Mikä on Putinin seuraava siirto?

taaltapesee

Putin sai Krimin niemimaan Venäjän täydelliseen hallintaan ja omistukseen varsin vaivattomasti, koska länsimaat tyytyivät vain murahtelemaan vihaisesti.

Obamalle piti näyttää oikein kartalta, missä Krimin niemimaa sijaitsee. Huomatessaan, että se on varsin kaukana Amerikasta, Obama vetäytyi passiiviseen vastarintaan ja päätti muutaman Venäjän eliittiin kuuluvan rahavarojen jäädyttämisestä.

Koska Krimin valloitus kävi näinkin helposti, Putin haluaisi varmasti valloittaa lisää, jotta Venäjän suurvalta-asema lujittuisi entisestään. Silloin liipillä ovat ilman muuta Venäjän länsireunalla olevat valtiot, koska Kiinalle ei Venäjänkään sovi ryppyillä.

Venäjän länsireunalla aivan pohjoisessa on Suomi, joka ei ole turvannut selustaansa Natoon liittymisellä, kuten kaikki Baltian maat ja koko länsivaltioiden ketju Suomenlahdesta aina Välimerelle asti.

Putin jatkaa Venäjän laajentamista sieltä, missä vastus on vähäisin, siis Suomesta. Meitä ei auta Nato eikä Ruotsi. Ruotsalaissotilaat leikkivät hernepyssyilä leikkisotaa samaan aikaan kun neukkutankit rynnistävät rajan takaa suomalaisten kimppuun.

10

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yrittää nyt pahalla

      Venäjä ei ole suurvalta, sen kansantuotekin on suuruudeltaan jossain Hollannin ja Italian väliilä. Suuret luonnonvaransakin se on hyödyntänyt heikosti tehottomalla huonolla tekniikalla jossa on hukattu paljon maaperästä saatavissa ollutta öljyä ja saaduilla öljyrahoilla on ruokittu lähinnä oligarkkeja, hallinnon kumppaneita.
      Suurvallaksi yritetään nyt nousta kasvattamalla vain sotilaallista mahtia, varaa siihen ei olisi omillaa rahoilla.

    • Tokk900

      Eihän ruotsalaisilla ole edes kunnon armeijaa nykyään, ainoastaan palkka-armeija.

      Suomessa asuvia nuoria venäläismiehiä on pyydetty ilmoittautumaan välittömästi Venäjälle ylimääräisiin kutsuntoihin.

    • Ei vielä Matti

      Suojata kuningasta hevosella ja siirtää lähetti uhkaamaan vastapuolen kuningasta.

    • turhuus,

      Nyt Putin ihmettelee mitä tekee sillä Krimillään jota kukaan ei tunnusta Venäjän omistamaksi. Ehkä se järjestää siellä kalliita sotaharjoituksia ja luulee herättävänsä pelkoa. Ihmettelee mihin ystävät ovat kaikonneet, eikä rahat vaan riitä suurvallan rakentamiseen, pitäiskö kiusata jotain pientä jos saisi sieltä jotain.

      • reaktio

        kukaan ei tunnusta??? Mitä v,itun väliä jollain tunnustamisella on, sehän on nyt Venäjän osa, osa Venäjää ja Venäjä on tunnustettu ajat sitten.

        Venäjälle on yhdentekevää teidän "tunnustamisenne".


      • yhden miehen sota
        reaktio kirjoitti:

        kukaan ei tunnusta??? Mitä v,itun väliä jollain tunnustamisella on, sehän on nyt Venäjän osa, osa Venäjää ja Venäjä on tunnustettu ajat sitten.

        Venäjälle on yhdentekevää teidän "tunnustamisenne".

        Krimillä ei väliä mutta Venäjä on muuttunut hylkiöksi, ei mene hyvin. Lopun alku. Näitähän on nähty.


      • reaktio
        yhden miehen sota kirjoitti:

        Krimillä ei väliä mutta Venäjä on muuttunut hylkiöksi, ei mene hyvin. Lopun alku. Näitähän on nähty.

        No ei, vuoden päästä asia ei kiinnosta enää ketään ja Venäjän kanssa toimitaan niin kuin ennenkin ja krimin alue voi hyvin.


      • sairauden merkit
        reaktio kirjoitti:

        No ei, vuoden päästä asia ei kiinnosta enää ketään ja Venäjän kanssa toimitaan niin kuin ennenkin ja krimin alue voi hyvin.

        Krimin laitton kaappaus jää vaikuttamaan Venäjän suhteisiin vähintään vuosikymmeniksi, tosin Putinin hallinto ei kauaa kestä, sen näkee kaikesta. Se oli huono veto ainoastaan Venäjälle.


    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      "Mikä on Putinin seuraava siirto? "

      Luultavasti kaulakiikku jossain bunkkerissa huooransa avustamana.

      Että miten se historia osaakin toistaa itseään?

    • lisää tulee

      Seuraava siirto voi olla että alkaa tulla ehtoja suomelle, niitähän on kyllä jo tullutkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3908
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      353
      3027
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1665
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      821
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      69
      793
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    Aihe