Varasjäljitin

Vekkuli

En tiedä, onko aiheesta jossain jo entuudestaan keskusteltu, mutta olisi yksi kysymys.

Onkohan tällä hetkellä olemassa mitään pienikokoista lähetintä, jonka voisi kätkeä autoon? Autovarkaustilanteessa eikun jäljitin päälle ja katsotaan mistä signaali tulee. Tekniikka voisi perustua esim. GSM:ään, operaattoreiden kännykkäjäljitykseen tai johonkin vastaavaan. Äkkiseltään ajatellen tuntuu, että ei pitäisi nykypäivänä olla mahdotonta.

Tätä voisi soveltaa vaikkapa polkupyöriin, veneisiin tms herkästi varastettaviin laitteisiin.

Poliiseillekin voisi avautua tiettyjä mahdollisuuksia. Laitetaan vaikkapa auto johonkin tyrkylle ja, kun se viedään, niin katsotaan kuka vei ja minne se päätyy.

14

13706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä on

      Onhan niitä satelliitipaikantimia jo kauan käytetty esim. rekka-autoissa ym.

    • on on ..

      Mikä estää, etteikö koiratutka toimisi myös autossa, kun kerran koirankaulassakin.
      Tuon voisi aktivoida lähettämään singaalia, kun auto käynnistetään, niin toimisi samalla hölyttimenä ja tietäis lähteä välittömästi perään.

      Koiratutkan voisi piilottaa muihinkin laitteisiin ja esineisiin , esim veneseen, perämoottoriin ja miksei polkupyörään.

      tuosta vain ideoimaan...

      Koiratutkan valmistajat voisi ao. laitteesta valmistaa juuri autokäyttään soveltuvamman mallin.

    • Lauri

      vakavissasi?
      Entäs järjissäsi?
      Siis poliisinko pitäisi alkaa yllyttämään ihmisiä varastamaan autoja samaan aikaan kun poliisien resurssipulasta maristaan koko ajan.

    • vainu
    • Arska

      Voihan esimerkiksi vanhasta GSM-puhelimesta rakentaa itse tuollaisen GSM-jäljitin systeemin esimerkiksi autoon. Laitat autoon jonnekki näkymättömiin vanhan GSM-puhelimen ja virittelet esim. autolaturin kautta sen ottamaan virrat auton akusta.

      Radiolinjalla on ainakin GSM-liittymän lisäpalveluna GSM-paikannus. Lisäpalvelun rekisteröinti on maksuton, mutta jokainen paikannus maksaa muutaman kymmentä senttiä.
      Radiolinjan palvelu toimii Webistä ja näet kartalta missä se auto sitten onkaan. Jäljityksen tarkkuus ei tosin ole yhtä hyvä kuin GPS:ssä, mutta eiköhän sen auton löydä jos kartalta saadaan esim. puolen kilometrin alue missä auto on.

      • Lauri

        lapsellista.


      • xxxx
        Lauri kirjoitti:

        lapsellista.

        hellanlettas... Haista sinä Lauri vaan PASKA.
        Toi Arskan idea on hyvä.


    • jope

      Ei tarvi mitään kummosempia. Laitaa releen puolanjohtoon matalajännitepuolelle. Ja sopivaan jemmaan kytkin johonkin kojelautaan tai piiloon !!
      Ei lähde käyntiin (ei tarvi hakea autoa kaukaa) siellähän taas on kauppareissuja varten !

    • macma

      tuolla esimerkiksi on myynnissä juuri sellaisia!! ostin omaankin autoon,!
      www.ipcmax.com/product_info.php?products_id=953 - 44k -

      • Örkki

      • touhis
        Örkki kirjoitti:

        Suomalaisiakin on myynnissä nykyään.

        http://www.ultrapoint.fi/

        maksaa vaan...

        www.tramigo.net

        mulla oli tuollainen autossa Euroopassa. hyvä laite!


    • ilkka...

      rekka-autoissa, ja muissaki autoissa, mutta mitä se hyödyttää, ku signaali tulee itärajan takaa, ja venäjän miliisi ei tee asialle mitään? ajavat avoimesti venäjälle suomesta varastetuilla autoilla

    • hola hola

      hola hola täällä mister mallorkka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe