kuinka pitkä Jeesus oli?

Kumma kun raamatun tärkeimmästä henkilöstä ei minkään laista kuvausta. Saulustskin sanottiin et päätään pitempi muita. Kuinka pitkän arvelet Jeesuksen olleen ja muutenki minlä näköinen? Eikovin tärkeä aihe mutra kuiteski. Oon yrittäny rukoilla silleen et luen evankrliumua mussä Jeesus opettaa tai parantaa ihmusiä ja sit ikäänku kuvittelen mielessäni tilanteen ja itteni mukaan. En saa oikein näkyä minkä näköinen Jeesus vois olla enkä tiedä tousaalra saako häntä kuvitella mielessään minlään näköiseksi.
375175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

179 - 181cm. ja paino oli ristiinnaulitsemisen aikaan 79kg. Nämä ovat Torinon käärinliinan hahmon mitat. Eli Jeesus olisi ollut selvästi pidempi, kuin aikalaisensa keskimäärin. Ja kasvokuva näkyy linkistä. Tämä käärinliina on todettu radiohiiliajoituksella keskiaikaiseksi, mutta toisaalta tuo näytepala liinasta otettiin reunasta, jota nunnat olivat keskiajalla rispaantumisen vuoksi korjailleet. http://fi.wikipedia.org/wiki/Torinon_käärinliina

Äänestä
  • Mitä asiasta voimme päätellä Torino makarooneista tai Tornion pyyheliinoista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä asiasta voimme päätellä Torino makarooneista tai Tornion pyyheliinoista.

    Emme niin yhtään mitään.

    Äänestä

Minä päättelen, että Jeesus oli ihan tavallisen näköinen ja kokoinen
juutalainen mies !

Miksi päättelen näin ?

Siksi, että jos Jeesuksen ulkonäössä , pituudessa ja painossa tai missä
hyvänsä olisi ollut jotain erikoista, niin varmasti siitä olisi mainittu
evankeliumiteksteissä tai muissa Jeesukseen liittyvissä kirjoituksissa...

Äänestä
  • ....Jatkan:

    Ei siis niin kuin esim: Johannes Kastaja

    Matt 3:4 Ja Johanneksella oli puku kamelinkarvoista ja vyötäisillään nahkavyö; ja hänen ruokanaan oli heinäsirkat ja metsähunaja.

    Äänestä

Aloittaja haluaa visualisoida Jeesuksen. Hänellä oli sen ajan mittapuun mukaan hyvät ja tyylikkäät vaatteet, koskapa roomalaiset sotilaat heittivät vaatteista arpaa ristin juurella, kuten oli ennustettu. Arvelisin hänen olleen siistin näköisen - voisi verrata nykyisiin tyylikkäisiin pukumiehiin, mutta silloin siis käytettiin viittoja jms.

Äänestä
  • Joka on nähnyt yhdenkin, "vähimmistä jotka uskovat Häneen", jotka elävät ja toimivat Hänelle, Hänen ja / apostolinesa opetuksille ja ohjeille uskollisesti ja kuuliaisesti, ne pitävästi ja täyttävästi, tai niitä vääryyden uhreiksi joutuneita "lähimmäisiä" on nähnyt hänet!.

    Äänestä

  • Mutta jos oli yhtään tullut isäänsä niin piti olla kokolailla ruma mies. Isänsähän sai naista vain kerran, tuhansien vuosien aikana. Vaikka yleensä valta houkuttaa naisia kuin lanta kärpäsiä.

    1Äänestä

anomme Herralta armoa ja johdatusta. Rukous ei ole päiväunemlointia ja fantasiaa.

Äänestä
  • Efesolaisille 4

    23mutta että teidän tulee uudistua mieleenne vaikuttavassa voimassa 24 ja pukea yllenne uusi persoonallisuus, joka luotiin Jumalan tahdon mukaan tosi vanhurskaudessa ja uskollisuudessa.

    Äänestä

  • a-nonyymi kirjoitti:

    Efesolaisille 4

    23mutta että teidän tulee uudistua mieleenne vaikuttavassa voimassa 24 ja pukea yllenne uusi persoonallisuus, joka luotiin Jumalan tahdon mukaan tosi vanhurskaudessa ja uskollisuudessa.

    Päästä / Taivaasta maahan (kantapaahan) ja maasta (kantapäästä) taivaaseen / päähän, = täydellisyyteen asti, kasvanut.

    Äänestä

  • Milläs mittaatte? kirjoitti:

    Päästä / Taivaasta maahan (kantapaahan) ja maasta (kantapäästä) taivaaseen / päähän, = täydellisyyteen asti, kasvanut.

    Jos tollee mittaa niin Jeesus oli aika pitkä:

    Joh.Ilm 1:8 "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
    1:17 Ja kun minä hänet näin, kaaduin minä kuin kuolleena hänen jalkojensa juureen. Ja hän pani oikean kätensä minun päälleni sanoen: "Älä pelkää! Minä olen ensimmäinen ja viimeinen,
    1:18 ja minä elän; ja minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.

    21:6 Ja hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Minä annan janoavalle elämän veden lähteestä lahjaksi.
    22:13 Minä olen A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu.

    Äänestä

Visualisointia rukouksessa tulee välttää, ainakinmikäli uskomme Euagrios Pontoslaista (345-399). Hän kirjoittaa "kun ikävöit nähdä taivaallisen isäsi kasvoja, älä rukoillessasi koskaan yritä nähdä minkäänlaista kokoa tai muotoa."

Äänestä
  • väärin rukoilla kirkossa koskapa alttaritauluissa yleensä on kuvattuna tietyn kokonoinen ja näköinen Jeesus?

    Äänestä

  • onko siis kirjoitti:

    väärin rukoilla kirkossa koskapa alttaritauluissa yleensä on kuvattuna tietyn kokonoinen ja näköinen Jeesus?

    Ei ole väärin - alttaritaulun Jeesus ei ole esikuvansa näköinen, mutta hänen ulkonäkönsä sijaan huomio on tarkoitettu kiinnitettäväksi alttaritaulun aiheeseeen ja tunnelmaan.

    Tyrvään Pyhän Olavin kirkossa haluaisin käydä tsekkaamassa Osmo Rauhalan ja Kuutti Lavosen maalaukset. Onko joku käynyt?
    http://www.kokemaenjokilaakso.fi/2009/08/13/katso-kuvia-tyrvaan-pyhan-olavin-kirkon-uusista-maalauksista/

    Äänestä

Yhtä pitkä kuin Napoleon. 168cm.

1Äänestä
  • samaa olin kirjoittamassa.

    Äänestä

Minusta on hienoa, että Jeesuksesta ei ole tarkkaa ulkomuotoprofiilia ja varmaan on Pyhä Henki niin tarkoittanutkin asiat tallentaa. Kukaan ei voi omia Jeesusta vain itsensä kaltaiseksi vaan Vapahtajamme on sama meille kaikille.
Varmaan Jeesus ei siitä pahastu, kun koin jollakin tapaa ihastuksen tuntemuksia teininä Jeesusta kohtaan. Hänet taiteilijat kuvaavat pitkähiuksisena lempeänä nuorena miehenä.

Äänestä

"Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.
Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen mies ja sairauden tuttava, jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät, halveksittu, jota emme minäkään pitäneet." Jesaja 53:2-3

Olisiko sitten ollut melko pienikokoinen ja vähäinen kuin karitsa, ei varmaan ihan niin laiha kuin joissain alttaritauluissa koska oli niin eläväinen ja toimelias mies. Ihmiset odotti Messiaan olevan sellainen suuri sankarityyppi mutta eivät edes tunnistaneet häntä koska oli niin erilainen kuin kehittelemänsä mielikuvat. Mutta en ole varma oliko tuossa Jesajan kuvauksessa kyse Jeesuksesta ristiinnaulittuna ja ruoskittuna, ja vain siksi ei niin miellyttävän näköisenä? Torinon käärinliinan kuva on melko iso mutta sen aitoudesta kun ei voi olla satavarma.

Äänestä

Jeesus oli mahdollisesti taitava ja hyvä puhuja sekä karismaattinen - siis karismaattinen sen ajan juutalaisten näkökulmasta. Jeesuksella oli tumma ja paksu kihara tukka jonka sortuvat valuivat öljyttyinä hikisille ohimoille ja heti ohimoilta alkoi siististi huolliteltu musta parta.

Jeesuksen ruskeissa silmistä lähti palava ja jyrkkä katse mutta tuuheat kulmakarvat ja vahva koukkunenä sai ihmiset luottamaan tuohon noin 160-170 senttiä pitkään mieheen. Ammatiltaan Jeesus oli puuseppä ja rakennusmies, joten fyysisen työn takia hän oli vanttera rakenteinen ja jänteikäs pien yrittäjä. Paavali eli Saul mainitsee Jeesuksen olleen varakas, ennen kuin ryhtyi kiertäväksi saarnaajaksi ja itseoppineeksi opettajaksi. Koska Jeesus käveli paljon ja kulki vuoristoisessa maastossa joten miehen pohkeet olivat paksut.

Muutoin Jeesus oli saman näköinen kuin oppilaansa ja pukeutui yhtä arkisesti. Kuten muillakin juutalaisilla, oliivin sävyistä ja isorokko arpien kirjaamaa kehoa sekä riisitaudin runtelemia koipia verhosi kevyt vaökoinen tunika ja sen päällä paksu villatakki. Asun kruunasi vyö joka toimi laukkuna ja makuualustana sekä viitta jonka kulmiin oli kiinnitetty tupsut. Jalassaan Jeesuksella oli sandaali ja kädessään sauva tai keppi joka helpotti kulkemista pitkillä matkoilla. Jeesuksen äidinkieli oli Galilean aramea, mutta miekkonen osasi todennäköisesti myös hepreaa jota opetettiin kouluissa ja kreikkaa joka oli alueen virkakieli.

Tässä on aika tiiviisti se mitä tutkijat ovat ajatelleet Jeesuksen ulkonäöstä, kaukana on hyvin länsimainen ja vaaleaihoinen Jeesus pitkineen sliipattuineen hiuksineen jollaisia näkee paljon alttaritauluissa. Lähempänä Jeesuksen oikeaa ulkonäköä ovat juutalaiset, syyrialaiset ja irakilaiset. Ja vaikka Jeesus oli fyysisesti hyvässä tikissä, mies kärsi puutetaudeista yksipuolisen, vähäravinteisen ja heikosti vitamiinejä sisältävän ruokavalion takia.

1Äänestä
  • Konsulttiainesta.

    Äänestä

Pituus 191 cm

Äänestä
  • 142-senttinen kampurajalkainen kääpiö

    Äänestä

Jeesusken pituutella ole mekitystyä,elämä kannasta,vaan hyväksytkö hänen tarjouksensa,vai käänätkö selkäsi.

Äänestä

> Kumma kun raamatun tärkeimmästä henkilöstä ei minkään laista kuvausta.

Niin, sillä kun ei ole oikeastaan merkitystä.

"Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä."
Joh. 6:63

Äänestä

Eikö kukaan ole kuullut Pontius Pilatuksen testamentistä, joka löytyi Roomasta? Siinä Pilatus kuvaa Jeesuksen ulkomuotoa, 'hän oli päätä pitempi kuin muut juutalaiset. Hänellä oli vaalea iho erotuksena muun kansan kellertävästä ihosta ja kullanväriset hiukset. Hänen silmänsä olivat harmaat'.
Torinon käärinliina on erittäin todennäköisesti aito.

Äänestä
  • Torinon kääreliina on tunnetusti ja todistetusti väärennös. Samoin kuin kaikki ne ristinkappaleet joista voisi rakentaa uuden Bomban talon. Olemattoman uskon vahvistamiseksi hyväksytään epätoivoisetkin huijaukset aidoiksi.

    1Äänestä

Hitlerin mittainen 165cm.

1Äänestä

Liian lyhyt - jalat ei yltäneet maahan.

1Äänestä

Optimisti puhuu pituudesta, pessimisti kielii lyhyydestä.

Äänestä

Jeesus oli koripalloilija , mutta ei saanut koreja lyhyytensä tähden.
Sekös harmitti jeesusta ja jeesus keksi, että taivaassa olen pitkä ja saan kaikki kolmoset sisään.

1Äänestä

emme tiedä mutta hän on vitun homo

Äänestä

Oliko isot munat?

Äänestä

Oliko ympärileikattu?

Äänestä

On mutta lipsahti vähän liikaa.

Äänestä

> kuinka pitkä Jeesus oli?

Riittävän pitkä.

Äänestä

10 senttinen sillä oli.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


unelmoiva rukoilija kirjoitti:

Kumma kun raamatun tärkeimmästä henkilöstä ei minkään laista kuvausta. Saulustskin sanottiin et päätään pitempi muita. Kuinka pitkän arvelet Jeesuksen olleen ja muutenki minlä näköinen? Eikovin tärkeä aihe mutra kuiteski. Oon yrittäny rukoilla silleen et luen evankrliumua mussä Jeesus opettaa tai parantaa ihmusiä ja sit ikäänku kuvittelen mielessäni tilanteen ja itteni mukaan. En saa oikein näkyä minkä näköinen Jeesus vois olla enkä tiedä tousaalra saako häntä kuvitella mielessään minlään näköiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu