On ihmisiä, jotka ovat saaneet nähdä vilauksen helvetistä. Useat heistä kertoo näkemästään mm. seuraavissa linkeissä (vaikka kuinka paljon samanlaisia löytyy):
https://freepathways.wordpress.com/2014/03/14/antaa-raiskaajalle-anteeksi/#comment-7132
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/536138/Jehovan todistajien lapset kertovat pelottelusta ja kurituksesta
https://www.naistenlinja.fi/fi/julkinen/tietoa vakivallasta/pari- ja lahisuhdevakivalta/hengellinen vakivalta/
"Sukupuolinen hyväksikäyttö sekä lasten ja naisten alistaminen liittyvät selvästi toisiinsa muissakin miesvaltaisissa hengellisissä yhteisöissä: katolinen kirkko, Nokia Missio, Tapani Koivuniemen lahko, Jehovan todistajat jne. Aamulehti on haastatellut asiasta Uskonnon uhrien tuki ry:n puheenjohtajaa, tutkija Joni Valkilaa."
.....Tämä siksi, että sinua varoitettaisiin, ettet joutuisi uskonnon ikeen ja kidutukseen. Kenenkään ei tarvitse mennä sinne!
Ihmisiä jotka ovat nähneet helevetin
13
125
Vastaukset
- satuahannevain
On se ihme kun tieteen todisteet ei uskoville kelpaa mutta heti kun joku latvakakonen puhuu jumalista ja helveteistä juutubissa on tämä 100% luotettavaa tietoa :D
No mikäs siinä. Tässä on alieneiden kaappaamaksi tulleen miehen kertomut. Ilmeisesti uskot tähänkin :D Alienit tulee! :D
https://www.youtube.com/watch?v=naPXx3tBXP8 - fakta totuus
Tämä on suurta eksytystä mitä ihmisille tarjotaan, itse uskon, että elämme juuri nyt sitä aikaa, jolloin ihmisten suurin eksytys on alkanut, joka on Raamatussakin ennustettu, voin väärässä, mutta kaikki piirteet liittyy siihen.
Näinä aikoina Raamatun lukeminen korostuu, ettei tule eksytetyksi Raamatun totuudesta.
Kukaan ei ole nähnyt h elvettiä, miksikö? koska yhtään ei ole kuoleman jälkeen sitä tullut kertomaan, eikä tule sitä koskaan tekemäänkään.
Tuollaiset kertomukset, jotka aloittaja kaivannut esiin, jos ne on totta, niillä ei ole mitään tekemistä Raamatun totuuden kanssa, voivat olla siis Paholaisen aikaansaamia tuntemuksia.- djsjeuthguehgijbiknk
> Tuollaiset kertomukset, jotka aloittaja kaivannut esiin, jos ne on totta, niillä ei ole mitään tekemistä Raamatun totuuden kanssa, voivat olla siis Paholaisen aikaansaamia tuntemuksia. <
Eli syyttäköön lapsi paholaista jos tulee raiskatuksi? Silloinhan hän tulee syyttäneensä raiskaajaansa paholaiseksi ja se jos mikä on rikos. Taas on ojentamisen paikka ja sekin voi kai sitten olla Paholaisen aikaansaama tuntemus. Ja taas tarvitaan ojentamista ja niin edelleen.
Kukas se loikaan Paholaisen ja sallii hänen toimivan eikä yritäkään estää?
Mene vessaan. - Kyllästynyt
Sitä aikaa ovat kaikki muutkin kristittyjen sukupolvet uskoneet elävänsä aina siitä sukupolvesta alkaen, joka Jeesukselta kuuli, ettei se katoa ennen kuin kaikki se tapahtuu.
