-kansa, joka juo itsensä hengiltä

olutta R-kiskaltakin

Muusikko, esitelmöitsijä Mato Valtonen, 58:
"Olemme maailman korkeimmin koulutettu kansa, joka juo itsensä hengiltä."

Pubien sijaintia ihannoidaan ja kadehditaan toisilta jopa,
vaikka lähikaupastakin saa kaljaa ostettua ja laitettua sen omaanjääkaappiin josta sitten huurteiset voi ottaa vaikka kuinka monta...

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raitis ateisti

      miten tämä nyt liittyy palstan aiheeseen?

      ilmeisesti taas joku yritys todistajalla selittää itselleen kuinka koko muu maailma juo ja on paskaa sakkia, paitsi tietysti he itse. itsensä ylentämistä ja asioiden käsittelyä yleistyksen kautta.

      onhan tuo tietysti tuttua seuraltakin kun se leimaa eronneet ryhmänä aina yleistyksen kautta. voi olla että todisitajalle tulee sitten sellainen ajattelumalli missä yleistämistä käytetään hyväksi.

      on totta että suomessa on paljon ongelmajuomista. mutta onneksi enemmistö kuitenkin osaa juoda ongelmitta. jostain syystä moni pohjoinen kansa juo keskimäärin enemmän. sama grönlannissa ja alaskassakin. etelän maissa voidaan kuluttaa alkoholia enemmän mutta päihdytään vähemmän.

      uskontoa ei kuitenkaan tarvita raittiuteen.

      • kaivooja

        Jehovantodistajat eivät ole juurikaan kuuluja raittiudestaan, vaan ennemminkin juomaympäristöistään. Juopottelu suoritetaan siten, ettei todellisuus näy ulospäin. Turvallisessa teokraattisessa seurassa, tai kaukana tuttujen silmistä.


      • Juopot erottaa
        kaivooja kirjoitti:

        Jehovantodistajat eivät ole juurikaan kuuluja raittiudestaan, vaan ennemminkin juomaympäristöistään. Juopottelu suoritetaan siten, ettei todellisuus näy ulospäin. Turvallisessa teokraattisessa seurassa, tai kaukana tuttujen silmistä.

        Mitä nyt punoittavat silmät ja nenä.


      • patooja
        Juopot erottaa kirjoitti:

        Mitä nyt punoittavat silmät ja nenä.

        Hehee, lievä puna on pikkujuttu, mutta sunnuntain V-tutkailussa kun käy välillä heittämässä laatan, niin silloin tietää, että lauantaina on mennyt lujaa.


    • ehheheeh

      raitis ateisti15.3.2014 17:12
      miten tämä nyt liittyy palstan aiheeseen? ---------

      miten ateisti liittyy uskontopalstaan?
      Joo, moni ateisti dokaa vaimentaakseen tuskaansa
      siitä ettei ole jumalaa :D

    • tavoitteet
    • R-supermarket
    • pömppämahat
    • olut-rappio

      Kaljamahaiset miehet ovat säälittäviä.

      Muuten, vuonna 2008 Suomen Puolustusvoimat kertoivat, että 48% reservistä on liian huonokuntoisia rintamalle lähetettäväksi.

      Ennen oli miehet rautaa, nyt läskiä.

    • kvaakvaak

      Surkee näky ku kaljamahainen
      papparainen vaappuu kuin ankka eteenpäin, puuskuttaen...

    • Ei onnistu

      Näiden huuhaa viestien on tarkoitus nousta todistajille epämieluisten aiheiden yläpuolelle. Turhaan. Ei ne tärkeät epäkohdat sontaa puhumalla minnekään katoa. Nyt tehdään mädännäisyys kaikkien tiedoksi. Voitte käydä viivytystaistelua mutta lopputulos on selvä: tietoisuus esim. karttamisesta tulee kasvamaan. Seuratkaapa tilannetta ja todistajien määrän laskua :-D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      31
      1485
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe