Taloustutkimus kysyi yli tuhannelta suomalaiselta, ”onko Venäjän kehitys mielestänne Suomelle uhka”? Venäjää piti uhkana 39 prosenttia vastanneista. Puolet suomalaisista, 50 prosenttia, ei pitänyt Venäjää uhkana Suomelle. Venäjää pitivät uhkana etenkin toimihenkilöt, asiantuntijat, johtavassa asemassa olevat ja yrittäjät. Tässä ryhmässä peräti 51 prosenttia vastasi, että Venäjän kehitys on uhka Suomelle.
Mitä tästä opimme? Älykkäät, korkeasti koulutetut ja menestyneet ihmiset ymmärtävät pitää Venäjää uhkana, mutta sitten taas tyhmemmät, kouluja käymättömät ihmiset eivät ymmärrä pitää Venäjää uhkana.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288662940485.html
Mitä tästä opimme? Älykkäät, korkeasti koulutetut ja menestyneet ihmiset ymmärtävät pitää Venäjää uhkana, mutta sitten taas tyhmemmät, kouluja käymättömät ihmiset eivät ymmärrä pitää Venäjää uhkana.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288662940485.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tässä asiassa näkyy koulunkäynti menneen kyllä täysin hukkaan. Tavallisen kansan mielestä Venäjä on Suomelle todella Yhtä tärkeä, kun muutkin naapurit, ja vieläkin tärkeämpi. Jos sitä koulunkäyneet ei ymmärrä, ovat he nautojakin tyhmempiä.
Kekkonen rakensi hyvät suhteet Neuvostoliittoon, siis arvaamattomaan vasemmistodiktatuuriin. Jos nykyVenäjään, jonka parlamentti ja presidentti on vaaleilla valittu kuten Suomessakin ja suusin puolue on kokoomuksen veljespuolue, ei ole hyvät ja luottamukselliset suhteet, on syy täysin kouluja käyneissä pelkureissa ja ryssittelevissä Suomalaisissa.
Vaikka Venäjä on Suomelle taloudellisesti tärkeä, niin ei se silti sitä tarkoita, etteikö se myös samaan aikaisesti muodostaisi Suomelle uhkaa. Eihän ne toisiaan pois sulkevia asioita ole.
Mutta yksinkertaisten ihmisten lienee vaikea ymmärtää juuri sitä, että joku voi olla samaan aikaan sekä uhka että mahdollisuus.
yhtään mitää. Mutta semmää tiedän että venäjä eioo mikää uhka. Hyvä vaa jos valtaavat fasistiporvareitte maan.
No meidän koulussa opetettiin, että hyvät ja huonot suhteet on eri asioita, puhumattakaan sodasta ja rauhasta. Jos suhteet huononee ihmisten välillä, taloudelliset ja muutkin mahdollisuudet vähenee, sen tosiasian ymmärtämiseen ei koulutusta tarvita.
" Älykkäät pitävät Venäjää uhkana: etenkin toimihenkilöt, asiantuntijat, johtavassa asemassa olevat ja yrittäjät. Korkeasti koulutetut ja menestyneet ihmiset "ymmärtävät" pitää Venäjää uhkana"
Heh, melkoisen logiikan loikan teet tuossa väittämässäsi. Tuohon ryhmään kuuluminen EI KERRO MITÄÄN älykkyydestä, päin vastoin. Hyvä veli Suomessa noita tehtäviä jaetaan ensisijassa sopivuuden EI PÄTEVYYDEN perusteella. Heikko älyisiä ja lahjaisia nepotismin hedelmiä, jotka osaavat ensisijassa vain ajaa omaa etuaan. Tottakai tuolle ryhmälle Venäjän kehitys on uhka, sillä voi sitä kauhun päivää kun heidän epäpätevälle klikilleen jos sen ote tästä maasta koskaan saadaan murrettua.
Mites menestyneet ja rikkaat voi muka pitää Venäjää uhkana, onhan Venäjälläkin uus rikkaita ja menestyviä.
Vai pelkääkö ne, et ne menettää rikkautensa, häh.
Ei kun pelkäävät että joutuvat oikeasti kilpailemaan menestyäkseen. Pelkäävät että Venäjältä tulee pätevämpiä, jotka hoitavat heidän vähää panostusta vaativat työnsä halvemmalla ja tehokkaammin. Tuo on se helpolla päässeiden vapaamatkustajien klikki, joka pelkää omien etuoikeuksiensa puolesta. Hyödyttämiä ja tehottomia turilaita koko sakki.
Eihän suomalaisia muunmaalaiset pidä ihan viisaina, tuokin tutkimus osoittaa että tottakin on vähintään toinen puoli.