Miten on, onko ortodokseilla jotenkin virallisesti suosituksena pidättyä veriruoista? Jos niin noudatetaanko tuota kuinka tiukasti käytännössä? Onko alueellista vaihtelua esim. jossain päin maailmaa syödään ja toisaalla ei?
Minulle väitettiin että tuollainen kielto olisi, mutta väittäjä ei itse ole ortodoksi niin haluaisin kuulla ortodoksien itsensä käsityksen asiasta.
Veren syönti?
17
256
Vastaukset
- nipottaja1
A mie tykkeen syyvä maksoo.Se on tervellistä vaikka olis paasto.
- mie romahan
Nyt mie romahan!
- applause
mie romahan kirjoitti:
Nyt mie romahan!
Romaha rauhassa
- mama15
On.
- tutkimattomia ovat H
No mutta sentään, tämähän on aivan selvä juttu. Vaikka itse olenkin taustaltani ja sukujuuriltani karjalainen, jos sitä sanaa nyt edes saa tässä keskustelussa käyttää, mutta siis itäinen kuitenkin ja ortodoksi, ja jokunen venäläinenkin geeni on osunut perimään, ... niin silti minä olen mieltynyt jotenkin erikoisella tavalla tamperelaiseen mustaanmakkaraan, joka on siis verimakkaraa ja syödään puolukkahillon kanssa. Ja mikä erityisen outoa, en ole elämässäni monta kertaa edes käynyt Tampereella. Niin tutkimattomia ovat Herran tiet ja tietysti myös minun tiet, joita kuljen.
- njfierguegoe
On olemassa, ja perinteisissä ortodoksisissa maissa se näkyy siinä, että veriruokia ei ole perinneruokien joukossa. Kaikki eivät kuitenkaan välttämättä tiedä verensyöntikiellon olemassaolosta, ja siksi saattavat syödä verta. Toiset taas ovat hyvinkin tarkkoja. Verensyöntikiellon käytännön noudattamisessa ei olla kuitenkaan yhtä tarkkoja kuin juutalaisuudessa ollaan nykyään. Lihan (ja myös maksan) osalta riittää, että veri on laskettu pois eläimestä teurastettaessa. Ei pidetä välttämättömänä, että se olisi erityisiä tekniikoita käyttäen poistettu viimeistä pisaraa myöten (juutalaiset käyttävät erityistä teurastustapaa ja maksasta veri poistetaan suolan ja/tai paahtamisen avulla, mutta tällaisia ei ole ortodoksisessa kirkossa nähty tarpeelliseksi).
- yötönyö
Lainaus:
"Kaikki eivät kuitenkaan välttämättä tiedä verensyöntikiellon olemassaolosta, ja siksi saattavat syödä verta".
KUKA, kuka, kieltää. ?- T. Ollo
Lue Apostolien tekojen 15 luvusta apostolien kokouksen päätös. Siellä se kielletään.
- paha juttu
Minullakin on niitä karjalaisia juuria, siellähän ei paljoa kaanoneista tiedetty. Meillä jopa paistettiin pässin munat uunissa ja syötiin suurena herkkuna. Nyt oikeauskoiset ekumeeniset ruotsit saavat hepulin kun kuulevat tällaisesta!
- Moarie
Totta kai sellainen on olemassa. Apostolinen kanoni, jonka voi lukea Apostolein tekojen kirjasta (Apt 15: 28-29) kieltää veren syömisen. Myöhemmät kanonit vahvistavat kiellon. Kunnon ortodoksit noudattavat sitä.
- yötönyö
Taas löytyi yksi asia, joka erottaa minut oikeista ortodokseista.
- T. Ollo
Noinko on? Onko noin?
Mikä tässä verensyöntikiellossa on niin vaikeaa? Eikö ole maailman helpoin ja yksinkertaisin asia olla syömättä verta ja siitä valmistettuja ruokia? Mitä ihminen menettää jos hän ei syö verta? - --------------
T. Ollo kirjoitti:
Noinko on? Onko noin?
Mikä tässä verensyöntikiellossa on niin vaikeaa? Eikö ole maailman helpoin ja yksinkertaisin asia olla syömättä verta ja siitä valmistettuja ruokia? Mitä ihminen menettää jos hän ei syö verta?Ajatuksenakin veren syöminen on vastenmielistä ilman sen kummempia todisteluja.
T. Ollo kirjoitti:
Noinko on? Onko noin?
Mikä tässä verensyöntikiellossa on niin vaikeaa? Eikö ole maailman helpoin ja yksinkertaisin asia olla syömättä verta ja siitä valmistettuja ruokia? Mitä ihminen menettää jos hän ei syö verta?Maksapihvit on maailman parasta ruokaa ja maistuu hyvälle.
Jos ihmisellä on allergioita ja hän ei voi syödä kuin alle 10 ruoka-ainetta esim. vehnä, maito, jääsalaatti, vesi, rypsiöljy, puolukka, mustaherukka, sokeri, eucalyptys, sianliha, maksa ja suola niin en menis rajoittamaan enempää vaan pistelisin aivan hyvällä ruokahalulla olipa paasto tahi ei ja sanoipa kuka tahansa mitä tahansa.
En menisi kuolemista kokeilemaan uskonnnon takia enkä Jumalan armosta.
Koskaan ette myöskään voi tietää onko kyseinen ihminen joka ei nyt pysty paastoamaan olisi joskus paastonnut jopa teitäkin ankarammin.T. Ollo kirjoitti:
Noinko on? Onko noin?
Mikä tässä verensyöntikiellossa on niin vaikeaa? Eikö ole maailman helpoin ja yksinkertaisin asia olla syömättä verta ja siitä valmistettuja ruokia? Mitä ihminen menettää jos hän ei syö verta?Oot sitten missannut hyvät veriletut voisilmän ja kotitekoisen perunamuussin kanssa.
Onneks ei ole jäänyt maistamatta on nimittäin todella hyvää ruokaa.
Sitäpaitsi köyhän ei ole vara nirsoilla eikä konstailla ruoan kanssa.
Ei siinä ole mitään vaikeaa jotkut eivät vaan TAHDO.
Mitä kauheaa siinä sitten on?Ennenvanhaan on ollut näitä vanhoja viisauksia etteivät taudit leviäisi.
- yötönyö
Minä ymmärrän, jos tosi METSÄMIES kaadon saatuaan, hörppii koskenkorvalla lantatun veren. Se on rituaali. Sillä ei ole mitään tekemistä köyhien ihmisten kotieläinten teurastastamien elämistä saadun verestä tehtyjen ruokien kanssa.
Ei sellaista ole olemassakaan.Pelkkiä omanarvontuntoisten pikku-ukkojen leikkejä tuollaiset.En ymmärrä tuollaista putinmaista machoilua kun suurinosa metsästäjistä on peräkylän juntteja jotka isottelee kun ovat saaneet parin kilon pikku sintin lähilammesta tai vahingossa on jäänyt joku pikku metsäkani auton tai traktorin pyörän alle.Kun miulla on parihehtaaria jättömuota ja heti ollaan maailmankansalaisia peräkylän mittapuulla ja uhoamassa ja kehumassa.
En edes halua ymmärtää tuollaista tyypillistä suomijunttikulttuuria.Vähän kaukana lordeista jotka ovat oikeasti rikkaita ja käyvät kettumetsällä.
Minä syön maksaa enkä muilta lupia kysele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi724949Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1164669- 804143
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak1014057Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1223074- 352808
- 282747
- 372722
- 402713
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232554