Pohjoismaalaiset eivät halua suomalaista matkaseuraksi

Päivän IS:n jukaiseman tutkimuksen mukaan pohjoismalaiset haluavat mieluiten matkaseuraksi ruotsalaisen. Norjalaiset ja suomalaiset haluaisivat ruotsalaisen matkaseuran, mutta ruotsalaiset, norjalaiset ja tanskalaiset eivät haluaisi suomalista matkaseuraa. Miksiköhän asia on näin?
23128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Oletko koskaan kuullut asennevammaisesta, kielitaidottomasta ja töykeästä suomalaisesta turistista maailmalla?

Äänestä
  • OLETKO KOSKAAN KUULLUT LEUHKASTA, MUITA HALVEKSUVASTA JA YLIMIELISESTÄ SURUSTA/ruotsalaisesta?

    Itse en pohjoismaalaisia matkaseuraksi halua - ovat niin täynnä itseään haukkuvat suomalaisia, kun luulevat ettemme ymmärrä skandinaaviskaa...

    Äänestä

Yhäkö nuo votkaturistit on maineensa vankeja. Vai onko vielä alkeellisempia kuin nuo nelijalkaiset ystävämme aikoinaan olivat Europeiskajassa ja Mallorcalla?

Äänestä

Emme me suomalaisetkaan halua germaanis-arjalaisia skandinaaveja matkatovereiksi, mutta tuossa tutkimuksessa ei ollut muita vaihtoehtoja, kun vain ns. Pohjoismaita tutkittiin...

Joihinkin idiootteihin on tietysti mennyt läpi Pohjoismaa -propaganda, mutta tosiasia on, että muissa Pohjoismaissa suomalaisia pidetään vain itä-eurooppalaisina,eikä lainkaan minään läheisenä naapurikansana!
- siksi PAKKORUOTSIKIN pitää heivata Suomesta VITT*UN ja heti - emme ole skandinaaveja ja skandinaavit päinvastoin halveksuvat meitä!



Näin hienosti ruotsalaislehtikin uutisoi:

"Ingen vill semestra med finländare"

"Norrmän och finländare semestrar helst tillsammans med svenskar och danskar helst med norrmän. Finländarna är minst populära, dem vill varken svenskar, danskar eller norrmän semestra med."

DI

Oheisotsikossa olemme vielä MEST HATADE - eli vihatuimmat :)



Eli PAKKORUOTSI HELVET*IIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Tottahan tuo on. Olemme vain itäisiä mongoleja oikeitten pohjoismaalaisten rinnalla.

    Turha höpistä mistään tasavertaisesta kumppanuudesta ja veljesyhteydestä. Sellaista on vain joidenkin suomalaisten kuvitelmissa.

    Äänestä

Ruotsin opiskelu, olkoonkin nyt vaikka pakolla, pelastaisi Suomen maineen ulkomailla ja varsinkin ystävällismielisissä pohjoismaissa.

Unohtakaa joutavat aloitteet, nyt aloitetaan kyllä ruotsin opiskelu ihan tosissaan...tirsk!

Äänestä
  • Ruotsin opiskelu ei auta oikeastaan ketään. Suomesta löytyy tarpeeksi ruotsin kielen osaamista, kun taas muita - tärkeämpien kielten osaamista - ei löydy juuri ollenkaan.

    Helsingin Sanomat todisti tämän tilastotieteellisesti yhdellä taulukolla, mutta julkinen media ei ottanut aiheeseen mitään kantaa.

    Media ei ole aiheesta uskaltanut edes kysellä mistään ja vaikka se yksi taulukko näytti kaikki vastaukset kysymyksiin, niin asia unohtuikin sen sileän tien.

    Tärkeä huomio on siinäkin, että miten vähän suomalainen media uutisoi negatiivisia juttuja Ruotsista. Silloinkin kun jokin aihe on valtavasti pinnalla, kuten Tukholman mellakat tai Ruotsin PISA-tulokset ja niiden reagointi omasa maassaan, niin suomalainen media kuittaa asian parilla pienellä "rivi-ilmoituksella" ja kertoo muista aiheista.

    Päinvastainen tilanne tulee silloin jos Ruotsissa "pärjätään" jossakin asiassa. Yhtäkkiä uutinen on kaikissa suurimmissa suomalaismedioissa etusivulla ja toimittajat joukolla kertovat, että "Mitä Suomen pitäisi oppia Ruotsista?".

    Äänestä

  • ei auta ruotsi kirjoitti:

    Ruotsin opiskelu ei auta oikeastaan ketään. Suomesta löytyy tarpeeksi ruotsin kielen osaamista, kun taas muita - tärkeämpien kielten osaamista - ei löydy juuri ollenkaan.

    Helsingin Sanomat todisti tämän tilastotieteellisesti yhdellä taulukolla, mutta julkinen media ei ottanut aiheeseen mitään kantaa.

    Media ei ole aiheesta uskaltanut edes kysellä mistään ja vaikka se yksi taulukko näytti kaikki vastaukset kysymyksiin, niin asia unohtuikin sen sileän tien.

    Tärkeä huomio on siinäkin, että miten vähän suomalainen media uutisoi negatiivisia juttuja Ruotsista. Silloinkin kun jokin aihe on valtavasti pinnalla, kuten Tukholman mellakat tai Ruotsin PISA-tulokset ja niiden reagointi omasa maassaan, niin suomalainen media kuittaa asian parilla pienellä "rivi-ilmoituksella" ja kertoo muista aiheista.

    Päinvastainen tilanne tulee silloin jos Ruotsissa "pärjätään" jossakin asiassa. Yhtäkkiä uutinen on kaikissa suurimmissa suomalaismedioissa etusivulla ja toimittajat joukolla kertovat, että "Mitä Suomen pitäisi oppia Ruotsista?".

    Korjaan sen verran, että kyllä suomalainen media uutisoi näistäkin asioista. Suomalaista mediaa vain ei kiinnostanut analysoida syitä ja seurauksia sekä sitä miksi Suomessa ei vastaavaa tapahdu... Sekään ei kiinnostanut, että mitä Suomen pitäisi oppia / välttää, ettei vastaavaa tapahdu.

    Äänestä

Kannatetaan, liittoon vaan Ruotsin kanssa. JOs ne nyt tämmöistä junttilaa edes huolii liittoon.

Äänestä
  • Ruotsin puolustus on naurettavalla tasolla ja paljon heikompi kuin Suomen puolustus. Miksi liittoutua todella heikon maan kanssa? Ruotsihan siitä ainoastaan hyötyy.

    Nato Suomea voi auttaa, ei Ruotsi.

    Äänestä

Hölmö kysymys! Eihän Suomesta edes erikoisemmin tiedetä Ruotsissa & Norjassa ja vaihtoehtona on että "kenet otat mieluiten matkaseuraksi".

Totta kai norjalainen valitsee ruotsalaisen ja ruotsalainen norjalaisen. Suomi on liian huonosti tunnettu alue. Eikä kielierokaan saata auttaa asiaa.

Äänestä

Minä haluan Breivikin ja Mangsin matkakaveriksi. Myös tanskalainen kaljajuoppo käy, sekä tietysti joku Ruotsin formula-1 maailmanmestareista.

Äänestä
  • "Minä haluan Breivikin ja Mangsin matkakaveriksi. Myös tanskalainen kaljajuoppo käy, sekä tietysti joku Ruotsin formula-1 maailmanmestareista. "

    "Vakka kantensa valitsee!" Tuo valinta ei yllättänyt.

    På svenska: "Kaka söker maka" Ingen överraskning.

    Äänestä

  • ankdam kirjoitti:

    "Minä haluan Breivikin ja Mangsin matkakaveriksi. Myös tanskalainen kaljajuoppo käy, sekä tietysti joku Ruotsin formula-1 maailmanmestareista. "

    "Vakka kantensa valitsee!" Tuo valinta ei yllättänyt.

    På svenska: "Kaka söker maka" Ingen överraskning.

    Eikös kaikki tanskalaiset ole kaljajuoppoja ja norjalaisvitsit totta? Alemmuudentuntoinen ruotsalainen haluaisi niiiiiiiiiiiiiiiin mielellään olla formula-1 maailmanmestari.

    Äänestä

Pistin lehtitilauksen jäihin. Siinäpä ihmettelimistä svekkulimedialle kun levikit laskee.

Tulisi kunnon fennosanomat, jossa nimenomaan haukuttaisiin kaikki muut huobona seurana paitsi fennot. Se olisi ihanaa.

Äänestä

En ymmärrä tanskaa, en ymmärrä norjaa. Riikinruotsia ymmärrän jos sitä puhutaan tukholmalaisittain. Tanskalaiset eivät ymmärrä suomenruotsia kun sitä puhutaan suomalaisittain korostaen, eivätkä ymmärrä norjalaisetkaan., Ruotsalaiset vastaavat englanniksi, ja heidän murteellinen englantinsa vastaa minun murteellista englantiani, eikä silloin tarvitse pinnistää ymmärtääkseni heidän äidinkieltään, joka muistuttaa koulussa oppimaani ruotsia.

Suunnittelen itse matkani, varaan liput ja hotellit; valmismatkoilla olen käynyt, kun kohde on etäällä, eurooppalaiselle vieraassa kulttuurissa. Seuralainen on suomalainen.

Matkoilla tapaa juttelunhaluisia ihmisiä, ja yhteinen kieli löytyy kokeilemalla, ei vaatimuksia esittäen. Vain suomenruotsalaisilla on tapana arvostella suomalaisten kielitaitoa. Saksani ei ole kummoinenkaan, mutta juttukumppaneita on löytynyt, ja italialaiset ovat kovin mielissään jos turistit puhuvat heidän omaa kieltään.

Äänestä

Svekolehti julkaisee jonkun Aftonbladetin "tutkimuksen" ja nettisveko ottaa mokoman tosissaan!? ;-)

Aina on tullut kuitenkin esille, kuinka muut Pohjolan kansat inhoavat ruotsalaisia. Ja kyse ei ole tarkoitushakuisesta tutkimuksesta, vaan elävästä elämästä.

Äänestä

Luin kommentteja. Siellä verrattiin suomalaisia "tämän päivän somaleihin", siis sitä, millaisena suomalaisia Ruotsissa ainakin ennen on pidetty.

Ja suomalaisten pitäisi nyökätä ja hyväksyä ja pakolla opislla toinen kieli, kummartaa ja niiata.

Kiitos ei. Rakastan Suomea, en Ruotsia.

Äänestä

suomalaiset - pohjolan somaalit.

Äänestä
  • Ruotsissa on aina vihattu ja haukuttu suomalaisia. Tätä samaa viha-asennetta on levitetty myös muihin Pohjoismaihin. Norjalaiset pelkäsivät aikoinaan suomalaisten valloittavan Pohjois-Norjan. Oma ruotsinkielinen väestömme on myös ollut ahkerana esittämässä negatiivista kuvaa suomenkielisistä. Tavallinen tanskalainen tai norjalainen ei erota saamelaisia ja suomalaisia toisistaan, heille suomalaiset ovat samoja "mongoleja" kuin saamelaiset, tämä trauma johtuu siitä että monilla norjalaisilla onkin oikeasti saamelaiset juuret joita peitellään!
    Suomenkielisten syrjiminen ei siis johdu suomalaisista itsestään, vaan skandien rasistisesta suhtautumisesta itämerensuomalaisiin ja saamelaisiin !

    Äänestä

Ruotsi on pohjolan sydän ja aivot.

Nyt äkkiä ruotsia lukemaan!

Äänestä
  • Ruotsi on Pohjolan peräsuoli, joka haisee naapurimaihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomipoikain marssi kirjoitti:

Päivän IS:n jukaiseman tutkimuksen mukaan pohjoismalaiset haluavat mieluiten matkaseuraksi ruotsalaisen. Norjalaiset ja suomalaiset haluaisivat ruotsalaisen matkaseuran, mutta ruotsalaiset, norjalaiset ja tanskalaiset eivät haluaisi suomalista matkaseuraa. Miksiköhän asia on näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu