Biologinen kello ahdistaa

sinkku(n)

Täytän kohta 30 vuotta.

Jotenkin ahdistaa ihan kaikki, biologinen kello tikittää ja tuntuu, että minulle on tullut "pakkomielle" päästä nopeasti naimisiin ja saada lapsia..

Sen kivan ja fiksun miehen löytäminen on niin hiton vaikeaa :((
ehkä teen sit niin että menen naimisiin tylsän miehen kanssa ja teen 2 lasta ja sitten eroan ja jatkan taas etsimistä...

http://www.youtube.com/watch?v=KPstmIcRYt8&feature=kp

ajatuksia, kommentteja??

16

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!!!!!!

      Itsekäs suomi akka tekee juurikin noin.
      Tee palvelus ja jää yksin tai lennä keniaan ja adoptoi sieltä 10 mustapäätä ja jää sinne äläkä tuo niitä tänne!

      • mies 28v

        Toivottavasti et tee ikinä lapsia ettei tuo typeryytesi periydy...


    • sinkkumies 1+3

      Minua ahdistaa koska täytän kohta 40 vuotta. En ole löytänyt kivaa ja fiksua naista, tai ainakaan sellaista, joka olisi minusta kiinnostunut. Tuntuu, että elämä on mennyt jo melkein ohi. Minulla ei ole elämässä paljon muuta kuin työ.

    • fhjll

      Munasolut voi nykyään jäädyttää myöhempää ajankohtaa varten. Itsestäni oli yllättävää, miten vähän Suomessa naiset on sitä vaihtoehtoa käyttäneet. Jos kolmikymppisenä jäädyttää niitä vielä suht nuoria munasoluja, voi helposti laittaa sen kellon tikittämästä pauselle 15-20 vuodeksi.

      • korjaan...

        Oisko se oikea muoto munasolujen pakastus kuitenkin :)


    • Gentle Man

      Tuo ajattelutapa on eräs syy miksi en suostu kiirehtimään, vaikka neljä kymppiä lähestyy eikä kokemuksia naisista ole.

      Monella naisella on kiire, äkkiä hyvä mies ja lapsia. Minun näkemykseni on että 1. seurusteluvuoden aikana on liian aikaista edes harkita lasten hankkimista, enkä missään tapauksessa lähde suhteeseen jos tuntuu siltä että ykkösasia on lasten hankkiminen ja mies on väline lasten hankkimiseksi. Onnellinen sinkkuelämä voittaa helposti onnettoman avioliiton.

      Nyt joku varmasti huomauttaa että väliäkö sillä on mitä kokematon luuseri ajattelee...mutta jos minulle ei ole kiirettä, niillä kysytymmillä miehillä on minuakin vähemmän halua lähteä suhteeseen joka perustuu ainoastaan naisen tarpeeseen saada lapsi ja nopeasti. Se pitkä, komea, alle 40v uramies on kyllä huomannut ettei naisista ole pulaa.

      Toivottaisin ap:lle onnea etsintään, jos hän olisi liikkeellä rehellisesti. Mutta hän ei ole, siispä toivon ettei kukaan lankea hänen ansaansa.

    • sinkku(M)

      Mulla on sama ongelma miehenä. Tuntuu, että sopivaa naista vain ei löydy.. On käyny mielessä, että josko vain siittäisi jonkun naisen ja näin saisi jälkeläisiä ilman parisuhdetta..Huonoon suhteeseen minusta ei ole. Netistähän saattaisi hyvinkin löytää jonkun naisen, joka hakee siittäjää ilman sitoumuksia.
      Mutta herääkö sitten isän vaistot ja kävisikin niin, että haluaa olla lapsen elämässä mukana?

    • mies 28v

      Ymmärrän. Itselläni tulee ensi kesänä 29v täyteen ja pakko sanoa että saman suuntaisia fiiliksiä on tullut.Ja vaikka miehillä biologinen kello ei raksutakaan ihan niin kovasti kuin naisilla, siltikään en haluaisi en haluaisi lapsia kauheasti yli 30v:nä.On nimittäin myös lasten kanssa jaksamiskysymys enkä halua kasvattaa yli 50v:nä jotain teiniä.

      Ja ajatuksena voisin heittää, että vaikka tilanne alkaa painamaan mieltä ja kello raksuttaa niin en ihan vielä menisi tekemään viimeisintä ratkaisua.Tosi asia kun on että et oikeasti tiedä, onko se ihana mies jo ensi kesänä tai sitä seuraavana tulossa.

      Itse ajattelen siis noin myös omalla kohdallani.Olen laittanut vastapainoksi ajatuksen "jostakin naisesta" jonka kanssa perustan perheen, ilman syvällisempää kiinnostusta suhteeseen. Ensinnäkin,olisin itse onneton ja pettynyt itseeni koska haluan parisuhteen jossa molemmat rakastavat toisiaan.Tuon "jonkun naisen" kanssa saattaisin tulla toimeen ihan ok, mutta eipä siinä olisi sen suurempaa tunnetta.Tyhjänpäiväistä siis minulle.
      Sitten, jos ajattelen lapsia, on mielestäni jollain tavoin väärin tehdä suhteeseen millä ei ole pidemmällä tähtäimellä mitään tulevaisuutta.Jokainen lapsi kun on ansainnut rakastavan kodin eikä vanhempien riitaisaa elämää joka lopulta päätyy eroon.Tuossa tulee myös raha kysymykset, kumman luona lapsi on milloinkin yms.
      Kaikki eivät myöskään halua ryhtyä parisuhteeseen, missä on toisella on jo valmiiksi lapsia.

