Nyt kun on taas aika maksaa tuo dieselvero niin ainakin minulle on tuo veron tarkoitus hämärtynyt. Pienestä summastakaan ei ole kysymys minulla noin 800€, ymmärtäisin jos tolppahinnat olisi euron luokkaa mutta naftan hinta huitelee samalla tasolla kuin 95e bensakin eli n 1.5€. Toivoisin tuonne huvikumpuun jo sellaisia ihmisiä jotka ei näe autoa ja yrittäjää tähtäimen takaa, oikeasti rupiaa olemaan tämä armas isänmaa liian kallis maa rehelliselle kaverille .
diesel vs. bensiini
pakko saada bmw
6101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saisivat tunkea tuon käyttövoimaveron dieselin puolesta hevon vi.tun kuuseen - varsinkin kun diesel ja E10 hinnoissa ei juuri kaksisesti eroa ole.
Patteriauton kohdalla sen vielä jotenkin ymmärrän, kunnes verottaja keksii hyvän keinon kiusata patteriautoilijoita tankkauksen suhteen.
Hallitushan lupasi kaikille diesel autoilijoille yhdet ilmaiset Diesel farkut kerran vuodessa.
Etkö ole noutanut? sisäministeriön liikennejaoksen info tiskiltä. Ilmoita vaan mitä kokoa käytät.
Vain perseaukiset ajaa dieselillä, ei enää pädekkään.
Se sanonta kuuluu nykyään, vain idiootit ajaa dieselillä
Kun käyttövoimavero on noinkin iso, niin pitäisi saada käyttää dieselautoissa
polttoöljyä. Se sopisi paremmin polttoaineiden nykyhinnoitteluun.
Joskus aiemmin, kun dieselveron perimisellä oli vielä yhteys reaalimaailmaan, niin
kannatti ajaa dieselautolla, jos ajokilometrejä kertyi suunnilleen 15000 - 20 000 vuodessa.
Nykyään kannattaa hankkia vaikka tehokkaalla moottorilla varustettu bensa-auto,
ennen kuin diesel käyttöinen , vaikka ajaisikin tavallista enemmän.
kyllä diesel on parasta http://s1124.photobucket.com/user/Toni_Smolander/media/Toni-ja-traktori---x_zpsa7356e2c.gif.html