Herätkää! 8.9.1969, sivu 14:
"Jos olet nuori, niin sinun on myös tunnustettava se tosiasia, ettet ehdi tulla vanhaksi nykyisessä asiainjärjestelmässä. Miksi et? Koska kaikki Raamatun ennustusten täyttymyksen todisteet osoittavat, että tämä turmeltunut järjestelmä on saava loppunsa muutaman vuoden kuluessa."
"Jos olet nuori, niin sinun on myös tunnustettava se tosiasia, ettet ehdi tulla vanhaksi nykyisessä asiainjärjestelmässä. Miksi et? Koska kaikki Raamatun ennustusten täyttymyksen todisteet osoittavat, että tämä turmeltunut järjestelmä on saava loppunsa muutaman vuoden kuluessa."
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on aika suhteellinen käsite tuo muutama vuosi...
Jottei totuus unohtuisi, todellakin :
^^ONKO JEHOVAN TODISTAJILLA
OLLUT VÄÄRIÄ KÄSITYKSIÄ LOPUN AJANKOHDASTA?
Jehovan todistajilla ON ollut vääriä odotuksia sen suhteen,
milloin loppu tulee.
Ensimmäisellä vuosisadalla eläneiden Jeesuksen opetuslasten tavoin olemme profetioiden täyttymistä odottaessamme
toisinaan menneet Jumalan aikataulun edelle
(Luukas 19:11; Apostolien teot 1:6; 2. Tessalonikalaisille 2:1, 2).
Ajattelemme kuitenkin samoin kuin
pitkäaikainen todistaja A. H. Macmillan:
”Olen – – oppinut, että meidän pitäisi myöntää erehdyksemme ja
etsiä jatkuvasti Jumalan sanasta lisää valistusta.”
Miksi sitten edelleen korostamme lopun läheisyyttä?
Suhtaudumme vakavasti Jeesuksen sanoihin:
”Tähyilkää, pysykää hereillä.” Vaihtoehto olisi se, että Jeesus tapaisi meidät ”nukkumasta”, jolloin emme saisi hänen hyväksyntäänsä.
(Markus 13:33, 36.)
Havainnollistetaanpa tätä.
Joissakin maissa maastossa oleviin torneihin määrätään metsäpalojen varalta vartija. Hän saattaa luulla näkevänsä horisontissa savukiehkuran ja voi antaa hälytyksen, joka osoittautuukin vääräksi. Myöhemmin hänen valppautensa voi kuitenkin pelastaa ihmishenkiä.
Samoin meillä on ollut vääriä odotuksia lopun suhteen.
Meitä kiinnostaa kuitenkin enemmän Jeesuksen totteleminen ja ihmishenkien pelastaminen kuin kritiikiltä säästyminen.
Jeesuksen käsky ”todistaa perusteellisesti” velvoittaa meitä
varoittamaan toisia lopusta (Apostolien teot 10:42).
Sen sijaan että keskittyisimme miettimään, milloin loppu tulee,
on tärkeää luottaa siihen, että se tulee, ja toimia sen mukaisesti.
Suhtaudumme vakavasti Habakukin 2:3:n sanoihin:
”Vaikka se [loppu] viipyisikin, odota sitä, sillä se toteutumalla toteutuu.
Se ei myöhästy.”^^
http://www.jw.org/fi/julkaisut/lehdet/wp20130101/pitäisikö-maailmanloppua-pelätä/
"Jehovan todistajilla ON ollut vääriä odotuksia sen suhteen,
milloin loppu tulee."
Joo. Mutta kysymys ei ole siitä, vaan siitä että odotukset ovat vartiotorniseuran asettamia. Eikä vielä tästäkään vaan siitä, että seura on ennustanut lopun , kuten vuodeksi 1975.
Herätkää nro 23 v. 1968 kirjoitti, että nyt meillä on ylitsepursuavat todisteet siitä, että järjestelmäasiat (= lahkoslangia, tarkoitetaan maailmanloppua) päättyvät vuonna 1975.
Tähän sopiva Raamatun jae on 5 Moos 18 : 20 - 22: Väärän profeetan tuntee siitä että ennustus ei toteudu.
Vartiotorni pyrkii laittamaan todistajat vastuuseen omista tekosistaan, eikä myöskään tuo esiin asiasta annettua Raamatun jaetta
Muita lopun ennustevuosia on ollut 1914, (joka perusteltiin mm. pyramidin, muinaispakanauskonnon monumentin mitoilla, sen sisässä oli jumalana pidetty faarao tuonelan matkalle varustettuna). Vuosi 1915 ja 1918 ovat myös lahkon ennustamia vuosiia,
Lahkon kirjassa Lapset neuvottiin jättämään lasten hankkiminen vuoden 1942 maailmanlopun jälkeiseen aikaan.
Millään uskonlahkolla ei saa olla oikeutta ennustaa maailmanloppua ja uhata nuoria elämän loppumisella.
Se on rikollista, sillä nuoret on manipuloitu uskomaan uskonlahkon edustajien sanomat.
Uskonlahkot eivät kuitenkaan kustanna masentuneiden ja terapian tarpeessa olevien jäsentensä hoitoja. Ne jäävät sen yhteiskunnan harteille, jota he niin suuresti halveksivat.
Totistajalahko tuottaa Uskontojen uhrien tuki r.y:n suurimman asiakasryhmän.