RT kertoo - länsimedia vaikenee!

Äskeisessä uutislähetyksessä, joka yhä jatkuu, tuli jo kolme seikkaa esiin joita länsimedia pimittää:

- yksi Kiovan tarkka-ampuma pakeni autolla jota ajoi nykyhallinnon edustaja
- venäjänkieliset sivut ovat kadonneet hallituksen nettisivuilta ja venäjänkielen käyttökieltoa valmistellaan koko maassa
- kaksi ministereistä uudessa hallituksessa ovat avoimesti natsipuolueiden jäseniä

Ja tällaisen menon pystyttäjiä menevät länsijohtajat nuolemaan ja kutsuvat nuolettaviksi jo Washingtoniin.

Kaksinaamaisen ja hävettävän vastenmielisen toiminnan uusi maailmanennätys.
48334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

Todellakin hävettävää uutisointia lännessä, onneksi RT kertoo asioiden taustat ja totuuden.

Äänestä
  • RT kunnioittaa todellista lehdistönvapautta ja toisaalta sananvapautta kertomalla totuuden laajemmin ja taustoittamalla kunnolla juttunsa. Länsimaisissa medioissa sallitaan vain jenkkihenkinen propaganda, jossa on pieni osa totuutta mukana.

    Suomessakin Hesari suoltaa ihan pelkkää länsipropagandaa, eikä tässä maassa muutenkaan enää ole riippumatonta, vapaata lehdistöä. YLE tekee kanssa ihan vaan jenkkien propagandaa.

    Kun joku yrittää tehdä vapaata journalismia, siitä tuomitaan kuten kävi Suomen kuvalehden kuvaajalle Smash-Asemissa kun kieltäytyi noudattamasta Suomen lakia ja poliisin käskyjä keskellä työtään. Herää kysymys miksi lain pitäisi koskea toimittajaa, joka on lähtökohtaisesti aina lain yläpuolella työnsä luonteen takia?

    Äänestä

Jokainen ymmärtää että Ukrainan vallan ovat kaapanneet rikolliset ääriainekset. Ei kai suomessakaan hyväksyttäisi jos renkaanpolttajat valtaisivat eduskuntatalon ja kaappaisivat laillisen vallan maan demokraattisesti valitulta hallitukselta ja presidentiltä? Ukrainan vallankaapanneet roistot tulevat joutumaan tilille teoistaan ja saavat olla tyytyväisiä jos maahan ei synny sisällissotaa.

Äänestä
  • Janukovits = Nixon. Nixonin aikaan jenkkilässä oli kovempia mellakoita kuin Ukrainassa edes nähtiin, mutta uskaltaako kukaan edes ajatella mahdollisuutta jossa Vietnamin sodan vastustaja olisivat kaapanneet väkivalitaisesti vallan ja ajaneet Nixonin maanpakoon Kandaan ?

    Äänestä

Mediasota ihmisten manipuloimiseksi on nykyään niin tehokasta että jos haluaa tietää totuuden on seurattava useita erilaisia uutislähteitä ja senkin jälkeen pitää vielä itse muodostaa ehyt kuvat kokonaisuudesta jotta voi saada selville totuuden

Piste

Äänestä
  • Juuri niin. Ja kannattaa jättää selkeät pelkkää propagandaa suoltavat "uutislähteet" kokonaan lukematta. Näitä ovat lähes kaikki kotimainen media, mutta erkkomedia pahin (hs, is, metro, nelonen, stt ym). Jopa iltalehtikin parempi, vaikka ala-arvoinen sekin.

    Uuden Suomen blogeja tykkään lukea. Päätoimittaja itse on kuitenkin aika asenteellinen.
    RT:n olen itse huomannut parhaimmaksi mediaksi jo pari vuotta sitten. Asiat kerrotaan niin kuin ne on. Usan liberaalimediaa en usko sanaakaan. Brittien, Kanadan ja Australian mediaa luen kriittisesti.

    Suomessa olisi nyt hyvä tilaus asialliselle mediayritykselle, joka toisi asiat esille ilman toimittajien omia mieltymyksiä ja mielipiteitä.

    Äänestä

  • lukutoukka. kirjoitti:

    Juuri niin. Ja kannattaa jättää selkeät pelkkää propagandaa suoltavat "uutislähteet" kokonaan lukematta. Näitä ovat lähes kaikki kotimainen media, mutta erkkomedia pahin (hs, is, metro, nelonen, stt ym). Jopa iltalehtikin parempi, vaikka ala-arvoinen sekin.

