Varasjäljitin

Vekkuli

En tiedä, onko aiheesta jossain jo entuudestaan keskusteltu, mutta olisi yksi kysymys.

Onkohan tällä hetkellä olemassa mitään pienikokoista lähetintä, jonka voisi kätkeä autoon? Autovarkaustilanteessa eikun jäljitin päälle ja katsotaan mistä signaali tulee. Tekniikka voisi perustua esim. GSM:ään, operaattoreiden kännykkäjäljitykseen tai johonkin vastaavaan. Äkkiseltään ajatellen tuntuu, että ei pitäisi nykypäivänä olla mahdotonta.

Tätä voisi soveltaa vaikkapa polkupyöriin, veneisiin tms herkästi varastettaviin laitteisiin.

Poliiseillekin voisi avautua tiettyjä mahdollisuuksia. Laitetaan vaikkapa auto johonkin tyrkylle ja, kun se viedään, niin katsotaan kuka vei ja minne se päätyy.

14

13691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä on

      Onhan niitä satelliitipaikantimia jo kauan käytetty esim. rekka-autoissa ym.

    • on on ..

      Mikä estää, etteikö koiratutka toimisi myös autossa, kun kerran koirankaulassakin.
      Tuon voisi aktivoida lähettämään singaalia, kun auto käynnistetään, niin toimisi samalla hölyttimenä ja tietäis lähteä välittömästi perään.

      Koiratutkan voisi piilottaa muihinkin laitteisiin ja esineisiin , esim veneseen, perämoottoriin ja miksei polkupyörään.

      tuosta vain ideoimaan...

      Koiratutkan valmistajat voisi ao. laitteesta valmistaa juuri autokäyttään soveltuvamman mallin.

    • Lauri

      vakavissasi?
      Entäs järjissäsi?
      Siis poliisinko pitäisi alkaa yllyttämään ihmisiä varastamaan autoja samaan aikaan kun poliisien resurssipulasta maristaan koko ajan.

    • vainu
    • Arska

      Voihan esimerkiksi vanhasta GSM-puhelimesta rakentaa itse tuollaisen GSM-jäljitin systeemin esimerkiksi autoon. Laitat autoon jonnekki näkymättömiin vanhan GSM-puhelimen ja virittelet esim. autolaturin kautta sen ottamaan virrat auton akusta.

      Radiolinjalla on ainakin GSM-liittymän lisäpalveluna GSM-paikannus. Lisäpalvelun rekisteröinti on maksuton, mutta jokainen paikannus maksaa muutaman kymmentä senttiä.
      Radiolinjan palvelu toimii Webistä ja näet kartalta missä se auto sitten onkaan. Jäljityksen tarkkuus ei tosin ole yhtä hyvä kuin GPS:ssä, mutta eiköhän sen auton löydä jos kartalta saadaan esim. puolen kilometrin alue missä auto on.

      • Lauri

        lapsellista.


      • xxxx
        Lauri kirjoitti:

        lapsellista.

        hellanlettas... Haista sinä Lauri vaan PASKA.
        Toi Arskan idea on hyvä.


    • jope

      Ei tarvi mitään kummosempia. Laitaa releen puolanjohtoon matalajännitepuolelle. Ja sopivaan jemmaan kytkin johonkin kojelautaan tai piiloon !!
      Ei lähde käyntiin (ei tarvi hakea autoa kaukaa) siellähän taas on kauppareissuja varten !

    • macma

      tuolla esimerkiksi on myynnissä juuri sellaisia!! ostin omaankin autoon,!
      www.ipcmax.com/product_info.php?products_id=953 - 44k -

      • Örkki

      • touhis
        Örkki kirjoitti:

        Suomalaisiakin on myynnissä nykyään.

        http://www.ultrapoint.fi/

        maksaa vaan...

        www.tramigo.net

        mulla oli tuollainen autossa Euroopassa. hyvä laite!


    • ilkka...

      rekka-autoissa, ja muissaki autoissa, mutta mitä se hyödyttää, ku signaali tulee itärajan takaa, ja venäjän miliisi ei tee asialle mitään? ajavat avoimesti venäjälle suomesta varastetuilla autoilla

    • hola hola

      hola hola täällä mister mallorkka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4831
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4784
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2136
    6. 108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1587
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1160
    Aihe