Russofoobikoiden houreet alkavat jo naurattaa

Heidän mukaansa Venäjä käyttää jopa jääkiekkoa Suomen valtaamiseksi!

"Jääkiekkoliiga KHL:n rantautuminen Suomeen Jokereiden kautta on yksi esimerkki Putinin hallinnon "pehmeästä" maailmanvalloituksesta.

Venäjällä jääkiekko on Kremlin projekti, jolla pyritään nostamaan Venäjän imagoa. KHL:n suurimmat tukijat ovat samoja miljardöörejä, jotka ovat Putinin ystäviä ja Kremlin politiikan tukipylväitä.

On silti mahdollista, että jääkiekosta tulee Jokereiden kautta yksi tärkeimmistä uusista asioista, jotka yhdistävät suomalaisia ja venäläisiä hyvässä mielessä."

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288662738229.html
25129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Säälin niitä joilla on jokeri tatska rinnassa.

Äänestä

Kiitos kun linkitit noin hienoon uutiseen. Jokaisen pitäisi lukea se, siinä on hyvät perustelut sille, miksi Venäjä on ihmiskunnan vihollinen. Russofobisia ihmisiä ei muuten Suomessa ole, sillä eihän kukaan Venäjää pelkää. Vihaajia sen sijaan kyllä on, ja ihan syystäkin. Heitähän sinä tarkoitit?

Äänestä
  • Uskottele sitä itsellesi kun poltata niin taustasta ruskettuneita kalsareitasi. Kyllä se nimen omaan on ryssän pelko eli ryss sherck på svenska eli alku kielellään. Hurrien krooninen venäläiskammo on saatu tyhmimipen päähän iskostettua, mutta on pitänut termisesti kääntää muotoon VIHA että se saadaan markkinoitu ryhmimmille kantiksille. Vihan alkulähde on PELOSSA eli sano sitä miksi haluat mutta RYSSÄN PELOSTA siinä kuitenkin on kyse.

    Äänestä

  • nice try kirjoitti:

    Uskottele sitä itsellesi kun poltata niin taustasta ruskettuneita kalsareitasi. Kyllä se nimen omaan on ryssän pelko eli ryss sherck på svenska eli alku kielellään. Hurrien krooninen venäläiskammo on saatu tyhmimipen päähän iskostettua, mutta on pitänut termisesti kääntää muotoon VIHA että se saadaan markkinoitu ryhmimmille kantiksille. Vihan alkulähde on PELOSSA eli sano sitä miksi haluat mutta RYSSÄN PELOSTA siinä kuitenkin on kyse.

    Nato kyllä hoitelee ryssät jos Suomeen hyökkäisivät, mutta halveksuntaa sitäkin enemmän.

    Äänestä

  • nice try kirjoitti:

    Uskottele sitä itsellesi kun poltata niin taustasta ruskettuneita kalsareitasi. Kyllä se nimen omaan on ryssän pelko eli ryss sherck på svenska eli alku kielellään. Hurrien krooninen venäläiskammo on saatu tyhmimipen päähän iskostettua, mutta on pitänut termisesti kääntää muotoon VIHA että se saadaan markkinoitu ryhmimmille kantiksille. Vihan alkulähde on PELOSSA eli sano sitä miksi haluat mutta RYSSÄN PELOSTA siinä kuitenkin on kyse.

    varsinaisesti niitä idän lyhyitä ja tavoiltaan omituisia tyyppejä en pelkää. Ihmettelen vain niitä, kun luonnon rikkauksia on , mutta kansa on aina velttoa jaPA.

    Äänestä

Jokerit ei saa taklata Venäläisiä muuten tänne hyökätään omia pitää puolustaa missäpäin maailmaa tahansa.

Äänestä
  • No sitten ei kyllä kannata taklata NHLsäkään!
    Koska NATOssa on ihan sama käytäntö! :)
    Tai itseasiassa vielä KIREÄMPI!
    Eli: NHLssä ei kannata hakata edes NATO-maan pelaajan MAILAA, ettei se katkea, koska NATOn doktriinissa lukee, että sen tulee suojata myös jäsenmaidensa OMAISUUTTA! :)

    *titityy!!*

    Äänestä

  • Tottakai entiset yhteistyökumppanit, ruotsalaiset, kannattaa muistaa. Linkistäsi löytyvä hakaristi oli Suomen ilmavoimien tunnus, joka periytyy ruotsalaisen aatelismiehen sukuvaakunasta. Aateliselta, joka perusti Suomen ilmavoimat lahjoittamalla maallemme ensimmäiset sotilaslentokoneet.

    Äänestä

  • vghcf

    Äänestä

Suurin houre on aloituslauseessa " Itänaapurin vahvistunut suurvaltaitsetunto".
Venäjä on menettänyt melkein puolet väkiluvustaan ja loput ryyppäävät itsensä hengiltä kiihtyvällä tahdilla.

Mitä tahansa Putin tekeekin, niin koko maailma nauraa sille. No ei ehkä ukrainalaiset tällä hetkellä, mutta joka tapauksessa tuo ees taas, ei vainenkaan, ei siellä ketään ole-pelleily on mielipuolen hommaa.

Joko muuten Putin on kertonut, että mikä tulee olemaan se kauhea kosto EU:lle, jos asettaa Venäjälle talouspakotteita?

Putin itse ajaa sijoittajat maasta uhkaamalla sosialisoida ulkomaalaiset omistukset. Kuka hullu tämän jälkeen enää sijoittaa sinne euroakaan?

Paras keino välttää "haasteet" Venäjällä on pysyä poissa sieltä. http://team.finland.fi/Public/default.aspx?contentid=278453&contentlan=1&culture=fi-FI

Moni suomalaisyritys on ottanut raskaasti takkiinsa Venäjän sijoituksissaan.

Äänestä
  • Mites se Venäjä mitään on menettänyt (ja muuten YLI puolet!) on, kun etteks te suuvaahto-räksyttäjät ole kaiken aikaa vaahdonnu että Venäjähän vallottaa muita maita ihan solkenaan?! :)

    Äänestä

Kyse on valtamedian natokiimasta jossa keinoja ei kaihdeta. Ryssävihaa lietsotaan kuin 1930-luvulla. Perin vastenmielistä.

Äänestä

Kyllä sitä solutusta on tehty jo kauan, esimerkiksi makkaraan - venäläinen meetvursti.
Entäs juomat, mustaryssä ja Sinebrykoffin kaljat.
Pirullisen ovelaa. Voimmeko tehdä enää mitään vai onko peli jo menetetty?

Äänestä

Suomen kansan enemmistö ei halua Natoon ja kokkarit alkavat tulla epätoivoiseksi, edessä on viimeinen taisto. Ukrainan tilanteella tehdään kaikki mahdollinen kansan peloittelemiseksi jotta se tahtoisi Natoon mutta huonolta näyttää, kansaa ei pysty manipuloimaan. Naton kannatus ei ole juurikaan noussut vaikka vyörytys on ollut valtaisaa. Mahtaa harmittaa...

Äänestä
  • Kyllä NAton suosio on kasvanut kuten tämän palstan gallupista näkyy

    Äänestä

Kerrankin Iltalehti puhuu totta. Noinhan se menee.

Äänestä

Asiallinen uutinen, ei mitään houreita

Äänestä

Kannabis on myrkky!

Äänestä

minä en kuuntele russofoobikoiden paskanjauhantaa

Äänestä

Nuo Iltasanomien hourailut selittyvät sillä että Sanoma Oyn pääomistaja Erkon suku on juutalaistaustainen. Vuosikymmenet uutisointi on siksi ollut aivan kritiikitöntä ja kaikissa kriiseissä joissa USA tai Israel on toisena osapuolena, alkaa aivan naurettava toisen osapuolen mustamaalaus mediassa.
Kyllähän nuo listan asiat ovat sellaisia, ettei siinä ole mitään kummallista ; lainsäädäntö on sellaista joka on yleistä Euroopassa, lapsikysymykset maiden välillä joka päiväistä ongelmaa. Mutta kun ne painetaan lehteen niin tavan tallaaja ei ymmärrä ettei siinä ole mitään erikoista.
Et tule löytämään Sanoma Oyn lehdistä ikinä uutista että siviileihin kohdistuneen terrorismin aloitti Israel räjäyttämällä englantilaisten hotellin, ja kohdistamalla pommi-iskuja alueen Brittiläiseen hallintoon joka vastasi rauhasta Israelin ja Palestiinan välillä. Terrorismi tuli keinoksi, koska ko. pommi-iskut tehosivat ja Britit suostuivat Juutalaisalueen vaatimuksiin. Nyt sitten vastapuoli käyttää vastaavia keinoja.

Äänestä
  • Ei tästä ole montaa vuotta kun Hesarin päätoimittaja aivan avoimesti kertoi että Hesari ajaa Suomen Nato jäsenyyttä. Iltasanomat on samaa yhtiötä joten sama tavoite on sillä ja sen kyllä huomaa. Ei huvita lukea edes ilmaiseksi sitä natopropagandaa, niin vastenmielistä se on.

    Äänestä

  • Ketä edes kiinnostaa joku khl, ei tulisi mieleenkään katsoa yhtä ainoaa ottelua tai seurata tuloksia. Jos ryssät ovat niin hölmöjä, että maksavat sellaisille, jotka eivät ole mahtuneet NHL:ään, niin senkus maksavat. Jokerit ja harkimo ovat historiaa, kuka haluaa olla tekemisissä idiootin kanssa, joka myisi vaikka äitinsä ryssille.

    Äänestä

Rottia INHOTAAN. Torakoita INHOTAAN. Ruumiita syöviä toukkiakin INHOTAAN.

Ja russakoita.

Niitä vasta INHOTAANKIN.

Äänestä

Iltanomista on tullut törky propagandalehti. Ihan naurattaa lukea heidän keksittyjä järisyttäviä otsikoita Venäjän kauheudesta. Maksaako Nato ja Obama heille extraa tuota tuubasta?

Iltasanomissa ei ole muuta hyvää kuin appelsiinin palsta. Täyttä pas'kaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


12 houretta kirjoitti:

Heidän mukaansa Venäjä käyttää jopa jääkiekkoa Suomen valtaamiseksi!

"Jääkiekkoliiga KHL:n rantautuminen Suomeen Jokereiden kautta on yksi esimerkki Putinin hallinnon "pehmeästä" maailmanvalloituksesta.

Venäjällä jääkiekko on Kremlin projekti, jolla pyritään nostamaan Venäjän imagoa. KHL:n suurimmat tukijat ovat samoja miljardöörejä, jotka ovat Putinin ystäviä ja Kremlin politiikan tukipylväitä.

On silti mahdollista, että jääkiekosta tulee Jokereiden kautta yksi tärkeimmistä uusista asioista, jotka yhdistävät suomalaisia ja venäläisiä hyvässä mielessä."

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288662738229.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu