Näin se vaa on. Puolet adhd tyypeist istuu linnas ja loput on jotai syrjäytyneitä alkoholisteja. Heittäkään kirves jo kaivoon jos lapsellenne todetaa adhd. silloin hänestä ei mitää elämää suurempaa tuu. Näin se vaan on.
ADHD/ADD TYYPEISTÄ EI VOI TULLA MITÄÄN!
karu totuus
13589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hoitamaton ADHD voi kymmenkertaistaa riskin joutua vankilaan/1135232174012
Ja adhd ei voida hoitaa muulla, kun amfetamiini johdannaisella huume lääkityksel.
Voidaan kognitiivisella terapialla, terveellisellä ravinnolla, liikunnalla, unirytmistä huolehtimalla. Se, että monet alkoholistit ja linnakundit ovat ADHD:itä, ei tarkoita että on pakko juoda viinaa ja rötöstellä jos on ADHD. Voi myös valita toisin.
Jos sinulle on käynyt niin, olen pahoillani puolestasi. Mutta kun sen tiedostat, voit parantua siitä. Kokeile edes.
Täällä ilmoittautuu yksi adhd! En ole tuomittu koskaan mistään rikoksesta, vaikka mulla on ollut kaikenlisäksi paska lapsuus, en ole alkoholisti. Olen perheellinen, sosiaalialalla työskentelevä , onnellinen nainen.
On olemassa oikeasti loistavia ADHD ihmisiä itseni lisäksi on ns. tavallisissa ihmisissä alkoholisteja ja vankiloissakin ei pidä yleistää että vain ADHD ihmiset ovat sellaisia
Ex miehelläni oli adhd. Se vaikutti suhteeseemme negatiivisesti ja lopulta erosimme.
Mies oli kuitenkin pienen menestyvän yrityksen TJ ja toisaalta aivan ihana ihminen. Ja ehdottomasti tavallista älykkäämpi myös. Pystyi superkeskittymään asioihin jotka kiinnostivat.
Ty Pennington on adhd ja hyvin on menestynyt. Se on niin itsestään ja ympäristöstä kiinni. Ei se menestyminen ole rauhalliselle ihmisellekkään taattu.
Ompas kiva aloittaja! Entä jos tämän lukee joku nuori,jolla jo iän mukana tuomia paineita,ja jolla diagnosoitu adhd! Ei varmasti mieltä paranna! Täytyy miettiä mitä kirjoittaa! Nuori lukee....ja toteaa,että aijaa....ei meistä adhd.istä ole mihinkään! Miksi edes sitten yrittää! Koska nämä lapset ja nuorethan joutuvat yrittämään ja tekemään töitä entistä enemmän ns.normaaleihin verrattuna!
Itse toki vielä kamppailen oman adhd tyttäreni kanssa murrosikää! Mutta muuten kuyllä ihan loistavasti menestynyt elämässään! No hällä on onni,että on vanhemmat jotka asettaa tiukat rajat! Hakee apua ajoissa,ja ottaa sairauden tosissaan!
Pää pystyyn kaikki ADHD-lapset/nuoret/aikuiset ja vanhemmat! Elämällä on toivoa,jos sen oikein oivaltaa!
Aloittaja ilmeisesti haluaa keskustella mun pojan kanssa, ikää pojalla 20v, koulut käyty, töitä riittää, kiva tyttöystävä(yhdessä jo n.3v), käy kalassa ja lapissa vaeltamassa vapaa-aikanaan, et ei kannata yleistää.
Samoin mulla. Poika 20 v, vaikea adhd todettu 5-vuotiaana. Nyt valmistunut ammattiin, vakituisessa työpaikassa. Jo murrosiässä sai kaikista kesätyöpaikoista ylistävät työtodistukset tunnollisuudesta ja ahkeruudesta. Kaikkien pitämä, hauska ja älykäs poika.
Meillä avainasemassa ollut lapsen oma hyväksyntä sairaudelleen. Otti murrosiässä selvää kaikesta, otti kaiken avun vastaan ja halusi selviytyä elämästä. Myös vanhempien tuki ja hyväksyntä ovat elintärkeitä adhd-lapsen tulevaisuuden kannalta.
Ensinnäkin, itsellänikin on kovasti ADHD piirteitä ja siksi asiasta kiinnostunutkin. Minulla ei ole nyt jakaa omaa mielipidettä, mutta joidenkin mielestä ADHD on kovasti sairauden ja luonteenpiirteen rajamaastossa, isoimmiten sairautena sitä tietenkin rummuttavat lääkejätit ja heidän talutusnuorassaan kulkevat lääkärit.
http://www.naturalnews.com/040938_adhd_fictitious_disease_psychiatry.html#
Kovasti yksinkertaiset ihmiset näkevät asian täysin mustavalkoisena, etsivät ainoastaan omaa mielipidettä tukevia väitteitä, olisiko aika jo tunnustaa että yhtä oikeaa vastausta ei ADHD:n suhteen ole, joten jos joku ei osaa kuin keuhkota pientä omaa mielipidettä niin silloin kannattaisi mennä itseensä ja lukea lisää, se lisää viisautta.
"karu totuus"... Niinkö itse tekisit omalle lapsellesi??? Jokainen lapsi on yhtä rakas, olkoon adhd tai mitä vaan. ADHD lapset vaikka on vilkkaita yms, niin he ovat usein myös poikkeuksellisen älykkäitä. Heidät täytyy vaan osata ohjata oikeaan suuntaan. Kun huomataan lapsena jo mitkä asiat kiinostaa niin siihen kannattaa kannustaa ja ohjata. Se että adhd lapset/ nuoret helposti syrjäytyy johtuu nimenomaan kaltaisistasi ihmisitä. Jos lasta ei ymmärretä eikä kannusteta koulussa ja yleensäkin elämässä, niin tottakai syrjäytyy...kuka tahansa syrjäytyy sillätavalla.
Jokaiselle täytyy antaa mahdollisuus löytää se oma tiensä ja auttaa ja ohjata, niin silloin hyvä tulee :)