olen syönyt ssri-lääkkeitä (nyt fluvosol viimesen vuoden 100mg per pvä) . kinusin lääkäriltä thyroxinia , mullon kaikki kilpirauhasen vajaatoiminnan oireet, testeissä ei viel ainakaan mitään näy. syön sitä nyt testiksi 12,5 mikrogrammaa per pvä. musta on tullut melko lääkevastainen ja tarkotus olis yrittää päästä ssristä jossain vaiheessa eroon, pikkuhiljaa. lopetusoireeni on niin kovat et ekalla yrityksellä meinas käydä köpelösti, joten nyt maltillisemmin =D kiinnostasikin mitä tämä paska keholle pitkällä aikavälillä aiheuttaa, tuhoanko luonnollisen aineenvaihduntani tms. kaikki muukin mahdollinen tieto näiden käyttöön liittyen otetaan kiitollisena vastaan. kiitos
ssri ja thyroxin
viheltää
62701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuo Fluvoso lääke on tosi paha, sisältää myös fluoria. Kannattaa katsoa minkälaisia vaivoja fluorista voi saada. Yleensäkin kuten tuo Fluvosol lääke saattaa heikentää kilpirauhasen toimintaa. Itseä ärsyttää kun aina lääkärit työntää potilaalle ssri-lääkkeitä kaikkiin vaivoihin, vaikka todellisuudessa lähes kaikki viat ja vaivat voi johtua kilpirauhasen vajaatoiminnasta. Onko sinulla siis mitattu kilpirauhaskokeet. Oliko sinulla paljon TSH arvo. Jos olet käynyt tervarissa eli arvauskeskuksessa, niin siellä ne aina sanoo että kaikki kunnossa jos arvot on "rajaarvojen" sisällä. Kannattaa tosiaan yrittää päästä pikkuhiljaa noista ssri-lääkkeistä eroon, koska ne on kauheita myrkkyjä.
Vai jotta fluoria sisältää.....
Fluvoksamiini sisältää runsaasti fluoria.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluvoxamine
Ehdottomasti suositan myös irtautumista SSRI-aineista, jos oma terveys merkitsee mitään. Ei hyviä aineita, helvetin myrkyllisiä.
Mikä on runsaasti? Tarkoitatko fluvoksamiinin kemiallista kaavaa C15H21F3N2O2?
Kokeneet kertovat. SSRI-valmisteet voimistavat kilpirauhasen vajaatoimintaa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10671372
SSRI nostaa ihmiselle haitallista rT3:a, joka estää hyvän mielen muodostumisen. Sen sijaan T3V on hyvän mielen hormoni, mutta SSRI-valmisteet estävät sen muodostumisen.
Vaihda arvauskeskus endokrinologiin. Thyroxin-annoksesi on varmasti alakantissa. Ota tarvittaessa Liothyronin rinnakkaisvalmisteeksi ja lopeta SSRI.
Sukupuolihormonit tuhoutuvat SSRI-valmisteilla, samoin ummetus ja ylipaino kasvavat.
Esimerkiksi yksityisellä on hyvä endogrinologi ollut Antti Virkamäki. Se ainakin tietää kilpirauhasen vajaatoiminnasta.