    Uuden Suomen blogeja tykkään lukea. Päätoimittaja itse on kuitenkin aika asenteellinen.
    RT:n olen itse huomannut parhaimmaksi mediaksi jo pari vuotta sitten. Asiat kerrotaan niin kuin ne on. Usan liberaalimediaa en usko sanaakaan. Brittien, Kanadan ja Australian mediaa luen kriittisesti.

    Suomessa olisi nyt hyvä tilaus asialliselle mediayritykselle, joka toisi asiat esille ilman toimittajien omia mieltymyksiä ja mielipiteitä.

    Mikä on RT ? Reutersiako tarkoitat, ei ole puolueeton.

    Äänestä

  • Como es ? kirjoitti:

    Mikä on RT ? Reutersiako tarkoitat, ei ole puolueeton.

    http://rt.com/

    Ei Reuters missään tapauksessa ole puolueeton.

    Äänestä

pinta-ala ei riitä

Äänestä

RT ei ole puolueeton media..
Voi olla myös puhdasta propagandaa.

Äänestä

Bilderberg-Yle ei ole puolueeton media, vaan äärioikeistolainen kanava, joka on syypää kansalaisten eriarvoistumisen syvenemiseen Suomessa.

Äänestä
  • Kaikki pakkomaksut ovat Suomen perustuslain vastaisia, eli laittomia.

    Pummieliitti saisi itse rahoittaa propagandansa, eikä maksattaa sitä köyhällä kansalla.

    Taloudellinen, henkinen ja fyysinen väkivalta, kaikkein heikoimmassa asemassa olevia, puolustuskyvyttömiä ihmisiä kohtaan, on raukkamaista.

    Äänestä

Tosiaan RT kertoo totuuden Putinin väärinkäytöksistä ja ihmisoikeusloukkauksista!

Äänestä
  • Mikä on RT ? mistä lyhenne ?

    Äänestä

  • huuli pyöreänä kirjoitti:

    Mikä on RT ? mistä lyhenne ?

    http://rt.com/

    Äänestä

Suomi24 Maailman menoa palstalla tiedetään ihan varmasti, mitä tapahtui Ukrainassa ja Kiovassa ja mitä tapahtui kulisseissa, ja tiedetään mitä liikkuu Putinin ja Obaman korvien välissä ja tiedetään kaikki puhelut mitä kukin EU maan edustaja on päästellyt suustaan, kun he ovat keskenään ja ristiin soitelleet toisilleen ja tiedetään jo perushistoria mistä kaikki alkoi - ja osataanhan täällä ennustaa myös kaikkien maiden tulevaisuus ja niidet tulevat johto -ja päähenkilöt.

Olette huvittavia. Jalkautukaa. Ottakaa lento. Menkää paikan päälle.

Äänestä
  • Sinäkö maksat, vai maksatatko omat lentosi köyhillä, puolustuskyvyttömillä ihmisillä laittomina pakkomaksuina ja sitten vielä elvistelet täällä, kun muka olet ollut oikein paikanpäällä ?

    Äänestä

  • Bilderberg-Yle Alas kirjoitti:

    Sinäkö maksat, vai maksatatko omat lentosi köyhillä, puolustuskyvyttömillä ihmisillä laittomina pakkomaksuina ja sitten vielä elvistelet täällä, kun muka olet ollut oikein paikanpäällä ?

    Sitä varten on internet keksitty, että tietoa saa joka paikasta joka paikaan alta aikayksikön. Usein netin kautta saa tiedon ennemmin, kuin paikan päällä mitään tietoa vielä onkaan. Että se siitä.

    Äänestä

  • Ihmiset Ensin kirjoitti:

    Sitä varten on internet keksitty, että tietoa saa joka paikasta joka paikaan alta aikayksikön. Usein netin kautta saa tiedon ennemmin, kuin paikan päällä mitään tietoa vielä onkaan. Että se siitä.

    Muistakaa että tiedoista vain osa on totta! Pieni osa. Loppu on arvailua ja provoilua. Mutta te, sokeasti uskotte kaikkea mitä netissä näkyy.

    Itse olen helevetin pitkön työuran tehnyt, suomen gryndereille, nyt jo eläkkeellä ja se ei ole niin iso, että siitä riittäisi irroittaa matkarahoja minua köyhemmille, koska rikas en ole itsekään.

    Mutta matkustellut olen todella paljon, myönnettäköön. En ole sanonut olleeni Ukrainassa paikan päällä nyt kriisin aikaan. Mutta live tietoa saan kyllä, sellaista jota media ei ole pilannut matkalla uutisiin.

    Äänestä

Kiovassa valta ihdettiin tai kaapattiin, miten vain sen nyt haluaa nähdä. Mellakoissa poltettiin autonrenkaita ym.roinaa. Ammuttiin ha hengiltä otettiin useita.
Sitten mellakointi rauhoittui.

Ainut outous koko asiassa on:
Mitä ihmettä VENÄJÄLLÄ on tekemistä toisessa maassa?

Äänestä
  • Minä ihmettelen mitä rapakon takainen mahtivaltio tekee Ukrainassa. No Se tietty ärsyttää Venäjää ja siten häiritsee siinä ohessa suomalaistenkin yöunia.

    Äänestä

  • EN oikein usko että USA olisi vastaavassa tilanteessa valmis luopumaan omasta tukikohdastaan.

    Onhan Sevastopoli kuitenkin strategisesti tärkeämpi tukikohta kuin esim Guantanamo Bayn laivastotukikohta.

    Äänestä

kanavan toimittajat ole kaikki eronneet suorassa lähetyksessä vastalauseena Putinin valkopesun takia?

Äänestä
  • RT ai siis venäläinen kanava, no sitten joo.

    Äänestä

  • Naton maksamaa propagandaa tuokin.

    Äänestä

  • Bryssä Äärioikealla kirjoitti:

    RT ai siis venäläinen kanava, no sitten joo.

    Ei tarvitse mennä Kiovaan tietääkseen, että köyhä kansa siellä osoitti mieltään, äärioikeistolaisia ahneita vallanpitäjiä ja diktaattoria vastaan, joka käänsi valtavia omaisuuksia veroparatiiseihin, samaan aikaan kun kansa köyhtyi köyhtymistään, kuten Suomessakin.

    Se mikä tilanne on siellä nyt, on varmasti aika toinen. Veropakolaiseliitin asebisnes on aina paikalla, kun ihmiset saavat tarpeekseen ja tulee hakemaan voittopottiaan toisten kurjuudesta.

    Samat niljakkaa poliitikot, jotka Suomessa kovaan ääneen tuomitsivat Kiekkovieraitten, köyhien ihmisten mielenosoituksien, herrojen linnanjuhlimista kansan rahoilla vastaan, ovat nyt Maidanilla mielin kielin kyynelehtimässä ja laskemassa seppeleitä sikäläisten Kiekkovieraitten muistolle. Kaksinaamaiset porvaripellet.

    Äänestä


Vaikka olisi kuinka Nato propagandaa, niin

Mitä ihmettä VENÄJÄ tekee toisessa maassa ?

Äänestä
  • Samaa kuin Jenkit Kuwaitissa, Kirgisiassa, Qatarissa ja Uzbekistanissa… turvaavat etujaan.

    Äänestä

Vihdoinkin olemme löytäneet vastauksen:
Venäjä on tällä kertaa Ukrainassa turvaamassa imperiuminsa etuja ja liittämässä osaa siitä omaan maahansa.

Varmaan Venäjällä on tulevaisuudessa turvattavia intressejä muissakin naspurimaissa, kuten Suomessa. Minkähänlaisia alueliitoksia silloin tehdään?
Tällä hetkellä näyttää että jenkeillä ei ainakaan ole tarvetta liittää osaa Suomesta itseensä, eikä muuten Kuwaitistakaan.

Ainahan voi leikitellä ajatuksella että kummassahan olisi mukavampi asua:
USA:n 51. osavaltiossa vai Karjalan governementissa?

Äänestä
  • täällä unelmoi venäläisyydestä.

    Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin...

    Äänestä

  • Moni pikkurysssä kirjoitti:

    täällä unelmoi venäläisyydestä.

    Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin...

    Miksiköhän nuo eivät muuta ihannemaahansa? Ruotsiin, Amerikkaan ja jopa Australiaan on muuttanut satojatuhansia suomalaisia ja nytkin köyhiä kerrotaan olevan ainakin miljoona, joten olisi otollinen aika häippäistä.

