Järviseutu-Seuran hallinnoima Pohjanmaan Järviseudun tervareitti -hanke etenee.
Noin 160 kilometriä pitkän reitin raivaus vesistön yläjuoksulla Soinissa ja Lehtimäellä on jo alkanut. Reitti etenee sieltä Alajärven, Lappajärven ja Evijärven kautta aina Pohjanlahteen saakka.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/160-kilometria-melontareittia-jo-tekeilla-jarviseudulle-1.1575548
Järviseudun tervareitti -hanke etenee.
10
293
Vastaukset
- tervaa1
kaivavatko joen uudestaan, ei jää linnulle edes pesäpaikkoja, kunhan kymppitonnin kanootilla pääsee
- 565656tyytytttyyt
siis minne asti Lappajärvellä reitti menisi? Mistä se kulkisi?
- mela ojossa
Melontareitin kartoitus alkaa kesällä. Kyrönjoen Koskihäjyt tutkivat aluksi Lehtimäen Räyringinjärveä, Soinin Kuninkaanjokea ja muita yläjuoksun jokia. Sen jälkeen edetään Alajärven, Kurejoen, Lappajärven ja Välijoen kautta Evijärvelle.
Kartoitustyön toimeksiantaja on Järviseutu-Seura. Kartoituksesta vastaa melontaseura Kyrönjoen Koskihäjyt ja perinnetiedon kerää Anssi Orrenmaa.
YLE - ,.,.,.,,.popopopopoo
mela ojossa kirjoitti:
Melontareitin kartoitus alkaa kesällä. Kyrönjoen Koskihäjyt tutkivat aluksi Lehtimäen Räyringinjärveä, Soinin Kuninkaanjokea ja muita yläjuoksun jokia. Sen jälkeen edetään Alajärven, Kurejoen, Lappajärven ja Välijoen kautta Evijärvelle.
Kartoitustyön toimeksiantaja on Järviseutu-Seura. Kartoituksesta vastaa melontaseura Kyrönjoen Koskihäjyt ja perinnetiedon kerää Anssi Orrenmaa.
YLEMissä on Välijoki?
- Välijoki on
,.,.,.,,.popopopopoo kirjoitti:
Missä on Välijoki?
Välijoki on Lappajärven ja Evijärven välinen joki, jossa välillä järvimaisia kohtia, itse jokiosuus on kohtuullisen mieto virtaista, pari koskea välillä muuten 10-20 metriä leveää.
- Anonyymi
kuinka moni kanootti on mennyt tervareitin läpi?
- Anonyymi
Tervareitti oli 1800-luvulla ja sitä ennen, kun käytiin kaupungissa eli Pietarsaaressa Järviseudulta. Nykyään suunta on toinen. Lappajärveltä kuljetaan Seinäjoelle ja pääasiassa Kauhavan kautta. Myös Kauhavan rautatieasema on runsaassa suosiossa. Vaasan lentokentälle kuljetaan Kauhavan kautta ja Kruunupyyn lentokentälle Evijärven kautta.
- Anonyymi
Höpö höpö hommaa. Järviseutu-seura on jo käyttänyt satoja tuhansia hankkeisiin joilla kartotettu ja tehty jo yksi melontareitti. Ei siellä kanootteja ole näkynyt kun muutama helsinkiläinen yhden käden sormilla laskien. Käyttäisivät neki rahat alueen kehittämiseen , ikäihmisille lapsille vähävaraisille tai tapahtumien järjestelyyn.
- Anonyymi
Järviseutu-seura on perustettu järviseutulaisen kotiseututyön vaalimiseen. Viime vuosina seuran fokus on alkanut karkailemaan: puuhaillaan kaikenmaailman melontareittejä joita kukaan ei käytä ja pystytetään näkötorneja hevonkuuseen surkeille paikoille.
- Anonyymi
Tuntuu, että Järviseutu on enää boomereiden ja sitä vanhempien mielissä. Nykyään nuoret ovat kaikki samanlaisia eteläpohjalaisia, jotka suuntaavat Seinäjoelle. Murteetkin ovat tasoittuneet.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708