- esimerkkejä
"Kukaan ei ole nähnyt helvettiä, miksikö? "
Uskismies ei olekaan nähnyt helvettiä, koska hän on se, joka tekee muiden ihmisten elämän sellaiseksi. kuten mediasta saa lukea mitä kaikkea vaiettua ja peitettyä noista piireistä on alkanut paljastua, kun uhrit viimein uskaltavat puhua. Myös tätä palstaa uskikset yrittää kaikin voimin muuttaa itselleen mieluisaksi paikaksi eli helvetiksi. Hehän siitä ja saa*tanasta koko ajan puhuu, ja ihminenhän puhuu aina siitä mikä itselle rakas ja läheisin on. Demonit on uskisten parhaimpia ystäviä, ja vastuunkantajia. Onhan se aina demonien syytä jos uskis syyllistyy törkeisiin rikoksiin ja väärinkäytöksiin.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/111017-kaleva-heratysliike-tunnusti-70-uutta-pedofiliatapausta
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/110613-kirkon-uhrit-saavat-120-milj-€
http://fi.wikipedia.org/wiki/Seksuaalisen_hyväksikäytön_tapaukset_katolisessa_kirkossa
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kotimaa/3284/suomalaisia_lahetysjarjestoja_epaillaan_lasten_seksuaalisesta_hyvaksikaytosta
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011121614959159_ul.shtml
http://topics.nytimes.com/top/reference/timestopics/organizations/r/roman_catholic_church_sex_abuse_cases/
http://yle.fi/uutiset/nuoriso-ohjaajana_toimineelle_tuomio_torkeasta_lapsen_seksuaalisesta_hyvaksikaytosta/7043868
- Ajattelu kielletty
Itsenäinen ajattelu on syntiä uskispiireissä ja siitäkin saa helvetin osakseen:
http://www.esse.fi/551-paha-tytto-lankesi-ajatteluun
Paljon lukeva ja kyselevä tamperelaistyttö syyllistyi – fundamentalististen helluntailaisvanhempiensa mielestä – jo lapsena suureen syntiin: itsenäiseen ajatteluun. Kriittinen arvostelukyky merkitsi, että ”Saatana kuiskuttaa epäilyksiä Katriinan korvaan”.
”Puolustauduin sanomalla, että minulla on sellainen persoonallisuus, etten kykene estämään ajatuksiani. Miksi Jumala sitten on antanut minulle aivot, joilla kyselen asioita?”
Oman ajattelun demonisointiin kuuluu, että ihminen pumpataan täyteen toisten ajatuksia.
”Jos tuntuu, että jokin mättää ylikierroksilla käyvässä saarnamiehessä, täytyy vain uskoa hänen olevan suuri Herran palvelija, vaikka narsistinen harha olisi sitä tasoa, että tämä kuvittelee voivansa herättää kansaa kuolleista”, Katriina Järvinen toteaa.
Uskovan piti olla aina ”palava”.
”Mitä hölmömmin käyttäydyit, sitä vakuuttavammin se todisti, että olet oikea Jumalan hullu. Olin kerran evankelioimismatkalla, jolla kaikki heittivät silmälasinsa pois siinä uskossa, että Jumala parantaa heidän näkönsä.” ...
....Uskosta luopuneiden, luopioiden ja juudasten, kohtalo olisi kaikista helvetillisin, Järviselle opetettiin. Kaksikymppisenä hän ei kuitenkaan enää kestänyt hengellistä väkivaltaa. Tiukka yhteisö voi sopia joillekin, mutta hänelle sen pimeät puolet olivat mahdottomia niellä.
Lisää linkissä....Rankka esimerkki tuo Espoon seurakuntasanomien "Paha tyttö lankesi ajatteluun"
Siinä aikuinen nainen kertoo kokemuksistaan ahdistavassa helluntaikodissa.
"Kun läheisen paloaseman autot lähtivät öisin liikkeelle, tyttö juoksi vanhempiensa vuoteen viereen tarkistamaan, ovatko nämä jo nousseet yläilmoihin ja onko hän jäänyt yksin pahaan maailmaan.
”Yön kauhistuttavina hetkinä en uskaltanut turvautua vanhempiini. Pelkoni olisi paljastanut, etten ollut valmis astumaan viimeiselle tuomiolle. Useina öinä sydämentykytys piti minua hereillä aamuun asti.”
"Veli pakeni ahdistavia kotioloja kadulle, ja hänet otettiin huostaan.
Vanhemmat uskoivat, että viranomaisten kriittisyys heidän hengellisyyttään kohtaan oli osa Raamatussa kuvattua uskovien vainoa.
”Maailman pilkka” on todiste siitä, että ollaan oikealla uskon asialla."
Tuota umpikuuroutta ja marttyyrihenkeä näkyy tämänkin palstan uskovissa.- ESSEn juttu
ikiateisti kirjoitti:
Rankka esimerkki tuo Espoon seurakuntasanomien "Paha tyttö lankesi ajatteluun"
Siinä aikuinen nainen kertoo kokemuksistaan ahdistavassa helluntaikodissa.