    Äänestä

  • nkl1 kirjoitti:

    Miksiköhän nuo eivät muuta ihannemaahansa? Ruotsiin, Amerikkaan ja jopa Australiaan on muuttanut satojatuhansia suomalaisia ja nytkin köyhiä kerrotaan olevan ainakin miljoona, joten olisi otollinen aika häippäistä.

    ole varaa edes passiin...

    Äänestä

  • Ei niillä kirjoitti:

    ole varaa edes passiin...

    Norjaan pääsee ilman passiakin. Vaikka fillarilla, jos muuhun ei ole varaa. Kyllä suomesta pois pääsee, jos haluaa. Vielä.

    Äänestä

  • jcbnnnffkkclffödöl kirjoitti:

    Norjaan pääsee ilman passiakin. Vaikka fillarilla, jos muuhun ei ole varaa. Kyllä suomesta pois pääsee, jos haluaa. Vielä.

    ei pääse ilman passia eikä viisumia oli sitten miten rysssänkätyri tahansa.

    Eikä tämän palstan rysssämielisillä ole varaa sen enempää passiin kuin viisumiinkaan. Huvittavin on yksi anti-USA pikkurpo, joka jaksaa spämmätä valheita amerikkalaisita päivästä ja vuodesta toiseen vaikkei ole Mcdonaldsia lähempänä USAta käynyt;:)

    Äänestä

Russia Todayn saa suoraan digiboksiin IPTV-streamina ilmaiseksi, jos omistaa Linux-digiboksin tai muun boksin jossa on stream-soitin:
http://178.49.132.73/streaming/russiatoday/tvrec/playlist.m3u8

Ja voihan tuota tietokoneellakin katsoa, esim VLC-soittimella.

Äänestä
  • Käsittääkseni tuo näkyy kaapelitalouksissa ihan muutenkin, RT-dokumentääri kanava kaupan päälle.

    Äänestä

  • näkyy jo kirjoitti:

    Käsittääkseni tuo näkyy kaapelitalouksissa ihan muutenkin, RT-dokumentääri kanava kaupan päälle.

    Joissain verkoissa näkyy, muttei kyllä kaikissa. Ainakin SSP aikoinaan halusi tuosta ja cnn:stä lisää rahaa, vaikka satelliitissa ja netissä molemmat onkin ilmaisia.
    Mutta tuo IPTV-versio on varsin helppo ratkaisu, ellei kanava muuten näy. Itselläkin toimii vallan mainiosti, vaikka meidän netti tulee 3G-yhteydellä.

    Äänestä

  • knxnfmfnfkflfkfjxlfl kirjoitti:

    Joissain verkoissa näkyy, muttei kyllä kaikissa. Ainakin SSP aikoinaan halusi tuosta ja cnn:stä lisää rahaa, vaikka satelliitissa ja netissä molemmat onkin ilmaisia.
    Mutta tuo IPTV-versio on varsin helppo ratkaisu, ellei kanava muuten näy. Itselläkin toimii vallan mainiosti, vaikka meidän netti tulee 3G-yhteydellä.

    Niin no laatu ei tuossa paras mahdollinen ole, vaan samaa luokkaa kuin suomen maaverkossa kanavissa. Eli tiukan pakkauksen näkee kyllä. Kanava pitäisi löytyä parempilaatuisenakin, jos nopean noten omaa. Googlella voi etsiä haulla
    Extinf russia today tai extinf rt.
    Samalla periaatteellahan löytyy tuhansia muitakin ilmaisia kanavia.

    Äänestä

on johdonmukaisesti kremlin propagandaosaston laatimaa satua. Ukrainavastaista sotapropagandaa.

Kun suomen vuoro tulee, niin saamme vielä nähdä ihmeellisiä uutisia jotka paikallaolijoina tiedämme valheeksi.

Äänestä
  • Aivan ja länsimedia kertoo päinvastaista propagandaa. Totuus on jossain niiden välissä, siksi on tärkeää sotapropagandan aikana tarkastaa uutiset useammasta eri lähteestä. Maailma ei ole mustavalkoinen, vaikka YLE sinulle niin väittää!

    Äänestä

  • kkfkflffjfkdlflöfflf kirjoitti:

    Aivan ja länsimedia kertoo päinvastaista propagandaa. Totuus on jossain niiden välissä, siksi on tärkeää sotapropagandan aikana tarkastaa uutiset useammasta eri lähteestä. Maailma ei ole mustavalkoinen, vaikka YLE sinulle niin väittää!

    juuri sen varaan että noin luulet. Ja siksi kertookin jatkuvalla syötöllä hurjia ja suunnattomia valheitaan.

    Jos Mikkelissä ei ole minkäänlaista etnistä mellakkaa, ja RT kertoo venäläisiä tapetun kymmenentuhatta..

    Niin luuletkos että viitisentuhatta on tapettu kumminkin?

    Juuri siksi on venäjällä lopetettu kaikki kriittiset ja riippumattomat mediat, jotta Putin saa rauhassa kertoa mahdollisimman suuria valheita.

    Äänestä

  • Kreml laskee kirjoitti:

    juuri sen varaan että noin luulet. Ja siksi kertookin jatkuvalla syötöllä hurjia ja suunnattomia valheitaan.

    Jos Mikkelissä ei ole minkäänlaista etnistä mellakkaa, ja RT kertoo venäläisiä tapetun kymmenentuhatta..

    Niin luuletkos että viitisentuhatta on tapettu kumminkin?

    Juuri siksi on venäjällä lopetettu kaikki kriittiset ja riippumattomat mediat, jotta Putin saa rauhassa kertoa mahdollisimman suuria valheita.

    Minä en perusta tietojani RT:n varaan, enkä minkään muunkaan yksittäisen median. Varmistan AINA uutisen vähintään kolmesta eri lähteestä, jos asia minua kiinnostaa.
    Ja ei, RT ei ole todellakaan epäluotettavimmasta päästä. Esimerkiksi suomen YLE valehtelee reippaasti enemmän. Mutta ethän sinä sitä voi tietää, kun et asioita viitsi tarkastaa. Yle on sinulle TOTUUS. Sinun uskontosi!

    Äänestä

  • kkflffkfkkfldnjfkxl kirjoitti:

    Minä en perusta tietojani RT:n varaan, enkä minkään muunkaan yksittäisen median. Varmistan AINA uutisen vähintään kolmesta eri lähteestä, jos asia minua kiinnostaa.
    Ja ei, RT ei ole todellakaan epäluotettavimmasta päästä. Esimerkiksi suomen YLE valehtelee reippaasti enemmän. Mutta ethän sinä sitä voi tietää, kun et asioita viitsi tarkastaa. Yle on sinulle TOTUUS. Sinun uskontosi!

    Mitä tarkoitat "kolmella lähteellä". Yksi on RT. Toinen on Verkkomedia. Ja kolmas ilmeisesti Magneettimedia.

    Kolme toistensa valheita toistavaa propagandatuuttia vastaa yhtä lähdettä.

    Äänestä

  • Kyllä tiedetään kirjoitti:

    Mitä tarkoitat "kolmella lähteellä". Yksi on RT. Toinen on Verkkomedia. Ja kolmas ilmeisesti Magneettimedia.

    Kolme toistensa valheita toistavaa propagandatuuttia vastaa yhtä lähdettä.

    Yleensä nuo lähteet vaihtelee tapauksen mukaan. Ukrainan kriisissä ne on olleet pääsääntöisesti RT, CNN, BBC world, TV2 nyhetskanalen, SVT, NRK, France24 ja DR, joista asiaa olen seurannut.
    Toki verkkomediaa ja magneettimediaakin seuraan, ei sitä kieltäminen ole.

    Äänestä

Mihin me tarvitaan ILMAISTA RT:n propagandakanavaa ?

Äänestä
  • No mihin te tarvitsette maksullista YLEn propagandakanavaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnea länsimaat taas kirjoitti:

Äskeisessä uutislähetyksessä, joka yhä jatkuu, tuli jo kolme seikkaa esiin joita länsimedia pimittää:

- yksi Kiovan tarkka-ampuma pakeni autolla jota ajoi nykyhallinnon edustaja
- venäjänkieliset sivut ovat kadonneet hallituksen nettisivuilta ja venäjänkielen käyttökieltoa valmistellaan koko maassa
- kaksi ministereistä uudessa hallituksessa ovat avoimesti natsipuolueiden jäseniä

Ja tällaisen menon pystyttäjiä menevät länsijohtajat nuolemaan ja kutsuvat nuolettaviksi jo Washingtoniin.

Kaksinaamaisen ja hävettävän vastenmielisen toiminnan uusi maailmanennätys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu