TV:ssä on mielenkiintoinen sarja Australian rajalla.
Ero Australian ja suomen välillä on kuin yö ja päivä.
Australiassa maahan ei varmasti pääse paperittomat ja jopa lomalle tulevat tutkitaan tarkasti että eivät jää maahan laittomasti.
suomeen tulee massoina " paperittomia ", väärillä passeilla, aikuisia lapsina ja rikollisia jotka kiinni jäätyään ilmoittautuu turvapaikan hakijoiksi !!!!!!!!!!
Suomen toiminnassa ei ole mitään järkeä paitsi hyysärien hirmuvalta
australian ja suomen rajalla
11
111
Vastaukset
- Jussuf (se sama)
Suomeen ei pääse edes paluumuuttajana ilman verotietoja kahdelta vuodelta, riittävää varallisuutta, työpaikkaa ja todistusta asunnon omistuksesta.
Australiaan pääsee paluumuuttajana helposti.
Ero on kuin kaupungilla ja maaseudulla...- reoliopåop
somali Mohamed on seurannut vuosia, mitä somaliyhteisössä tapahtuu.
- Maanmieheni kusettavat viranomaisia, salakuljettavat lapsia, huijaavat perheiden yhdistämis
-ohjelmien puitteissa ja käyttävät häikäilemättömästi väärin hyväuskoista sosiaalijärjestelmäänne.
- Ikäero15v
Virosta pääsi toisen passilla. Kotiin tultua kaveri soitti että hae passisi ne vaihtuivat Tallinnassa hotellisssa.
- Jussuf (se sama)
Minulla on kaksi passia kahdella eri nimellä. Mukava saada etuisuudet Ruotsissa ja Suomessa sossusta yms paikoista.
Ongelmani nyt vain on, että sain porttikiellon laivayhtiöihin, koska jouduin rukoilemisen takia putkaan koko viimeisen risteilyni ajaksi. Mun rukoilemista haukkuivat metelöinniksi. Inhoan Ruotsin laivoja ja suomalaisia maajusseja. - onpa otus*^'¨¨¨'''''
Taitaapa sinulle jussuf maistua kuitenkin maajussien tuottama
leipä ja muukin ruoka, esim vihannekset. Miksi syöt niitä kun
vihaat maalaisia.
Opettelisit olemaan syömättä, kävisi kuin mustalaisen hevoselle,
ennen kuin oppisit, kuolisit. barbaari.- Jussuf (se sama)
Perulaiset avokadot ovat parhaita. Pidän myös floridalaisista appelsiineista ja oman puutarhan vihanneksista. Leipää en tosin syö, koska tällä paikkakunnalla ei ole kunnon leipomoa, vielä. Täällä USA:ssa riittää valinnanvaraa myös pastassa ja riisissä.
Intialainen riisi muuten kasvaa ihan ilman suomalaisten maataloustukia. Suomalainen maataloustuki kuluu täysin tarkkaan maalaisten Sveitsin-tileille ja vuosittaisiin uusiin urheiluautoihin. - ryänä
Jussuf (se sama) kirjoitti:
Perulaiset avokadot ovat parhaita. Pidän myös floridalaisista appelsiineista ja oman puutarhan vihanneksista. Leipää en tosin syö, koska tällä paikkakunnalla ei ole kunnon leipomoa, vielä. Täällä USA:ssa riittää valinnanvaraa myös pastassa ja riisissä.
Intialainen riisi muuten kasvaa ihan ilman suomalaisten maataloustukia. Suomalainen maataloustuki kuluu täysin tarkkaan maalaisten Sveitsin-tileille ja vuosittaisiin uusiin urheiluautoihin.Perusavokadoja? Etkös vihaa kaikkia perusalkuisia asioita? Mahtaa maistua kitkerältä... Ai niin; ne ovat tuotettu puoliorjamaisissa oloissa.. Mutta jos ei orjuus haittaa.
Niin ne appelsiinit on tuotettu tukiaisten avulla... Mikset valita usaviljelijöille?
Mitäs portolle kuuluu?
- Jussuf (se sama)
Ainoa ongelma täällä USA:ssa on sosiaalituen puute joka asiassa. Kerjääminen on raskasta kuten myös keikat kadunlakaisijana. Välillä tuntuu, että en jaksa enää ja haluan palata Suomeen ilmaisten palvelujen ja lihapatojen ääreen.
- iso d
pössyf ei erota avokadoa melonista.
- Jussuf (se sama)
iso d kirjoitti:
pössyf ei erota avokadoa melonista.
Luulet vain, koska persujen mielestä meloneilla on aina lippalakki.
- Jussuf (se sama)
Inhoan Korkeasaaren työhönottoa ja porukkaa siellä. Eivät ottaneet minua töihin sinne vuohien ja kilipukkien hoitajaksi. En olisi tarvinnut edes palkkaa, koska Kela maksaa mulle kuukausittain korvauksia yli 1500 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?1112436Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä511193Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1775122Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa323734Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963564Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss503159Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092884Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132468Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie532185Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191975