Useiden aivoinfarktien jälkitila

epätoivoinen

Mikä avuksi, kun aivot lähettävät väärää signaalia, siten että liikkuessa jäsenet jäykistyvät entisestään? Pitäisi liikkua, mutta jalat ja kädet jäykistyvät entisestään eivätkä palaudu. Kuntoutukseen ei ole päässyt ja kotona pärjääminen on aina huonompaa. Kun ei ole enää työelämässä, kuntoutukseen pääsy on vaikeaa. Lisäksi hänellä on sydämen vajaatoiminta. Infarktit ovat olleet vuoden sisällä. Osaako kuka kertoa mitä pitäisi tehdä tai minkälainen hoito auttaisi?

2

51

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkejä kotiin

      Voistko ottaa yksityistä kuntoutusta ja itse ottaa siinä veirellä oppia, miten kuntouttaa? Onneksi aivoinfarktissa on kuntoutus aina eteenpäin vievä askel.

    • dirli

      Kuntopyörä ja käsipainot tai kahvakuula. Lisäksi jumppakuminauha.
      Ota yhteyttä terveyskeskukseen. Sieltä pitäisi löytyä fysioterapeutti joka osaa antaa ohjeet kotijumppaan. Voisi sitä kautta päästä johonkin fysiojumpparyhmäänkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2178
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      87
      1283
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1110
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      59
      1071
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe