"Kirkon varhaiskasvatuksen onnistuneet tavat ja laadukkuus ovat saaneet huomiota uuden varhaiskasvatuslain valmistelussa. Perheiden ja asiantuntijoiden kiinnostuksen kohteena on ollut kirkon toiminnalle tyypillinen kokopäivähoitoa kevyempi varhaiskasvatus, joka mahdollistaa vanhemman osapäivätyön tai antaa kotona olevalle lapselle virikkeitä."
http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijan kolumni/605880/Kirkko edellakavija varhaiskasvatuksessa
Totta.
http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijan kolumni/605880/Kirkko edellakavija varhaiskasvatuksessa
Totta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kirjoittaja on Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän lapsityön johtaja.
Indoktirinointi on aloitettava pilteistä ja issommat on pidettävä poissa normaalien ihmisten joukosta jotteivat kyseenalaista asioita ja ajattele omilla aivoillaan.
Minulla on hyvät muistot kirkon kerhosta.
Kirkon kerhoissa on helpompi raiskata lapsi kuin kunnallisessa päivähoidossa. Näin tuumii kirkko.
Ajatteletpa SINÄ pervosti.
Onneksi minä vain ajattelen kun sinä ja uskontoverisi toimitte sen mukaan.
Kirkon edustaja kehuu, miten kirkko on saanut tunnustusta ja miten kirkko on edelläkävijä. Kirkko on aattellisesti muusta yhteiskunnasta puoli vuosisataa jäljessä eli se ei todellakaan ole mikään edelläkävijä kuin korkeintaan konservatiivikristittyjen mielikuvituksessa.
On ymmärrettävää, että kirkko yrittää pitää kannattajistaan kiinni, mutta kirkon ongelma on se, että sen jäsenet eivät pidä kiinni kirkosta.
Vantaa kaupunki päätti tarjota kerhot ilmaiseksi ensi syksystä alkaen. Siinä kilpailija seurakunnan ilmaistoiminnalle.