti. Vieroitusoireet veivät voiton ja hoito jäi kesken. Lapsi syntyi raskausviikolla 23 ja menehtyi.
– Nyt ajatellen olisin ehkä ollut tyytyväinen, jos joku laki olisi vaatinut minua siellä hoidossa pysymään sen lapsen takia, nainen sanoo."
http://yle.fi/uutiset/olisin_ollut_tyytyvainen_jos_laki_olisi_vaatinut_pysymaan_hoidossa__paihdeaitien_hoito_jaanyt_sote-uudistuksen_jalkoihin/7119804
Lapsia kuolee ja vammautuu loppuiäkseen tuhansia tuollaisten idioottifemakkojen takia, joille naisten oikeudet ovat tärkeämpiä kuin mikään muu. Pakkohoito pitäisi olla itsestään selvyys, mutta tahallinen vammauttaminen pitäisi olla myös rangaistavaa jos salaa päihteiden käytön.
Taitaisi pakkohoito olla tarpeen myös noille huovisille ja hendrikssoneille.
Susanna Huovinen lasten murhaaja
3
78
Vastaukset
- femakko-oikeus
Kaikki femakot on pedofiilejä, väkivaltaisia lastenmurhaajia ja miestenvihaajia. Sen näkee femakkojen antamista tuomioista oikeudessa.
- On huomautettava
pienestä epätarkkuudesta.
Susanna Huovinen ei yksinomaan tapa lapsia, vaan suurin aikaansaannos on tuhansien lapsien vammauttaminen ja vajaaälyiseksi järjestäminen. Jotta näissä ongelmalapsissa riittäisi työsarkaa sosdem virkakoneistolle. Tässä Susanna Huovinen ajaa aivan normaalein käytännöin puolueensa Sosiaalidemokraattien agendaa. - hupakkoja tyynni
Taas yksi turkistarhauksen lopettamisen puolesta äänestänyt - ei näillä ole ihmispuolellakaan todellisuudentajua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164662
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2281096Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 126889
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807