"Kun läheisen paloaseman autot lähtivät öisin liikkeelle, tyttö juoksi vanhempiensa vuoteen viereen tarkistamaan, ovatko nämä jo nousseet yläilmoihin ja onko hän jäänyt yksin pahaan maailmaan.
”Yön kauhistuttavina hetkinä en uskaltanut turvautua vanhempiini. Pelkoni olisi paljastanut, etten ollut valmis astumaan viimeiselle tuomiolle. Useina öinä sydämentykytys piti minua hereillä aamuun asti.”
"Veli pakeni ahdistavia kotioloja kadulle, ja hänet otettiin huostaan.
Vanhemmat uskoivat, että viranomaisten kriittisyys heidän hengellisyyttään kohtaan oli osa Raamatussa kuvattua uskovien vainoa.
”Maailman pilkka” on todiste siitä, että ollaan oikealla uskon asialla."
Tuota umpikuuroutta ja marttyyrihenkeä näkyy tämänkin palstan uskovissa.Kiitos linkistä, oli hyvä haastattelu ja paljon asiaa tuossa Järvisen kokemuksissa. Tuttua osittain myös vl liikkeestä.
ESSEn juttu kirjoitti:
Kiitos linkistä, oli hyvä haastattelu ja paljon asiaa tuossa Järvisen kokemuksissa. Tuttua osittain myös vl liikkeestä.
Kiitokset linkistä yksi ylöspäin, mutta juttu oli laadukas ja yhdenlaista ääriuskonnollisuutta hyvin kuvaava. Samaa on arvatenkin kaikissa herätysliikkeissä vaihtelevissa määrin.
Pahinta noissa perheensisäisissä jutuissa on se, että ne harvemmin tulee sillä hetkellä esille ja se, että niihin puututaan herkemmin vain, jos tuon henkisen väkivallan syynä on jokin ulospäin näkyvä syy kuten viina, huumeet mielisairaus tms.
Uskonnon varjolla tapahtuvaan henkiseen pahoinpitelyyn sen sijaan puututtaneen harvemmin jos siinä ei ole huomattavasti fyysistä väkivaltaa.
Joo ja venäläinen Dr. Dimitri Azzakov (geologi) on kuullut omin korvin piinattujen huutoa. Lainaus Stuart Gordon, Suuri huijausten kirja.
Lisäksi eräs linkki joka kertoo tapauksen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/4205159
Ei kyllä kannattaisi syviä reikiä maahan porata koska ei tiedetä millainen Pandoran lipas sieltä löytyy : D- Ajattelu kielletty
Hei kiitos kommenteistanne ja lukuvinkistä! Menen juuri kirjastoon ja tarkistin että kirja on siellä, joten saan sen tänään nokan alle.
Olen tältä forumilta saanut tosi hyviä kirjavinkkejä. Ajattelu kielletty kirjoitti:
Hei kiitos kommenteistanne ja lukuvinkistä! Menen juuri kirjastoon ja tarkistin että kirja on siellä, joten saan sen tänään nokan alle.
Olen tältä forumilta saanut tosi hyviä kirjavinkkejä.Jos sallit, voinen ehdottaa myös erästä teosta, mutta en muista tekijää.
Kirja on nimeltään Hirmuhallitsijoita vai valtiomiehiä.
luulen, että noilla hakusanoilla kirja löytyy. Hyviä lukuhetkiä : )- Ajattelu kielletty
epikuros kirjoitti:
Jos sallit, voinen ehdottaa myös erästä teosta, mutta en muista tekijää.
Kirja on nimeltään Hirmuhallitsijoita vai valtiomiehiä.
luulen, että noilla hakusanoilla kirja löytyy. Hyviä lukuhetkiä : )Kiitos kiitos! :)
Luulin ensin, että tarkoitat tätä:
"Hullut diktaattorit" (Karl Shaw).
Näyttävä kattaus (pikku pokkari) diktaattorien elämästä. Tiesittekö, että Mao ei pessyt koskaan hampaitaan, ja suu oli vihreän liman peitossa kunnes hampaat mätäni pois? Ja että Maon seksiorjat ylistivät sitä kuinka etuoikeutettuja olivat kun saivat tuota mätälöyhkää suudella ja saivat Maolta siunattuja seksitauteja.
Ja muuta kivaa. En suosittele lukemaan ennen ruokailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1351679Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2561212Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865