hellut

ihmetys

Kuinka paljon mäntsälässä on helluntalaisia? Eikö helluntalaisten ruokatarjoilut pitäisi mennä vähävaraisille. Otetaan ensin itse parhaat päältä ja jaellaan "rikkaille", huonommat jaetaan sitten vähävaraisille. Mikä se tällainen uskonto on?

18

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mene taas joskus

      Mene itse sinne hartaustilaisuuteen ja kuuntele mitä siellä on sanottavaa.
      Ne jotka haluaa vain hakea sieltä ruokaa "myyntiin" tulevat vasta 1,5 tuntia hartaushetken alkamisen jälkeen vain ruokia hakeakseen.
      Olen minäkin siellä ollut itkemässä lähiomaisen kuolemaa, saanut lohdutusta rukouksen kautta ja myös leipää tilaisuuden lopussa, työtön kun olen.
      Ei se ole uskonnon vika jos sinne tulee ahneita ihmisiä, helluntalaiset jakaa niillekin sillä he ovat kaiken suvaitsevaisia.

    • Tuleva Tarkkailija

      Alkoi kiinnostaa. Tässä maassa on ihan oikeasti hädänalaisia ihmisiä.
      Mutta jos tullaan ruokaa hakemaan röyhkeästi ihan ahneuksissaan hyötymistarkoituksissa, niin siitä pitää tehdä loppu!

      Jos joku tulee vaikkapa uudehkolla autolla ruokaa ILMAISEKSI hakemaan, on se sama asia kuin varastaisi köyhältä leivän kädestä!

      • mene taas joskus

        Voithan mennä sinne keskiviikko-iltaisin seuraamaan kuinka Mersut, Volvot, Bemarit ym. loisto-autot rullaa lähiteitä pitkin.
        Kysäise niiden omistajilta minkälainen maallinen hätä heitä tuo sinne.


      • banaanit kuormaan

        Todettu on, että varastosta vievät suoraan "työssä oleville" ihmisille kasoittain ruokaa, hedelmiä. Niillä sitten pidetään "juhlia", ei tule kalliiksi, kun on valmiina
        ilmaiset ruoat saatuna. Nämä ns. röyhkeät ahneet eivät anna kunnioitusta vähävaraisia kohtaan ja nämä helluntalaiset käyttävät väärin uskontoaan.


      • tarkkailija myös
        banaanit kuormaan kirjoitti:

        Todettu on, että varastosta vievät suoraan "työssä oleville" ihmisille kasoittain ruokaa, hedelmiä. Niillä sitten pidetään "juhlia", ei tule kalliiksi, kun on valmiina
        ilmaiset ruoat saatuna. Nämä ns. röyhkeät ahneet eivät anna kunnioitusta vähävaraisia kohtaan ja nämä helluntalaiset käyttävät väärin uskontoaan.

        Kiero uskonto näyttää olleen, älkää antako huijata itseänne..................


    • Apuva!

      Suomessahan maksaa tunnetusti asuminen, autoilu, ruoka ja vaatteet.

      Kiistatonta etua syntyy, jos työssäkäyvälle annetaan ruoka-apua.

      Vielä kun saisi autoiluun ilmaiset polttoaineet ja asumiseen sähköt kaupan päälle...

      • evästä pöytään

        Niin kaikki maksaa, mutta työssäkävijät vievät sen vähäisenkin köyhiltä. Saisivat todellakin miettiä tätä omatunnossaan, naureskelevat vain, törkyturvat.


    • Somalit saa

      bensakuponkeja. Myyvät niitä pikkasen edullisemmin ja rahoilla ostetaan chat huumetta.

    • SInä et

      Mikäs se sellainen CHAT huume mahtaa olla? Voisin kokeilla jos tarjoat! :)

      • nappikauppa

        eikö ne ole niitä muuntohuumeita, jotka on hengenvaarallisia, kun ei tiedä, mitä paskaa sisältää


    • maitojuna

      Hellut vois siirtyä kauemmaks

      • annamennä

        Joo, siihen niiden paikalle vois perustaa päihdehuoltolan, olis tarpeeks tilaa.


    • ihme valitusta

      Jos jotkut oikein jaksavat vapaaehtoisesti työskennellä muiden auttamiseksi, saa joku napisija oikein siitäkin valituksen aiheen.

      En ole käynyt katsomassa, mutta kuullut kyllä monen köyhänkin siellä käyvän ruokaa hakemassa.
      Ystävällinen romani-tyttö kerran kutsui minuakin sinne, joten sinne vaan kuka tuntee tarvitsevansa.

      Ei tarvi sitten inistä turhia täällä.

      • valitusta lisää

        Totta kai köyhät pitääkin saada, mutta ne on nämä "työssä käyvät", joilla on maata ja mantuja, kehtaavat viedä köyhiltäkin ja hellut itse jakelee niitä näille, on kyllä kuultu ja nähty.

        Päihdelaitos olisikin paras vaihtoehto, saisi varmaa hoitoa.


    • Köyhä00

      Oli siellä joku persukin mustalla citymaasturilla, ai mistä tiedän persuks?
      Koska oli vaalimainos auton kyljessä ;-)

      • valehtelevat

        Ruokajono, joka toinen työssä käyvä. Ja naurua piisaa


      • iloinen työtön
        valehtelevat kirjoitti:

        Ruokajono, joka toinen työssä käyvä. Ja naurua piisaa

        onko työttömän oltava vakava? toiset ne saa ilon irti pienestäkin ;)


      • hampaatonko
        iloinen työtön kirjoitti:

        onko työttömän oltava vakava? toiset ne saa ilon irti pienestäkin ;)

        näkkäriä mullekki


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5434
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3512
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3397
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      2996
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      21
      2409
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      41
      2142
    Aihe