Eduskunnan uudet turvaovet tuskastuttavat kansanedustajia
http://www.hs.fi/kotimaa/Eduskunnan uudet turvaovet tuskastuttavat kansanedustajia/a1394087796015
Eduskuntaan viime syksynä hankitut turvaovet ovat osoittautuneet turvattomiksi joillekin kansanedustajille.
Uudet ovet ovat pyöröovia, joiden läpi yksi kerrallaan tulee sisään taloon. Ovet ovat niin ahtaat, että edustajat ovat kolhineet jalkojaan.
"Valituksia on tullut. Ihmiset eivät ole tottuneet käyttämään niitä", sanoo eduskunnan turvallisuusjohtaja Jukka Savola.
Hänestä ongelma ei kuitenkaan ole iso. "Jonkun sukat ovat menneet rullalle."
Pyöröovien välilevyt ovat kovaa lasia. Jos ei ole varovainen, lasiseinän alareuna voi iskeä kipeästi akillesjänteeseen. Näin kävi Arto Pirttilahdelle (kesk).
"Ilkeästi kävi nilkkaan", hän kuvaa omaa kokemustaan Pikkuparlamentin ovessa. Nyt lasiseiniä on jo ainakin osittain pehmennetty kumisuojilla.
Yleisempi ongelma on ovien ahtaus. Ovien pitää olla ahtaita, ettei samassa pyörähdyksessä pujahda sisään useita ihmisiä.
Kansanedustaja Rakel Hiltunen (sd) sanoo, että ovet ovat vaikeat. Ne ovat aiheuttaneet hankaluuksia varsinkin hänen reumaa sairastaville vierailleen. "Joku on kieltäytynyt menemästä", Hiltunen sanoo.
Vasenryhmän Markus Mustajärvi kertoo, että talvivaatteissa ja kantamukset mukana ovista läpi pääseminen on "todellista keplottelua".
Turvaovet hankittiin viime syksynä kilpailutuksen jälkeen. Savola sanoo, että nyt hankitut turkkilaiset ovet ovat eurooppalaista laatua mutta hinnaltaan 35–40 prosenttia muita halvemmat. Yhden oven hinta on noin 20 000 euroa ilman arvonlisäveroa ja asennusta.
Savola kävi tutustumassa oviin Istanbulissa jalkapalloseura Galatasarayn kotistadionilla, jonka vip-katsomossa on samanlaiset ovet.
Tänään perjantaina oviongelmaa ratkotaan eduskunnan kiinteistöväen voimin. Tarkoitus on asentaa lisää pehmusteita lasiseinien alaosaan.
Samoja ovia on tulossa eduskuntaan vielä lisää, kun eduskunnan peruskorjaus etenee.
Hölmölän päättäjät eivät mahdu pyöröovista
oppia Istanbulista
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708