      Joten, jos tuota asiaa miettii syvällisemmin, odotan ainakin itse enemmin sitä "oikeaa neitiä" kuin lähden sotkemaan omaani, naisen sekä lapsen elämää koska vain minulla itselläni on tarve parisuhteelle sekä elämän etenemiselle.

    • sinkkumies.

      "ehkä teen sit niin että menen naimisiin tylsän miehen kanssa ja teen 2 lasta ja sitten eroan ja jatkan taas etsimistä... "

      Noin muutkin naiset tekee. Mene vaikka katsomaan treffi palstaa niin siellä ne muut naiset etsii sitä jännä miestä kun kiva mies ei kelvannut muuhun kun lapsen siittämiseen-

    • mklhklg

      Miksi pitää mennä naimisiin? Varmasti monet suostuisivat panemaan sinua, kunnes tulet raskaaksi ja kirjallisella sopimuksella, ettei miehen tarvitse maksaa elareita. Tosin ilmeisesti tässä niitä oletkin hakemassa? Teet lapsia, jotta saisit viinarahaa.

    • Jospa vain kävisit panettamassa itsesi paksuksi jollain tuntemattomalla baaripokalla ja maksatat elarit valtiolla. Turhaa sinä ketään vastentahtoista lapsiprojektiisi sotket.

    • 40+ (n)

      Onneksi itse olin juuri tuossa iässä pitkässä avoliitossa fiksun kanssa. Ollaan jo erottu, mutta molemmat olemme tyytyväisiä että lapset tuli saatua maailmaan.

      Neuvo naisille ja miksei miehillekin: Kyllä ne lapset kannattaa tehdä ajoissa fiksun kanssa, vaikkei se parisuhde ja sen intohimot ole kuin rakkauselokuvassa. Turha luulla että aidan toisella puolella on vihreämpää tai että nurin takaata tulee vieläkin parempi. Mitä pidempää odotat tuossa iässä, sitä pahempi asennevamma tulee. Vaatimukset kasvavat ja kukaan ei kelpaa.

    • aivopiru

      Kannattaaks lapset tehdä isekkääst syyst ko joku biologinenkello?
      Niist kuiteski vastuusoltava kokoelämä vaik kuin 18 olisivat ja eltusvastuu loppuu.
      ennenvanhaa ihmiset teki ehkä rakkaudest lapsii mut nykysi se tuntuuolevan melkeesamaa ko koiran tai kissanotto et se tuntuu silhetkel hyvält.

      • jui,lji,lki,.l

        Aika monella naisella tuntuu olevan tuo ajatus, että halutaan nopeasti mies lapsille. Sitten ihmetellään, kun hääkakku ja lasten syntymä lopettivat naisen seksihalut. No eihän niitä allut varsinaisesti alunperinkään, kun tavoitteena oli vain saada lapsia.

        Minusta lasten hankinnan ja miehen etsimisen voisi hyvin eriyttää. Eli tehdä lapset jonkun muun miehen kanssa tai lääkäriläl spermapankin avulla, ja sitten ihan eri projekti sellaisen miehen tapaamiseen, josta pitää miehenä eikä potentiaalisena lasten isänä.


      • ....
        jui,lji,lki,.l kirjoitti:

        Aika monella naisella tuntuu olevan tuo ajatus, että halutaan nopeasti mies lapsille. Sitten ihmetellään, kun hääkakku ja lasten syntymä lopettivat naisen seksihalut. No eihän niitä allut varsinaisesti alunperinkään, kun tavoitteena oli vain saada lapsia.

        Minusta lasten hankinnan ja miehen etsimisen voisi hyvin eriyttää. Eli tehdä lapset jonkun muun miehen kanssa tai lääkäriläl spermapankin avulla, ja sitten ihan eri projekti sellaisen miehen tapaamiseen, josta pitää miehenä eikä potentiaalisena lasten isänä.

        Samaa mieltä kuin viimeisessä kappaleessa. Lasten kannalta on parempi tasapainoinen elämä sinkkuvanhemman kanssa kuin riitaisat ja rakkaudettomat vanhemmat. Lapsille tärkeintä on, että löytyy edes yksi välittävä ja vakaa aikuinen, ja että elämässä on rutiinit ja ennakoitavuus.


    • Ite en lähtis moiseen kelkkaan mukaan :) Ja onpa tuo alkanu tuntuun siltä etten edes lapsia halua. Jos nyt pidän senki vaihtoehdon avoinna niin ei ainakaan vielä pitkään aikaan, mut todennäköisesti en ollenkaan haluis ellei joku käännä päätä ts. olis täydellinen sillai et pystyis luottaan 100 varmasti ,ym..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      466
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe