Kirkko on hermostunut Räsäskän tekemästä tuhosta

että semmosta

"Askola sanoi surevansa sitä, että uskontoa ja Raamattua käytetään puoluepoliittisen tarkoitusperiin. Hän ei kommentoinut suoraan kristillisdemokraattien Päivi Räsäsen työtä, mutta piti ongelmallisena Räsäsen roolia sisäministerinä, jolle kuuluvat kirkkoasiat.

Tämä perustuu hallituksen päätökseen ministerien työnjaosta. Aiemmissa hallituksissa kirkkoasiat ovat kuuluneet usein esimerkiksi opetusministeriöön. Räsäsen lausunnoista on seurannut joukkoeroamisia kirkosta.

"Hänellä on oikeus omaan vakaumukseensa. Muitta ei Päivi Räsänen ole meidän kirkon ääni, jonka me olisimme valinneet", Askola sanoi."

http://www.hs.fi/politiikka/Piispa Askola puolustaa tasa-arvoista avioliittolakia/a1394768854258

9

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FUCKIFUU

      Eipä kirkkokansa Askolaakaan valinnut piispaksi. Luulen että kirkkoaktiiveilta löytyy enemmän tukea Räsäselle kuin Askolalle.

      Räsänen on kirkon vaikutusvaltaisin jäsen joten kyllä hän edustaa kirkkoa ellei hengellinen johtaja arkkipiispa Mäkinen selvin sanoin ilman mahdollisuutta tulkintaan tuomitse Räsäsen puheita ja tekoja.

    • Nasse.

      Huvittava kun lahkon alalahko tappelee lahkon kanssa.

      Niinhän siinä väistämättä käy, taikausko muuttuu yhä pirstaleisimmiksi lahkoiksi ennen kuolemaansa. R.I.P.

    • uskis1

      Ihmeellistä, että Päivi Räsänen on syyllinen lut.kirkon väen vähenemiseen.
      Mielipiteeni on kyllä, että juuri tuo jumalattomuus mitä Askolakin edustaa ajaa uskovat kirkosta. Tiedän, että moni on lähtenyt juuri siksi. Piispat ei pidä enää
      Raamattua auktoriteettina. Ilkka Kantolakin (entinen piispa) oli tasa-arvoisen avioliiton
      kannattaja. Totuuden puhujat kivitetään.. ei kestetä totuutta. Päivi Räsänen on totuuden puhuja ja suoraselkäinen kristitty. Kyllähän on lähdettävä lut.kirkosta, kun se näin ihmislakeja ja -mieltymyksiä edustaa. Syntiä ei saa enää synniksi sanoa siellä. Olet silloin rakkaudeton.

      • 2+6

        Juu. Uskovaiset sovinistit ei tykkää naisista ja Askola on niille kuin punainen vaate härälle.


    • Ihmiset ovat kokeneet Päivi Räsäsen esiintymiset riittäväksi syyksi erota kirkosta.
      Kyse on käytännössä vain tekosyystä, jolla on voinut perustella eroamisensa, jos joku sen eron perään olisi kysellyt.
      Vieläkin kirkossa on todella paljon niitä, joilla se eroaminen on käynyt mielessä.

    • 5+11

      Askola pyrkii tuon tekstin perusteella tavallaan olemaan nyt vastaräsäskä ja puolustaa tasa-arvoista avioliittoa. Onhan se positiivista tai ainakin positiivisempaa kuin Räsäsen naismatsoilu. Onhan se täysin käsittämätöntä, että kirkon tai muiden uskontojen perusteella pitäisi säädellä maallisia lakeja.

      • Uskis1

        Kyllähän se on tosi, että Suomen lainsäädäntö on aiemmin perustunutkin Raamatun pohjalle, se on ollut auktoriteettina. Mihin muuten perustuu sekin, että aiemmin mm valtion virkamies vannoi virkavalan (jos kuului kirkkoon niin käsi Raamatulla). Jos ei niin antoi virkavakuutuksen. Itsekin olen vannonut virkavalan vaikka olin ihan työn suorittajatasoa, en siis johtava virkamies.
        Edelleenkin meidän lakien tulee pohjautua Raamatun perustalle, ei ihmisviisaus ole mitään sen rinnalla, miten Jumala, Pyhä Kaikkivaltias on kaiken aivoitellut.
        Suomessa on aiemmin kunnioitettu Jumalan Sanaa niin kodeissa kuin kouluissakin.
        Mitä nyt: vanhempia ei kunnioiteta, ei opettajiakaan ei siis ole auktoriteettia.
        Jumalan Sana on se ja kun se nostetaan oikeaan arvoon, niin tämän kansan tilanne kokonaisuudessaan paranee! Uskomattomat papit eksyttävät tämän kansan ja siitä on seuraus: he joutuvat siitä myös tilille, näin Raamattu sanoo.


    • erosin kirkosta

      Päivi Räsäsen merkittävin saavutus on, että suuret joukot ihmisiä erosi kirkosta. Eikö se ole kunnioitettavaa?
      http://www.eroakirkosta.fi

      • erosin kirkosta

        Irja Askola taas on saanut aikaan päinvastaista: Ihmisiä on liittynyt kirkkoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe