tappion leimautuessaan roistovaltioksi. Tämän asian korjaaminen käy Putinille kalliiksi ja tuskin onnistuu hänen valtakaudellaan.
Länsimaissa on luottamus Venäjään sopimuskumppanina ja kohti demokratiaa pyrkivänä valtiona mennyt. Siihen verrattuna nämä pakotteet ovat pikku juttu.
Länsimaissa on luottamus Venäjään sopimuskumppanina ja kohti demokratiaa pyrkivänä valtiona mennyt. Siihen verrattuna nämä pakotteet ovat pikku juttu.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Valehtelet! Sinulla ei ole kaikkia Korkkareita hyllyssäsi! Valehtelet! Tex Willer ampui myös vasemmalla! Valehtelet, kun sulla ei ole virallista valvojaa jeesuksen syntymässä. Valehtelet, kun et äänittänyt tai kuvannut dioille sitä! Minä olen Klenkka ja mulla on kaikki sota-arkistot kotonani. Varastin ne ollessani Isosaaren saunakoskettelijavääpeli!
temppu miehittää osa naapurivaltiota, järjestää kansanäänestykseksi nimetty farssi ja julistaa sitten kiistellyn alueen tulleen laillisesti liitetyksi Venäjään.
Ehkä joku asiantuntija pystyy laskemaan, montako sopimusta ja Ukrainan lakia Venäjä on rikkonut.
Nooh kunhan virolaisten virta maahan hidastuu.
Venäjä halusi pelastaa venäläisen Krimin joutumasta
Ukrainan konkurssipesän selvittelyyn.
Tämä operaatio onnistuikin perin mainiosti ja nyt
Krimin asukkaat voivat elää rauhassa,ilman pelkoa
ukrainalaisista mellakoijista.
HAHA!. Sinulla kun on noita vaikeuksia niin sopiiko, jos suomennan? Et sinä muutoin pärjää:-)
"Venäjä halusi pelastaa venäläisen Krimin joutumasta Ukrainan konkurssipesän selvittelyyn."
Venäjää harmitti rajanaapurin ulkopolitiikan muuttuminen itsenäiseksi ja se päätti äkkiä kaapata Ukrainasta jonkin ryöstösaaliin. Niinpä Venäjä rynnisti ja miehitti itsenäisen valtion maa-alueen Krimillä! Seuraavaksi järjestettiin tyypilliset 'vapaat venäläisvaalit', joissa piti varoa, ettei tulos ylitä 100 %:ia. Niin kun käy helposti kansandemokratioissa e4ikä Venäjäkään ole tavasta vapaa!
"Krimin asukkaat voivat elää rauhassa,ilman pelkoa ukrainalaisista mellakoijista."
Niin? Ketkä heistä? Krimin ukrainalaiset? Krimin tataarit. Ainakin uutislähetyksistä näki selkeästi, ettei Krimillä näiden kannatttanut väkijoukossa ääneen lausua omaa kielteistä kantaansa liittymisen suhteen! Tataarit kuskasi Stalin 30-luvulla Krimiltä Siperiaan, joten he tietävät, miten voi käydä...
Että näin auvoisaa oli Krimillä:-D
"Venäjä halusi pelastaa venäläisen Krimin joutumasta
Ukrainan konkurssipesän selvittelyyn."
Venäjä pelkää Ukrainan lännettymisen leviävän muuallekin, jopa Venäjälle. Se voi myös aiheuttaa Euraasian talouspiirin unelman katoamisen lopullisesti.
Voihan olla, että Venäjä tyytyy Krimin ryöstämiseen. Saihan se sieltä satojen miljardien saaliin Ukrainan valtion omaisuutta.
Putinin kakkala se konkassa on patarautoineen päivineen.
Krimistä tulee toinen Sotshi.
Tarkkis paska-aivoko se siinä. Ja yhtä tyhmä kuin ennenkin.
että Putin on täysiverinen KGB:n kasvatti. Vaikka hänen valtakaudellaan Venäjä on pysynyt "kasassa", rauhallisena ja vakaana, mikä on ollut erityisen tärkeää, näyttäisi viime aikojen toimet koituvan Venäjällä peruuttamattoman tuhoisiksi.
Venäjän pitäisi päästä eroon "putinismista". Se nauttii pelkästään oman maan propagandan kyllästämän kansan luottamusta. Muun maailman luottamus on nyt menetetty. Putinin lienee mahdotonta saada enää korjattua asiaa.
Demokratiassahan tällainen yleensä johtaa vallanpitäjien vaihtamiseen. Putin joutuu nyt käyttämään valta-aseman pitääkseen vanhoja venäläisiä (NL) keinoja. Nuo keinot tulevat olemaan demokratian irvikuvia.
NATO-Norja on uhka Venäjän turvallisuudelle.
Ai meinaako Norja hyökätä Venäjälle ???
Yhtä hyvin vois pelätä tahitilaisten hyökkäystä Suomeen.