Soini, Krimin kriisi ja NATO-jäsenyys

Miksi Timo Soini on vaiennut Krimin kriisistä, ei ole myöskään ottanut kantaa NATO-jäsenyyteen, kissako kielen vei? Yleensä esiintyy joka asian asiantuntijana, nyt vaikenee, miksi?
1281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

On sanonut ei natolle ja ei pakotteita Venäjälle

Äänestä
  • Jaahas, Soini on rähmällään itään päin ja kun Venäjä hyökkää ei Nato tule apuun koska emme ole jäseniä. Tuollaista miestä ei saa päästää Suomen pääministeriksi eikä miksikään muuksi ministeriksi.

    Äänestä

  • Tätä mieltä kirjoitti:

    Jaahas, Soini on rähmällään itään päin ja kun Venäjä hyökkää ei Nato tule apuun koska emme ole jäseniä. Tuollaista miestä ei saa päästää Suomen pääministeriksi eikä miksikään muuksi ministeriksi.

    Soiniko vika se on, että ensin et ole koko kannanottoa edes havainnut, kun se sinulle kerrotaan, se on luonnollistikin väärä. Kai se jossainkohtaan tulee kyseeseen jo nonkilainen ymmärryksen ja kästityskyvyn vaatimus kuulijankin vastuulle ;)

    Äänestä

  • Tätä mieltä kirjoitti:

    Jaahas, Soini on rähmällään itään päin ja kun Venäjä hyökkää ei Nato tule apuun koska emme ole jäseniä. Tuollaista miestä ei saa päästää Suomen pääministeriksi eikä miksikään muuksi ministeriksi.

    "Soini on rähmällään itään päin ja kun Venäjä hyökkää ei Nato tule apuun koska emme ole jäseniä."

    Ei NATO ehdi tulla apuun siinäkään tapauksessa, että Venäjä hyökkää NATO-Suomea vastaan. Eikä Venäjällä ole toisaalta mitään syytä hyökätä, ellei Suomi oli NATO:n jäsen.

    Sekin on syytä muistaa, ettei Venäjä (edellisen) kylmän sodan jälkeen ole teknisesti ottaen hyökännyt vieraiden valtioiden alueille ylipäätään. Myöskään paljon demonisoitu Neuvostoliitto ei käynyt montakaan hyökkäyssotaa (ainakaan jos sen politiikkaa vertaa USA:n samanaikaiseen historiaan), Suomen talvisota yhtenä ikävistä poikkeuksista (joka pitää kuitenkin asettaa oikeaan kontekstiinsa).

    Äänestä

Vain kikkelikuvat kiinnostavat perssuja??

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa !!! Kyllä muutaman kuvan vois ottaa myös takapuolelta.

    Äänestä

Soini ei salli kikkelikuvia, koska hänen nysänsä ei kestä vertailua. Soinin on oltava kaikessa Persuissa ykkönen.

Äänestä
  • Kovasti on antipersuvetoista tämä kikkelikoohotus.

    Äänestä

SOININ LAUSUNTO

Ennen kuin aletaan järjestää Suomen puolustusta on kiireisempänä tehtävänä
suomalaisvastaisten ainesten syrjäyttäminen hallinnosta

Alla kansanedustajakommunisti VASEMMISTOLIITOSTA esittää Suomen armeijan muuttamista ompeluseuraksi
Ei tältä pohjalta maanpuolustusta tehdä eli tällaiset tyypit ja puolueet on
vaaleissa äänestettävä ulos eduskunnasta (eduskuntavaalit 2015)

Vasliiton kommunisti vaatii armeijaa alistettavaksi Kremlin ompeluseuraksi
http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/Vasemmistoliiton Uotila: Asevelvollisuus korvattava vapaaehtoisella kansalaispalveluksella-7930

SOINI VASTUSTAA KOMMUNISTIEN VYÖRYTYSTÄ SUOMESSA
SOININ LAUSUNTO

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan Timo Soinin ja puolustusvaliokunnan puheenjohtajan Jussi Niinistön yhteinen kannanotto 15.3.2014.



Nykyinen hallitus on vastuuttomasti leikannut puolustusmäärärahoja. Koko maan uskottava puolustuskyky on heikentynyt, varuskuntia on lakkautettu, sodan ajan reserviä karsittu, kertausharjoitukset ajettu kestämättömän alas ja jalkaväkimiinat kielletty.

Tämä linja ei voi, eikä saa jatkua.

Perussuomalaisten mielestä puolustusmäärärahoja on korotettava vähintään puolustushallinnon TURPO-selonteossa esitetyllä tavalla. Perussuomalaisten linja on selvä, sitoudumme määrärahojen korottamiseen heti seuraavan vaalikauden alussa ja vaadimme, että kaikki puolueet kertovat kantansa rehellisesti ennen vaaleja. Erityisesti edellytämme, että vanhat puolueeet, Kokoomus, SDP ja Keskusta, vastaavat kysymykseen yksiselitteisesti ja kiertelemättä.

Suomella voi olla vain yksi ulko- ja turvallisuuspoliittinen linja. Maanpuolustuksen resursseja on lisättävä. Kansallinen konsensus on rakennettava tälle perustalle.

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan Timo Soinin ja puolustusvaliokunnan puheenjohtajan Jussi Niinistön yhteinen kannanotto 15.3.2014.

Äänestä
  • "Uotila korosti, että asevelvollisuuden lakkauttamisella ja Nato jäsenyydellä ei ole suoraa yhteyttä. Hänen mielestään Suomi voi ja sen tulee pysyä liittoutumattomana myös ilman yleistä asevelvollisuutta."

    http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/Vasemmistoliiton Uotila: Asevelvollisuus korvattava vapaaehtoisella kansalaispalveluksella-7930

    Hah! Typeryksiä, jotka noin vakavissaan uskovat, minä kutsun NATO-pasifisteiksi. Aseista riisuttua, kansallisesta maanpuolustuksesta luopunutta Suomea natottajat ja NATO-miehittäjät juuri toivovatkin. Venäjän toive on päinvastainen. Vahva, itsenäinen, liittoutumaton, omalla pohjallaan seisova Suomi on Venäjälle hyödyllinen puskuri, Pohjolan voimatasapainon ja turvallisuuden tae.

    Äänestä

"Miksi Timo Soini on vaiennut Krimin kriisistä, ei ole myöskään ottanut kantaa NATO-jäsenyyteen, kissako kielen vei?"

Timo "mieluummin NATO kuin EU" Soini ei uskalla paljastaa perimmäisiä kantojaan.

"Yleensä esiintyy joka asian asiantuntijana, nyt vaikenee, miksi?"

Siksikin, että puolueessa esiintyy hajaannusta, joka huolettaa Soinia. Osa perussuomalaisista ymmärtää Venäjää ja näkee USA-NATO-EU:n likaisen pelin lävitse, osa taas on jäänyt russofobiansa vuoksi kylmän sodan tai peräti talvisodan ampuhautoihin.

Äänestä
  • Näin on. Nyt on kuitenkin tilanne päällä - eli vaalit taas tulossa - eikä Timo uskalla kumartaa mihinkään suuntaan. Kaikki äänet kelpaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


En ymmärrä kirjoitti:

Miksi Timo Soini on vaiennut Krimin kriisistä, ei ole myöskään ottanut kantaa NATO-jäsenyyteen, kissako kielen vei? Yleensä esiintyy joka asian asiantuntijana, nyt vaikenee, miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu