Ukraina oli yksi NL:n perustajavaltioista 1922. Se ei siten kuulu niihin maihin jotka Stalin miehitti 2.MS:n jälkeen ja joissa puna-armeijan avulla luotiin sosialistinen hallinto.
Ukrainassa kehittyi 70 vuoden aikana työtä pakoileva homo sosialismus, eikä näillä ole edellytyksiä pärjätä markkinataloudessa. Ukraina on Euroopan köyhin maa ja konkurssikypsä. USA:lla ja EU:lla ei siellä ole tiedossa muuta kuin pitkäaikainen maksajan rooli.
Taloudellisesti Ukraina kannatta jättää Venäjän hoidettavaksi, kun kerran Putin sitä kovasti haluaa.
Jos Ukrainalaiset oikeasti haluavat länsimaiseksi demokratiaksi sinne voisi tyhjentää jenkkien ja muidenkin NATO maiden ylisuuret asevarastot. Nehän täyttyisivät kuitenkin nopeasti ja uudemmalla kalustolla.
Ukrainalaisten pitäisi siis osoittaa teoilla halunsa irtautua Venäjän komennosta. Rahallista tukea sinne ei kannata lähettää ennen kuin ukrainalaisilta löytyy tekoja anomustensa tueksi.
Miksi Ukraina on alkanut kiinnostaa länttä?
15
98
Vastaukset
- Näin se meni..
Avaajalla tuntuu olevan Ukrainan historia vähän hakusessa. Ensimmäisen maailmansodan jälkeen Ukraina ei suinkaan ollut perustamassa bolsevikkivaltiota vaan pyrki siitä eroon ja iytsenäiseksi!
Sopii lukea:
Ensimmäisen maailmansodan aikana Saksa sekä Itävalta-Unkari onnistuivat valloittamaan suuren osan Ukrainaa.
Helmikuun vallankumouksen jälkeen ukrainalainen kulttuurielämä alkoi vilkastua ja maaliskuussa 1917 Kiovassa perustettiin Keskus-Rada joka valitsi historioitsija Myhail Sergejevitš Hruševskyin puheenjohtajakseen. Radan vaikutusvallan kasvaessa Venäjän väliaikainen hallitus joutui tunnustamaan sen ja myönsi Ukrainalle heinäkuussa autonomian.
Lokakuun vallankumouksen jälkeen Rada kieltäytyi tunnustamasta neuvostovaltaa ja julisti Ukrainan kansantasavallan perustetuksi, tarkoituksena liittoutua tulevan demokraattisen Venäjän kanssa. Samoihin aikoihin ensimmäinen yleisukrainalainen neuvostojen kokous julisti Harkovassa Ukrainan neuvostotasavallaksi. Kun bolševikkien joukot alkoivat edetä kohti Kiovaa, Kansantasavalta julistautui 22. tammikuuta 1918 itsenäiseksi. Brest-Litovskin rauhan jälkeen puna-armeija joutui kuitenkin vetäytymään Ukrainasta. Radan hallitus palasi Kiovaan Saksan ja Itävalta-Unkarin joukkojen tuella, mutta se oli saksalaisille liian vasemmistolainen ja huhtikuussa 1918 tapahtui Saksan tukema vallankaappaus, joka julisti Ukrainan monarkiaksi ja kenraali Pavlo Skoropadskin sen hetmanniksi.
Saksalaisten tukema hallinto kesti loppuvuoteen, jolloin Saksan keisarikunta antautui ensimmäisen maailmansodan lopuksi ja sen joukot joutuivat vetäytymään. Kiovassa nousi uudelleen valtaan ukrainalaisten sosialistien ja nationalistien johtama Kansantasavallan direktoraatti, jossa vallan keskitti omiin käsiinsä Symon Petljura. Ukrainan kansantasavalta julisti 22.1.1919 yhdistyvänsä Länsi-Ukrainan kansantasavallan kanssa, mutta Puolan joukot valtasivat sen.
Joulukuussa 1919 Petljura pakeni vähine joukkoineen bolševikkeja Puolaan ja solmi sopimuksen Puolan kanssa, jossa hän luovutti Galitsian Puolalle vastineeksi tuesta bolševikkeja vastaan. Puolalaisten hyökkäys eteni Kiovaan asti, joka vallattiin toukokuussa 1920. Tällä välin Ukraina oli keskellä punaisten, Denikinin ja Wrangelin johtaman Etelä-Venäjän armeijan valkoisten ja Nestor Mahnon johtamien anarkistien sisällissotaa. Keväällä puna-armeija sai haltuunsa suuren osan Ukrainasta, lukuun ottamatta Puolan miehittämiä Volyniaa ja Länsi-Podoliaa.
Kevään 1920 Puolan–Neuvosto-Venäjän sota ja puna-armeijan tappio Varsovan taistelussa johti Ukrainan jakoon Riian rauhassa 18. maaliskuuta 1921. Ukrainan länsiosa joutui Puolalle.[13] Kun Saksa ja Neuvostoliitto toisen maailmansodan alkuvaiheessa syyskuussa 1939 jakoivat Molotov–Ribbentrop-sopimuksella Puolan, nämä alueet liitettiin Ukrainan sosialistiseen neuvostotasavaltaan. - wickeds
Tuo tapahtui ennen vuotta 1922, jolloin Ukraina oli siis yksi NL:n perustajamaa
- Ukraina oli myös
yksi NL:n lakkauttajista.
Siellä vain ei koskaan kehittynyt minkäänlaista demokratiaa tai markkinataloutta. Sen seurauksia maksellaan nyt.
Lisäksi Ukraina oli öljyn ja kaasun osalta riippuvainen Venäjästä, joka on sillä kiristänyt Ukrainaa koko ajan. - Näin se meni..
"Tuo tapahtui ennen vuotta 1922, jolloin Ukraina oli siis yksi NL:n perustajamaa "
Eihän se muuta miksikään sitä, että Ukraina pyrki alun pitäen itsenäiseksi! Kun neukku jonkun valtasi niin kohta löytyi sopivia paikallisia miehiä tekemään sopivia toimia! Näinhän on käynyt myös Venäläisten miehittämällä Krimillä!
- Näin naapurissa
Ja Ukrainalla on myös nerukkuaikaan historiaa, jonka neukut aiheuttivat;
The New York Review of Books
Of those who starved, the 3.3 million or so inhabitants of Soviet Ukraine who died in 1932 and 1933 were victims of a deliberate killing policy related to nationality. In early 1930, Stalin had announced his intention to “liquidate” prosperous peasants (“kulaks”) as a class so that the state could control agriculture and use capital extracted from the countryside to build industry. Tens of thousands of people were shot by Soviet state police and hundreds of thousands deported. Those who remained lost their land and often went hungry as the state requisitioned food for export. The first victims of starvation were the nomads of Soviet Kazakhstan, where about 1.3 million people died. The famine spread to Soviet Russia and peaked in Soviet Ukraine. Stalin requisitioned grain in Soviet Ukraine knowing that such a policy would kill millions. Blaming Ukrainians for the failure of his own policy, he ordered a series of measures—such as sealing the borders of that Soviet republic—that ensured mass death.
Eli vanhan stallarilaulun sanoin: "On jotain mikä yhdistää ja hymyyn vetää suun.." - Äijä 60
Kauanhan teiltä menee tajuta se tosiasia että putin on maailman vaarallisin diktaattori ja kakkonen b obama !
- älä taas valehtele
Ukrainassa oli enimmäkseen Moskovasta tulleita kommunisteja Neuvostoliittoa "perustamassa". Hrutsev taisi olla jopa Venäjän puoleisesta kylästä.
- Kiovan tappajat
Miksi se on venäläisiä mongooleja kiinnostanut jo Batu Khaanin Kaanin päivistä lähtien.
- Anonyymi
Ruotsalaisten rotututkijoiden mukaan suomalaiset ovat lyhytkalloisia mongoleja.
- eikööö eiköö
Saahan kaltaisesi läskipääkin valtiolta rahallista tukea. Typerä häntien laskija huttila hullu.
- Anonyymi
Lännen tunkeminen Ukrainaan on sama asia kuin jos Venäjä yrittäisi siepata Texasin.
- Anonyymi
” Lännen tunkeminen Ukrainaan on sama asia kuin jos Venäjä yrittäisi siepata Texasin.”
Heikko rinnastus! Ukraina haluaa olla itsenäinen demokratia ja se riittää!
- Anonyymi
Länsi ei ollut kiinnostunut, koska sionisteilla oli hampaankolossa 1600-luvulta saakka ukrainalaisille ja koska liittolaisille haluttiin antaa siimaa
- Anonyymi
” Länsi ei ollut kiinnostunut, koska sionisteilla oli hampaankolossa 1600-luvulta saakka ukrainalaisille ja koska liittolaisille haluttiin antaa siimaa”
Länsi haluaa auttaa kaikkia itsenäisyyteen pyrkiviä maita!
- Anonyymi
” Taloudellisesti Ukraina kannatta jättää Venäjän hoidettavaksi, kun kerran Putin sitä kovasti haluaa.”
MIKSI? Maa haluaa olla itsenäinen demokratia ja kuulua länteen! Miksi sen pitäisi lla epämääräisen diktatuurin alusmaa?
”Jos Ukrainalaiset oikeasti haluavat länsimaiseksi demokratiaksi sinne voisi tyhjentää jenkkien ja muidenkin NATO maiden ylisuuret asevarastot. Nehän täyttyisivät kuitenkin nopeasti ja uudemmalla kalustolla.”
Omituinen möläytys!
”Ukrainalaisten pitäisi siis osoittaa teoilla halunsa irtautua Venäjän komennosta. Rahallista tukea sinne ei kannata lähettää ennen kuin ukrainalaisilta löytyy tekoja anomustensa tueksi.”
Se on taistellut jo vuosia itsenäisyytensä puolesta ja todistanut siten haluavansa! Stallarilla on himo alistaa maita orjakomentoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899