Krist. uskovat, jotka ei halua lähteä tälle,

Krist. puolesta

Krist. uskovat, jotka ei halua lähteä tälle, kaikille hyväksi Raamatun UT mukaiselle, Totuuteen perustuvien ja mukaisten / kaikkia kohtaan ja kaikille Oikeuden mukaisten opetusten ja ohjeiden mukaiselle ja perusteiselle, ”maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi” riittäviksi, ”Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskautta etsivälle”, sille; jonka ohessa (vasta) se KAIKKI muukin, mitä turvalliseksi ja turvatuksi, kaikinpuoliseksi hyvinvointi elämäksi ja tulevaisuudeksi, kaikille hyväksi Oikein elämässä tarvitaan, pääsisi / alkaisi Jumalan Lupauksen mukaisesti ja takaaman kullekin, tälle tielle lähtevälle ja niillä kaikille hyväksi ehdoilla yhtyvälle tulemaan…

Eli tälle kaikille hyväksi Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä Jumalan valtakunta yhteyden ja yhtenäisyyden Hänessä mahdollistavan ja takaavan, Lain / Laillisuuden täyttymyksen, = Krist. Rakkaus, joka ei ole kenellekään pahaksi, = sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa, ns. ”Nooan arkkia” (vertaus) RAKENTAVALLE, Oikein elämän ja toimimisen / vaikuttamisen, sekä tätä hyväksemme luomaa luomakuntaansa ”viljelevästi ja varjelevasti” elintarvikkeiden ja tarpeiden tuottamisen ja hankkimisen, ja kaikkia täysi Rehellisesti, kaikkiin nähden puolueettomasti, vain kaikille hyväksi puolesta palvelijoiksi, kaikkia kohtaan Oikeuden mukaisella / vasta Oikeasti Laillisella, = Itse kaiken Luoja ja Omistaja Jumalan Luvallisella tavalla eläviksi…

Ja siinä yhteiseksi hyväksi; mutta, kaikille ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle parhaaksi mahdolliseksi tarkoituksella ja tavoitteella. Kaikessa, Hänessä YHTENÄ, YHTÄ olevana ja kaikessa YHTÄ pitävänä, Totuudessa YKSI mielisesti keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä elävänä ja toimivana / vaikuttavana jäsenistönään, = Jumalan perhekuntana täydellisyys (kaiken Oikean ja hyväksi olevan täyttymys) päämääräiselle, Kristuksen Jeesuksen seuraamisen tielle.

Näin em. kaikesta epäoikeuden mukaisesta / vääryyden mukaisista ja pahuuden puolesta maailman / ihmiskunnan, Jumalan Sanan, = kaiken Laillisuuden lähdekirjan, = Raamatun UT, opetusten ja ohjeiden vastaisesti, tuomiokseen / onnettomuuksikseen touhuista ja politiikasta IRTI sanoutuviksi. Niihin mukautumisista / niihin SYYSTÄ (kaikki vääryys) pahaksi / kärsimyksiksi ja valtaviksi turhiksi menetyksiksi seuraamusten synnyttämisiin / tuottamisiin osallisuudessa, = puolesta elämisestä, toimimisista ja vaikuttamista, Raamatun UT mukaisesti ULOS lähteviksi / IRTI sanoutuviksi.

Kristuksen Jeesuksen nimessä tästä kaikille hyväksi Jumalan valtakunta, pelastukseksi Krist. vaihtoehto mahdollisuudesta muistuttaen ja valistaen. Puolustaja Pyhä henki, joka Totuuden henki, / vähäisen, valkeudeksi / herätykseksi sanoman tuojaksi, ja tämän, vasta Oikeasti Krist. vaihtoehdon puolesta toimivaksi kutsutun / armoitetun palvelijansa.

8

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edelleen

      Sinulla on skitsofrenia, hae apua

    • Krist. puolesta

      Voi kunpa kaikilla olisi tällainen, kaikille hyväksi, Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle sulaksi", riittävään Herätykseksi, ja tälle kaikille hyväksi Kristuksen Jeesuksen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä Jumalan valtakunta yhteyden Hänessä mahdollistavaan yhtymiseksi ja samattomaan yhteistyöhön YHTYMISEKSI, yhtä oleviksi ja kaikessa YHTÄ pitäväväksi jäsenistökseen vetävä ja johtava Krist. Rakkaus, joka ei ole kenellekään pahaksi, vättämäsi mukainen, "skitrofenia". Tässä olisi kaikille uskoville hartaasti, vanhurskauden , Isän ja Pojan, Pyhässähengessä rukousaihetta.

      • Voi kumpa kaikilla olisi tällainen --Rakkaus. Tässä olisi kaikille uskoville --rukousaihetta.

        Tuolleen se on edes jotenkin ymmärrettävä tuo tekstisi, eikä ole sitä silti.

        Mutta parempi.

        Jätä sinäkin kaikki turhat sanat pois, ja korostamasi YKSI, YHTÄ YHTYMISEKSI-jutut kokonaan pois niin ei epäillä skitsofreniaa.


      • Krist. puolesta
        sarisusannass73 kirjoitti:

        Voi kumpa kaikilla olisi tällainen --Rakkaus. Tässä olisi kaikille uskoville --rukousaihetta.

        Tuolleen se on edes jotenkin ymmärrettävä tuo tekstisi, eikä ole sitä silti.

        Mutta parempi.

        Jätä sinäkin kaikki turhat sanat pois, ja korostamasi YKSI, YHTÄ YHTYMISEKSI-jutut kokonaan pois niin ei epäillä skitsofreniaa.

        saahan sitä epäillä, mutta jos epäilijältä puuttuu toditeet, silloin osoitautuu valletelevaksi. Eli ei ole Totuuden mukainen, eikä silloin uskottava eikä luotettava, vaan petollinen, = satanaa ja sen kaikille pahaksi / kärsimyksi tarkoitus periä ja tavoitteita ihmikunnalle tuhoksi puolesta palveleva, tuomiokseen elävä ja toimiva.

        Näin Totuuden, = Jumalan Sanan opetusten ja ohjeiden mukaan.


      • Krist. puolesta
        sarisusannass73 kirjoitti:

        Voi kumpa kaikilla olisi tällainen --Rakkaus. Tässä olisi kaikille uskoville --rukousaihetta.

        Tuolleen se on edes jotenkin ymmärrettävä tuo tekstisi, eikä ole sitä silti.

        Mutta parempi.

        Jätä sinäkin kaikki turhat sanat pois, ja korostamasi YKSI, YHTÄ YHTYMISEKSI-jutut kokonaan pois niin ei epäillä skitsofreniaa.

        Jeesuksen opetus kuitenkin oli noin hyttysiä siivilöivälle selkeä. Siinä kun tulee siivilöijän nieltyä se suuri kameli, ihan humaamattaan.

        Niin kuin nyt huomaat käyneenkin. Se kaikille hyväksi pääasia, vaihtui tullaiseen mitään hyödyttömään. = Ei rakentavaan.


      • Äidinkielen kurssi?
        Krist. puolesta kirjoitti:

        saahan sitä epäillä, mutta jos epäilijältä puuttuu toditeet, silloin osoitautuu valletelevaksi. Eli ei ole Totuuden mukainen, eikä silloin uskottava eikä luotettava, vaan petollinen, = satanaa ja sen kaikille pahaksi / kärsimyksi tarkoitus periä ja tavoitteita ihmikunnalle tuhoksi puolesta palveleva, tuomiokseen elävä ja toimiva.

        Näin Totuuden, = Jumalan Sanan opetusten ja ohjeiden mukaan.

        Eihän tässäkään ole mitään järkeä: "Näin Totuuden, = Jumalan Sanan opetusten ja ohjeiden mukaan."

        Mitä järkeä on suoltaa rivikaupalla tekstiä, josta kukaan ei saa mitään tolkkua? Jos on tärkeää asiaa, se kannattaa kertoa niin, että joku voi sen ymmärtääkin.


    • Krist. puolesta

      Ei näytä täältä, ainakaan vielä tähän mennessä löytyneen Oikeasti, Raamatun UT opetusten ja ohjeiden mukaisesti, vasta Oikeasti pelastukseksi riittävän Kristillisesti, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävästi, Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi apoytolista seurakuntaa ja seurakuntiaan, / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakantavasta elämisesta ja toimimisesta / vaikuttamisesta kiinnotuneita!?

    • Krist. puolesta

      Miten Raamatun UT opetusten ja ohjeiden vastaisesti, toisiaankin / Kristusta Jeesusta kohtaan rakkaudettomasti, maailmalle valkeudettomasti ja maalle suolattomasti, muista ja muusta niin väliä itsekkästi, vain omapuolueellisesti, sen oman, Ei Kristuksen Jeeusksen, eriseurakunta huoneensa puolesta elävät ja toimivat, sitä hajaanusta yllä ja voimassa pitävät voitte uskoa pelastuvanne Jumalan tuomioilta, kun teilla ei ole Kristusta Jeesuta pulustajananne?!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2564
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      52
      2225
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      205
      2174
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1568
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1469
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1376
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1339
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1141
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      93
      1129
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe