SYYRIA PAKOLOISET LOPPUIVAT KESKEN????

Late Lapista.

Politiikka


6:05
Syyrian kaikille pakolaisille löytyi sijoituspaikka

Kaikille Syyriasta tänä vuonna tuleville 500 pakolaiselle on jo löytynyt kuntapaikka. Osa kunnista on syyrialaisten vuoksi päättänyt nostaa pakolaiskiintiötään, mutta pakolaisia vastaanottaa myös joukko kokonaan uusia sijoituskuntia. Päätöksiä ovat vauhdittaneet kunnille kiintiöpakolaisista luvatut lisärahat.
Kotimaa


Kunnat ovat heränneet Syyrian hätään. Suomeen on tulossa tänä vuonna aiempaa enemmän syyrialaispakolaisia, kaikkiaan 500. Heille on työministeriön ja ely-keskusten tehokampanjalla haettu sijoituskuntia. Jo parissa kuukaudessa kuntapaikka on löytynyt kaikille.

Hankkeen vetäjä Tarja Rantala työ- ja elinkeinoministeriöstä on tulokseen tyytyväinen.

– Kyllä se on ollut ihan positiivinen yllätys. Ilmeisesti tää syyrialaisten ahdinko on herättänyt kuntalaisten auttamishalun, että varsinkin näille syyrialaisille on kuntapaikkoja löytynyt kiitettävästi, hän kertoo.

Kampanja kuitenkin jatkuu, sillä paikkoja tarvitaan myös muille pakolaisille. Osana kampanjaa Suomea lähtee kiertämään SPR:n pakolaisteltta joka levittää tietoa pakolaisuudesta.

Lisärahalla uusia paikkoja

Kunnille on tänä vuonna tarjottu pakolaisten vastaanotosta myös lisärahaa.

Niinpä 24 kuntaa on jo päättänyt lisätä pakolaisten vastaanottoa.

Näistä neljä kasvattaa nykyistä pakolaiskiintiötään. Mutta peräti 20 kuntaa on uusia sijoittajia - osa niistä ei ole koskaan aiemmin vastaanottanut pakolaisia, osa taas on pitänyt vuosia taukoa.

Lisäksi vielä parikymmentä kuntaa harkitsee pakolaisten vastaanottoa. Jos ne vahvistavat aikeensa, jakoon tulee yli 300 paikkaa lisää.

Mutta näistäkin kunnista valtaosa on toivonut syyrialaispakolaisia. Heitä ei kuitenkaan ole enää Suomen kiintiöstä tarjolla.
################################################

Sen sijaan kuntien täytyisi suostua ottamaan vastaan kongolaisia. Heitä on yhä sijoittamatta myös viime vuoden kiintiöstä.

Lisää aiheesta illan A-studiossa TV1 kello 21.00.


Asiasta toiseen! Mitä iloa on ottaa 500 pakoloista Suomeen? kun Syyriassa jo miljoonat lapset näkevät nälkää, ja heitä tapetaan kuin russakoita Suomessa 1800 luvulla !
Viidensadan pakolois joukko ei Syyriassa vielä kesää tee, Syyriaan pitäisi viedä sellainen YK joukko joka lopettaisi sodan, ja sehän onnistuu vain kylmästi tappamalla pahimmat sodanlietosja mussulmannit maasta!

PS, Mistä ja miten Suomessa aina löytyy rahaa ulkomaalaisten paapomisiin ja hyysäämisiin ?????? mutta Suomalaisten avun tarvitsijoiden kohdalla valtion kassa on aina yhtä tyhjä kuin Ukrainassakin !

Late Lapista. SSSS Ry!

26

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Late Lapista.

        Nuohan opiskelee jo Helsingissä, kapellimestareiksi Segerstamin johdolla !


        Late Lapista. SSSS Ry!


      • ...
        Late Lapista. kirjoitti:

        Nuohan opiskelee jo Helsingissä, kapellimestareiksi Segerstamin johdolla !


        Late Lapista. SSSS Ry!

        Late taitaa vaan kirjoitella harhakuviteltua pas.kaa päivästä toiseen, eikö lapissa ole muuta tekemistä kun satuja keksiä?


      • Late Lapista.
        ... kirjoitti:

        Late taitaa vaan kirjoitella harhakuviteltua pas.kaa päivästä toiseen, eikö lapissa ole muuta tekemistä kun satuja keksiä?

        Kalahteleeko nuo minun aloitukseni sinunkin mustan pakoloisen kintuille !


        Late Lapista. SSSS Ry!


      • ...
        Late Lapista. kirjoitti:

        Kalahteleeko nuo minun aloitukseni sinunkin mustan pakoloisen kintuille !


        Late Lapista. SSSS Ry!

        Ei kalahtanut, ei sinun luuloillasi ole mitään painoarvoa oikeassa maailmassa.


    • 3 maailmansota jatku

      Tulee lisää koko ajan kun muu maailma ei yritäkään tehdä mitään sen sodan lopettamiseksi, Kogosta ja mualta olisi kans tulijoita kun riittäisi ekut ottaa vastaan.

    • Yksikin pakolainen

      On liikaa kun se tehdään velkarahalla............

      • sekaisin vaan

        Jotenkin vähän ristiriitaisia nämä uutiset kun samaan aikaan puhutaan miljardien säästöistä.


    • Tosi on

      Minkään maan ongelmat eivät ratkea sillä, että niitä siirretään tosiin maihin.
      Suurin ongelma on noiden lähtömaiden väestön liikasyntyvyys ja järjettömät uskonnot.

      • Jussuf (se sama)

        Ja taas pitää karjalaisten lähteä matkaan. Vai on heillä "järjetön uskonto"?


      • ...................
        Jussuf (se sama) kirjoitti:

        Ja taas pitää karjalaisten lähteä matkaan. Vai on heillä "järjetön uskonto"?

        Karjala ei ole maa. Mene takaisin ala-asteelle siitä.


    • 7 C

      Huono asia, että Suomeen tulee lisää muslimeja. Sellaisetkin kunnat, jotka eivät ole ottaneet pakolaisia, ottavat nyt syyrialaispakolaisia. Näin nekin kunnat saastuvat islamista. Jokin aika sitten aapisesta poistettiin possun kuvat, koska se on muslimeille saastainen eläin.

      • bbkflflfjflllkx

        Öh, nuo syyrian pakolaiset ovat kyllä kristittyjä. Ja siksi kunnille ne kelpaakin, kun sopeutuvat hyvin.


      • hoh hoi!!!!!

        Kyllä meilläkin poistettiin kulkuväyliltä betoniporsaat äkkiä ,kun pelättiin, että muslimit kompastuu niihin matkalla raha-automaatille , vai oliko ne saastaisia, en tiedä mutta hullun hommaa oli


      • Mohammed Sika
        bbkflflfjflllkx kirjoitti:

        Öh, nuo syyrian pakolaiset ovat kyllä kristittyjä. Ja siksi kunnille ne kelpaakin, kun sopeutuvat hyvin.

        Juu , pedofiilia kumartava raiskaava ja vähä-älyinen kuvottava muslimisaasta on aina "vääräuskoisten" kimpussa.


      • hi hiih..
        hoh hoi!!!!! kirjoitti:

        Kyllä meilläkin poistettiin kulkuväyliltä betoniporsaat äkkiä ,kun pelättiin, että muslimit kompastuu niihin matkalla raha-automaatille , vai oliko ne saastaisia, en tiedä mutta hullun hommaa oli

        Muslimit eivät ole poistaneet suomesta yhtäkään betoniporsasta, miksi rasistien valheet elävät päivästä toiseen?


    • uhmud mahmud
    • waler.

      Räsänen on jotain hourinut Kongolaisista myös.

      Saadaanko näitäkin,siilä onhan jokainen suomalainen tuoltakin
      lähtöisin.

      Toi velkakello olisi parempi saada kokoomuksen valvontaan,
      jotta sen suuntaa voidaan muuttaa,sekä yle siitä tiedottamaan
      tarvittaessa

      • Late Lapista.

        Velkakello kylläkin on jo, kokoomuksen ja demarien hoteissa!


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Virkapummit tutisee

      Suomalaiset virkapummit pelkäävät menettävänsä työnsä. Heidän suojatyöt menetetään, jos he eivät saa tehdä ihmiskauppaa verorahoilla.

    • "mummeli""

      Älä Late sure. Räsänen kauppasi "mustienvuorten gorilloita" niitä on saatavana, ihan oma rapsutettava jokaiseen mökkiin. Ei tosin Kauniaisiin, siellähän asia johtaa kriisikokoukseen.

      Vaan kukahan ottaa meidät pakolaiseksi kohtapuolin, voipi olla tarvetta ilmassa.

    • Demarilla keittää

      Junkkerin mielestä Late on vinksahtanut.
      Nimittelee ihmisiä loisiksi.

      Junkkeri haluaisi kieltää laten vihakirjoittelun!

      • Junkker on

        tyypillinen demari joka ajaa pelkästään rahavirtoja omiin taskuihin kuten Urpilainenkin. Junkkerin mielestä miljoona tilillä ja kymppitonni kuukaudessa riittää elämän perustarpeisiin ja riittihän se jonkun aikaa mutta sitten se perustarve kyllästyi katsomaan sitä Kasper nukkea ja päätti etsiä itselleen oikean miehen.


    • hät.huut.

      Suomelta menee taas miljoonia ja miljoonia euroja siihen, että saadaan esittää upporikasta ja herroille parempi omatunto. Kaikki se apu on kuitenkin kuin pisara meressä eikä se paranna varsinaisesti maailman tilannetta kuin hiekkahippusen verran. Kuitenkin se tuntuu Suomen omassa taloudessa ja velkaa joudutaan ottamaan juuri sen verran lisää, kuin mitä rahaa annetaan.
      Taloutemme menee koko ajan vähän alaspäin, mutta kaiken näköisiä avustuksia vain kasvatetaan. Onko oman edun ajattelu kokonaan kielletty nykyisin, vai.

      • Late Lapista.

        Yli 1000 miljoonaa euroa kehitysapuun Suomesta vuosittain, ja samaan aikaan maassamme valitetaan raha pulaa ja otetaan ulkomaista velkaa !
        Suomesta on tehty koko maailman sosiaalitoimisto, joka toimii velkapohjalta !

        Late Lapista. SSSS Ry!


    • kaikesta huolimatta

      Yksi hyvä keino olisi, saada esim. rahaa puolustusmenoihin, lopettaa ulkomaanapu kokonaan semminkin kun se tapahtuu velkarahalla ja korkojen muodossa nousee vielä huomattavasti.
      44 miljoonaa euroa ja kaikki muu pakolaisten avustaminen Suomessa on sellainen summa, että sillä saataisiin monta epäkohtaa omassa maassa hoidettua.
      Ulkomaanapuun sijoitettaessa se on kokonaisuutenaan kuin pieni hiekkajyvänen, joka saattaa valua väärään kohteeseen tai niille, joilla on ennestään .
      Voidaanko sanoa, että vääränlainen sääli on todellakin sairautta, niin kuin on tapana sanoa. Toiminnan tiimoilta sadat suomalaiset saavat tietenkin myös elantonsa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3868
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1839
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1245
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1085
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      961
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      881
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      811
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      811
    10. Voi luoja että pelkään

      Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔
      Ikävä
      30
      727
    Aihe