Olen 30 vuotias mies. Maistelin vajaan vuoden tätä Efexorin rinnakkaisvalmistetta eron jälkeiseen keskivaikeaan masennukseen 150mg päiväannoksella. Viikko sitten lopetin käytön seinään. Lääkkeen käytön aikana erektio oli ihan kohtuullinen ja orgasminkin sain kovan uurastuksen jälkeen, mutta lääke teki minusta tunteettoman ja välinpitämättömän. Tarkkuutta vaativa työnikin alkoi jossain määrin kärsiä. Tällä hetkellä mieli on mitä virkein ja järjenjuoksukin on palaantumaan päin, mutta peniksestä on tunto mennyt erittäin heikoksi ja ejakuloin miltei välittömästi aktin aikana. Orgasmi ei tunnu juuri miltään. Lueskelin että voisi jopa pysyväksi jäädä nämä ongelmat lääkkeen lopetuksen jälkeen. Olisi hauska kuulla onko muilla vastaavia kokemuksia. Ajattelin toki lääkäriltäkin kysyä asiasta. Lähinnä mietityttää oireiden kesto vai jääneekö sittenkin pysyväksi.
Venlafaxin ja lopetuksen jälkeiset seksiongelmat
3
8723
Vastaukset
- SSRI? Then no Sex
Kokemasi kohtalo on hyvin yleinen ja tuttu kaikille psykiatrisiin aineisiin ja niiden haittavaikutuksiin perehtyneille. Jos vaiva kestää pidempään lopettamisen jälkeen puhutaan PSSD:stä eli post SSRI sexual dysfunctionista. Nimitys on vielä ainakin epävirallinen mutta laajasti käytössä. Löydät em. hakusanalla paljon tietoa netistä.
Ongelma voi tosiaan tulla esiin monelle vasta käytön lopettamisen jälkeen, joten sitä ei välttämättä pysty huomaamaan vielä käytön aikana. Toisaalta tila usein kehittyy vuosien mittaa useille. Vuoden käyttö on sen verran "lyhyt", että sinulle ei niin välttämättä olekäynyt. Onpa niinkin, että jotkut saavat ekstaasimaisen "boostin" hetkellisesti näistä aineista. Mikä taas hämää luulemaan, että vakavaia seksuaalihäiriöitä ei voisi tulla jatkossa. Vertaa ekstaasi...
Tunteettomuus ja välinpitämättömyys ovat perusvaikutuksia, joihin aineen käytöllä pyritään. Kun tunteesi on lamattu ja olet muuttunut välinpitämättömämmäksi ympäristöäsi kohtaan, ei elämän ongelmatkaan enää paina samalla tavalla. Tosin sitte alkaa painamaan se, että ei enää tunne mitään, mutta sehän ei psykiatriaa ole koskaan kiinnsotanut.
Peniksen tuntohäiriötä kutsutaan usein nimellä genitaalianestesia. Ilmiö on hyvin yleinen kaikille SSRI ja SNRI-aineille. Vaiva, muiden ongelmien tykö, voi jäädä pitkäaikaiseksi tai pysyväksi riippuen tuuristasi. Mitään ennustettavuutta en ainakaan itse osaa sanoa.
Nautinnoton ejakulaatio tai orgasmi on myös tuttu haittavaikutus, joka voi jäädä pysyväksi. Joskus kokonaisuudesta käytetään nimitystä seksuaalianhedonia ja sen epäillään johtuvat, ainakin osaltaan, SSRI:den ja SNRI:den dopamiiniaineenvaihduntaa vaurioittavasta vaikutuksesta.
Nopea siemensyöksy on myös tuttua huttua useille SSRI:den vammauttamille. Joillain ongelma on tosin 180 astetta vastakkainen eli siemensyöksyä ei saa aikaan enää mitenkään, jolloin on tuomittu elämään puoliturhautumisessa.
Muita ongelmia mitä saatat omata ovat kadonneet yö- ja aamuerektiot, virtsaamisvaikeudet, kivesten surkastuma, seksuaalihalujen katoaminen jne. Jossain allaolevista oli pidempi listaus mahdollisista vaivoista. Kaikki eivät saa kaikkia, mutta voivat saada.
Lääkärisi on 99% varmuudella täysin pihalla ongelmistasi ja syyttänee siitä "mielisairauttasi" eli masennusta ja elämän huolia eikä osaa yhdistää vaivaa käyttämääsi venlafaksiiniin. Kannattaa printata ehkä mukaan muutama paperi alta todisteetksi, että olet vain yksi tuhansista. Toisaalta jos vaivasi on kestänyt vasta muutaman viikon niin ei kannata vielä huolestua. Voit selvitä ilman vammoja. Seuraavat kuukaudet näyttänevät miten sinun käy. Onnea matkaan!
Post Finasteride Syndrome: PSSD
http://wp.rxisk.org/post-finasteride-syndrome-pssd/
Post-SSRI Sexual Dysfunction: PSSD. Wikipedia Stumbles
http://wp.rxisk.org/post-ssri-sexual-dysfunction-pssd-wikipedia-stumbles/
No Sex and the City
http://wp.rxisk.org/no-sex-and-the-city/
PSSD: If a Drug caused Blindness?
http://wp.rxisk.org/pssd-if-a-drug-caused-blindness/
Tosta voit lukea muiden kohtaloista myös Suomi24:ssa:
esim. ketju.
Cipralex ja libido
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11938181
Netistä löydät myös ihan tieteellisempiä tutkimuspapereita näistä vammoista, joita kannattaa näyttää lekurille, kun alkavat haraamaan vastaan. Niitä löydät suhtvaivatta, kun käytät hakusanoina esim. "SSRI", "Sexual dysfunction", "Impotence" "Permanent" "After Discontinuation" jne. Tässä nyt yksi lämppäriksi:
Persistence of Sexual Dysfunction Side Effects after Discontinuation of
Antidepressant Medications: Emerging Evidence
http://www.benthamscience.com/open/topsyj/articles/V001/42TOPSYJ.pdf - Kohtalotoveri1234
Miten tilanne on sinulla kehittynyt? Itselläni on juurikin samanlaisia oireita ollut jo kuukauden verran.
- Pelottavaa
Täällä yksi lisää! Käytin "lääkettä" vajaa 4 kk, jonka jälkeen lopetin, koska koin haitat (tunteettomuus, haluttomuus ym.) suuremmiksi kuin hyödyt. Mieliala ja energiatasot lääkkeen lopettamisen jälkeen hyvät, jos ei jopa loistavat!
Nyt lopetuksen jälkeen seksihalut ovat laskeneet vielä käytön aikaisista radikaalisti ja kuvailemasi peniksen tunnottomuus, sekä nopea ejakulaation mitättömällä orgasmilla voimistunut. Ennen lääkkeen käyttöä olin seksuaalisesti erittäin aktiivinen ja seksi oli loistavaa. Nyt n. 1kk lopettamisen jälkeen alkaa pelottamaan, että kuinka kauan tätä vielä kestää.
Nyt alkaa kaduttamaan koko lääkekokeilu, vaikkakin se siinä aloitustilanteessa tuntui olevan oikea ratkaisu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236935Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401231Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61827Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14746- 43723