Etyj valittaa, että sen tarkastajat eivät pääse Ukrainaan Krimille.
Kun Krimin aluehallinto ja Venäjä ovat kutsuneet Etyjin tarkkailijat seuraamaan Krimin kansanäänestystä, Etyj on kieltäytynyt lähettämästä tarkkailijoitaan.
USA uhkaa Venäjää EUn taloudellisilla rankaisutoimilla ja NATO uhkaa Venäjää kaikella muulla tavalla mutta ei sotilaallisesti.
Etyj on yhtä sekaisin kuin USA ja NATO
33
87
Vastaukset
- Kuin akkalauma
Etyj yrittää mennä kun ei kutsuta ja ei mene kuin kutsutaan. Samanlainen tuittupää on USAn johto ja NATOn pääsihteeri.
- Olet hullu
Todellisuudessa lännellä on palikat täysin halussa ja kohdillaan!
Toista on syrjäytyneellä kylähullulla! Hän vapisee naama punaisena ja ryhti lysähtäneenä kuin Notre Damen kellonsoittaja ja säikyttelee jo pieniä lapsia. Itku kurkussa hän piipittää: Nato!
- Ne pettivät
Etyjin ja EU:n kuuluisi tukea valtioiden itsenäistymisiä.
- Kylähullu vapauttaja
Ilman muuta! Vapaaksi vain Kuriilit, Karjalaja Kalingradinalue! En olisi uskonut, että Suomen venäläismielinen kylähullu alkaa ajamaan vapauden asiaa!
- kliffaa coolii
EU ei hyväksy Sotlannin, Katslonian, Krimin, Baskin itsenäisyyttä, vaikka olisi vaan kliffaa ja coolii kun EUhun tulisi uusia maita.
- Olet hullu
Eihän tuo kuulu laisinkaan EU:lle vaan se on kyseisten valtioiden sisäinen asia?
Siksi toiseksi: olet väärässä sanoessasi, että 'tulisi EU:hun uusia maita' Ei eronnut osanen ole mitenkään automaattisesti jäsen vaan jäsenyyttä pitää anoa ja täyttää kriteerit.
- Jo on aikoihin elett
Usa ja Nato ovat sekaisin ja Etyj on sekaisin kun Usa ja Nato pelkäävät Venäjän armeijaa. Ne ovat pyytäneet Etyjiä pyytämään, että Venäjä rauhoittaa Usan ja Naton tukeman vallankaappauksen kaaoksen Ukrainassa.
- Mopo lähti käsistä
USA, NATO, EU, Ukraina eivät enää kontrolloi kaappaustaan.
Nyt USA pelkää Venäjän armeijaa, NATO pelkää Venäjän armeijaa kun eivät mahda sille mitään.
USAn armeija pyytää Venäjää rauhoittamaan Ukrainan, NATO pyytää Venäjää ruhoittamaan Ukrainan, EU pyytää Venäjältä rahaa että Ukraina saataisiin rauhoittumaan ja konkurssi estetyksi.
USA ja NATO pyytävät Etyjiä pyytämään Venäjää rauhoittamaan Ukrainan.
USAn ulkoministeri Kerry on pyytänyt Venäjää neuvotteluihin Ukrainan kriisin rauhoittamiseksi, mutta niin että USA pääsisi siivelle yhdeksi neuvottelukumppaniksi Venäjän, Ukrainan ja EUn lisäksi. - Tyhmyys maksaa
Mopo lähti käsistä,
osoittaa vaan, että USA ja NATO ovat täysin hukassa.
Aivan varmasti Pentagonissa ja NATOn päämajassa useimmiltakin tulee ruskeaa vanaa kun nyt USAn ja NATOn sotavoimien 20 vuoden sotatappiot ovat tulleet maksuun.- Kylähullu valehtelee
Tosin Nato ei ole viimeisen 20 vuoden aikana käynyt kuin kaksi sotaa ja ne molemmat olivat voitollisia!
- Sairasta joukkoo
Siellä on Usan ja Naton ukkoa korkeessa verenpaineessa.
- Kylähullu valehtelee
"iellä on Usan ja Naton ukkoa korkeessa verenpaineessa."
Kylähullun skeidatuotantoa:-)
- Varmaanottaa pannuun
Kyllä niitä kaduttaa, USA ja NATO tuhosivat sotavoimansa Irakiin, Afganistaniin, Georgiaan, Somaliaan, Jemeniin, Pakistaniin, Libyaan.
Nyt USA ja NATO ei voi kun juosta karkuun Venäjän armrijaa ja pyytää Venäjää apuun.- Kylähullua pannuun
Tuskinpa kaduttaa, koska esim. Nato ei ole edes sotinut mukana Irakissa, Afganistanissa, Georgiassa, Somaliassa, Jemenissä tai, Pakistanissa,
Libyassa (ja Kosovossa) Nato kävi ilmasodan varsin ppienin tappioin eikä niissäkään ollut edes kaikki maat mukana. Kylähullun ongelma on se, että hän valehtelee loputtomasti!
.USA ja NATO eivät 'juokse karkuun' Venäjän armeijaa missään eikä etenkään silloin, jos Putin erehtyy hätyyttämään Naton jäsenmaata.
- Lisää anelua
EU on pantu anomaan, että Venäjä ei lopeta kaasutoimituksiaan Ukrainalle ja länteen.
Ukraina on vrlkaa 1.6 miljardia Venäjälle prlkästä kaasusta ja USA-NATO määrää hampurilaspakotteita Venäjälle.- Kylähullua pannuun
Missään uutisessa ei tuollaista lue, joten ilmeisesti Suomen venäläismielinen kylähullu on keksinyt moisen uutisen taas itse omassa päässän!
Ukraina on todella velkaa kaasusta, mutta ratkaisua tutkitaan. Sen sijaan Suomen venäläismielinen kylähullu toistaa taas HÄNELLE rakkaanb valheen hampurilaisista. USA:n tunnettu hampurilaisketju veti itse pois toimipisteensä Krimiltä. Näin se pääoma pakenee ja sekös kylähullua jurppii!
- Paniikkiteatteria
USA ja NATO pelaavat vain teatteria Etyjin avulla yrittäen osoittaa, että ne ovat ikään kuin muka tekemässä jotain Ukrainan kriisissä ja Venäjää vastaan.
Teatteria on se, että Etyjin päätöksien on oltava yksimielisiä, joten se on pelkkää USAn ja NATOn humpuukia kun Venäjäkin on Etyjin jäsen ja kun YKssakaan USA ja NATO-maat eivät saaneet kuin 50 % taakseen tuomitsemaan Venäjää.- Venäjä heikoilla
"SA ja NATO pelaavat vain teatteria Etyjin avulla yrittäen osoittaa, että ne ovat ikään kuin muka tekemässä jotain Ukrainan kriisissä ja Venäjää vastaan."
MITEN NIIN? Ukraina ei edelleenkään ole jäsenmaa! VAIN Suomen venäläismielinen kylähullu AINOANA odottaa sotatoimia Ukrainan puolesta!
Länsimaat ovat tuominneet Venäjän näkyvästi ja saivat kannalleen YK:n täyden tuen luvuin 100 vs 11! Mm. Kiina käänsi Venäjälle selkänsää!
- Paniikkia
USA ja NATO pelaavat vain teatteria Etyjin avulla yrittäen osoittaa, että ne ovat ikään kuin muka tekemässä jotain Ukrainan kriisissä ja Venäjää vastaan.
Teatteria on se, että Etyjin päätöksien on oltava yksimielisiä, joten se on pelkkää USAn ja NATOn humpuukia kun Venäjäkin on Etyjin jäsen ja kun YKssakaan USA ja NATO-maat eivät saaneet kuin 50 % taakseen tuomitsemaan Venäjää.
USAssa on paniikki, konservatiivien sotahaukat arvostelevat USAn johtoa ja Natoa, että ne eivät tee mitään Ukrainan kriisissä.
Natossa Venäjä-fobistimaat Puola ja Viro haukkuvat Natoa kun Nato ei tee mitään. - EUkin sekaisin
Nyt on EUkin sekaisin.
EU jo tappaelee Venäjän talouspakotteista. Muutama EU-maa, Englanti joka on USAn juoksukoira sekä Venäjää vihaavat persaukiset mitättömyydet Viro, Latvia, Liettua, Puola haluavat talouspakotteet Venäjälle, muut EU-maat eivät halua. - Ei näköpiirissäni
NATO-Astrid Thors on Etyjin hommissa, ja sekasemmaksi vaan menee.
NATO-Astrid vieraili Ukrainassa Kievissä eikä ollut huomannut siellä mitään venäjänkielisten sortoa.
Siitä Thors päätteli, että ei Ukrainassa ole mitään venäjänkielisten sortoa. Thors päätteli asian samaan aikaan kuin EU ihan Brysselissä ja Pentagon ihan Washingtonissa.
NATO-Astrid ei nähnyt, että Ukrainassa venäjänkieliset tv- ja radioasemat on kielletty, tv-asemasta tapellaan kun venäjänkieliset haluavat lähetyksensä takaisin, venäjänkielinen opetus on kielletty.
Ei nähny kun ei ymmärtäny kun ei puhu venäjää ja kun kannattaa NATOa. - Suomettunut Thors
Miksi Thors toisteli USAn ja NATOn johdon sanomisia sanasta sanaan Ukrainasta. Miksi Thorsilla ei ole omia näkemyksiä, omia kokemuksia, omaa mielipidettä lainkaan.
- väärässä paikassa
Nato-puoskarit Wallin ja Haglund saivat Thorsin ujutetuksi Etyjiin vaikka rouva ei ymmärrä tuon taivaallista ulkopolitiikasta ja turvallisuusasioista vielä vähemmän.
- Ei sitä silloin näe
Rouva Thors ei näe kun se Thorsin näkeminen menee näin:
Rouva NATO-Thors on puolustusministeri RKP-puheenjohtaja NATO-Haglundin alainen, joka on presidentti NATO-Niinistön sekä EUn ulkoasiainhoitaja Ashtonin alainen, jotka ovat NATOn komentajakenraali Breedloven ja NATOn pääsihteeri Rasmussenin alaisia, jotka ovat USAn puolustusministeri Hagelin ja USAn presidentti Obaman alaisia.
Ei sitä silloin näe. - Tyhmyys tarttuu
Etyj on sekaisin. Kun sillä oli pääsy Ukrainaan se ei mennyt että sitä ei olisi tulkittu Krimiliitoksen tunnustamiseksi.
Sitten se rupesi USAn, Naton ja EUn "neuvoilla" järjestämään itse tarkkailijamatkaa Ukrainaan ja tässä on tulos, tarkkailijat on siepattu.
Venäjä on koko ajan määrätietoisesti halunnut panostuksia Etyjin yoimintaan, mutta kun USA jarruttaa niin EU ei uskalla tehdä mitään. - Etyj dorkien käsissä
NATO ja EU säheltävät NATOssa, EUssa, Etyjissä:
Slovjanskin separatisteja johtava Ponomarjov ilmoitti, että hän suostuu neuvottelemaan Etyjin tarkkailijoiden vapauttamisesta vain, jos EU luopuu separatistijohtajien matkustuskielloista ja varojen jäädyttämisestä.- Dorkia toisella puol
Ja sellaista on taasen Ponomarjovin turha odottaa. Hänenkin päivänsä ovat luetut!
- Ei vaan näkyny
Thors ei nähnyt tätäkään: Ukrainan vappu-juhlaa, missä Ukrainan neonatsit marssivat kaduilla Ukrainan SS-joukkojen puolesta, jotka taistelivat Saksan natsien joukoissa Neuvostoliittoa vastaan 1943.
- Kylähullu valehtelee
Ei varmaan eikä tainnut nähdä kukaan muukaan! Kylähullu joutui käyttämään tietosanakirjaa juttua keksiessään:-D
- Ei näkökentässä
Etyj ei näe mitään kun Blackwater ja CIAn sotilasiipi osallistuvat Itä-Ukrainan väkivaltaisuuksiin.
- Etyjin nolo raportti
Joko Thors näkea Etyjin nolon raportin, Itä-Ukrainan kodinturvajoukoissa ja Isänmaan puolustusjoukoissa sekä separatistikansanjoukoissa ei ole venäläissotilaita.
- Kylähullun nolo rapo
Itä-Ukrainassa ei ole "isänmaan puolustusjoukkoja" ellet pidä Venäjän tukemia separatisteja sellaisina? Heillä on kuitenkin se 'isänmaa' jokin muu kuin Ukraina!
Separatisteilla on venäläiset aseet ja univormut. Se kertoo paljon!
- Valikoiva sokeekuuro
Etyjin nolo raportti,
Thors ei näe sitä raporttia, vaikka se työnnettäisiin hänen silmiensä alle eikä kuule, vaikka se hänelle luettaisiin ääneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?6392934- 1091572
Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh701528Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831400- 1151297
- 1381276
- 1051147
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381051- 48970
- 49949