Kuinka moni Teistä, jotka elätte köyhyysrajan alapuolella, olette 90 -luvun laman seurauksista kärsisiviä?
90-Luku aiheutti monelle perheelle taloudellisen velkahelvetin, kun meni 0 markalla asunnot ja pankit veti omaisuudesta voitot ja jätti velat omaisuuksien oikeille omistajille. Näiden ihmisten lapsetkin joutuivat kärsimään. Velat jäi ja panttina olleet omaisuudet menettettiin. Näissä tapauksissa ei noudatettu Suomen lakia.
Kuinka moni tietää, että vielä tänä päivänä löytyy pankkeja, jotka kuppaavat näillä virtuaaliveloilla verottajalta eli valtiolta edelleen varoja näiden näennäisvelkojen avulla.
Kuinka moni esim. on saanut laillisen tilityksen vakuudeksi antamastaan omaisuudesta?
Pankkituki ja köyhyys
2
64
Vastaukset
- lamaaa en haluaaa
Joo omat vanhemmat jäi työttömiksi 90-luvun laman aikaan. Elämä oli kauheeta puutetta kun molempien ansiosidonnaiset loppuivat ja isä niin vanhanaikainen että parempi olla nälässä kuin sossussa asioida. Koko ikänsä töitä tehneenä ei ymmärtänyt että ihan ok hakea sieltä tukea joskus. Ymmärrän silti häntä.. Itse olen käynyt vain amiskan ja tehnyt 5 eri alan hommia, tosin määräaikaisena, pätkissä en koskaan ns vakinaisena talossa, yhtään missään. Osa-aikainen työ oli suuri virhe sillä käteen jäi aina sama summa kuin työttömyyskorvauksiakin..
Pimeää tuloa koko ajan hankittava että pärjää tuilla tai sitten naurettavan pienillä palkoilla. Varaa ei ole uudelleen kouluttautua sillä mulla on 2 lasta enkä todellakaan aio laittaa heitä kärsimään karmeasta köyhyydestä. Nyt heiltä ei kuitenkaan puutu mitään.
Valtion vika kun ei edes yritä luoda uusia työpaikkoja, ainakaan Suomeen ja hinnat senkun nousevat koko ajan, kaikessa - suojelu
Työvoima on valtiovallan erityisessä suojeluksessa
http://www.taloussivut.fi/valtion-erityisessa-suojeluksessa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1514929Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa193555Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1593364Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss352851Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu972608Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181863Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky101595Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo101472Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1441470Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut111277