Olen aina käsittänyt, että nuo tarkoittavat samaa asiaa, mutta ilmeisesti näin ei ole. Mitä eroa niillä sitten on?
Proteiinit ja aminohapot
4
210
Vastaukset
- FaktaJaska.
Proteiini on aminohappoketjusta koostuva orgaaninen yhdiste. Aminohapot ovat myös orgaanisia yhdisteitä. Ne polymeroituvat polypeptideiksi, joista pisimpiä kutsutaan proteiineiksi.
- ripla
Proteiini aiheuttaa ripulia
- --Samu--
FaktaJaska: Tarkennatko vielä mitä eroa noilla on kehonrakennuksen kannalta, aina puhutaan proteiineistä, mutta tarvitaanko noita lyhytketjoisia polypeptidejä lihastenkasvatukseen ym. ja mistä niitä saa ravinnosta?
- FaktaJaska.
"Proteiini aiheuttaa ripulia "
Periaatteessa se voi aiheuttaa maitoallergiaa, mikä johtuu erityisesti lehmänmaidon proteiinista. Tätä tosin esiintyy eniten lapsilla, mutta kyllä aikuisillakin. Oireistoon kuuluu laktoosi-intoleranssin tyyppiset mahanturvotukset, ilmavaivat, ripuli yms.
"Tarkennatko vielä mitä eroa noilla on kehonrakennuksen kannalta, aina puhutaan proteiineistä, mutta tarvitaanko noita lyhytketjoisia polypeptidejä lihastenkasvatukseen ym. ja mistä niitä saa ravinnosta? "
Kyllä tarvitaan lihaskasvuun sekä lyhyt, sekä pitkäketjuisia polypeptidejä eli aminohapoista koostuvia peptidiketjuja, jotka voivat joko yhtenä ketjunaan tai muiden polypeptidien kanssa saada aikaiseksi valkuaisainemolekyylin. Rajanveto oligo ja polypeptidien välillä on häilyvä, mutta lyhytketjuisilla polypeptideillä on tärkeitä tehtäviä elimistössä ( fysiologinen) esim. yksittäinen glutationi, joka on kolmen aminohapon muodostama peptiini, joka toimii kehossa antioksidanttina tärkeässä osassa eliminoiden esim. vetyperoksidin haitallisia vaikutuksia.
Olennaista on, että lihaskasvua varten tarvitaan välttämättömiä aminohappoja. Raja välttämättömän ja ei-välttämättömän aminohapon välillä voi olla epäselvä, koska elimistö voi valmistaa aminohappoja toisista aminohapoista.
Leusiinia pidetään tärkeimpänä näistä.
Ravitona siis lihaa, kalaa, kanaa, kananmunaa, maitotaloustuotteita, proteiinijauheita, soijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383672Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal283232- 692878
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912720- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no811699- 221518
- 281507
- 281478
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474