katsatus nypityillä nastarenkailla

Meneekö läpi jos on nypityt nastarenkaat ja kaikissa on pintaa 3-6mm. Kaikki ovat samaa merkkiä hakkapeliitta 5 ja miten hyvin käsijarrun pitää pelata. Kun auto on paikoillaa kässäri päällä ei liiku (esim pienessä mäessä) ja kun vauhista vetää päälle niin ei laita sutiin mutta jarruttaa.
8212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Menee läpi. Harvemmin jarruilla pyörää sutimaan saakaan...

Äänestä
  • Nastarengaissa ei tarvitse olla nastoja ja silti ne ovat talvirenkaat. ONNEKSI!!!

    Äänestä

Katsastuksen tulosta noin yleisesti on aika vaikea etäennustaa. Renkaiden puolesta voi mennäkin, jos ei ole unohtunut nastoja nyppimättä. Nimittäin jos yhdessä renkaassa on nastoja ja toisessa ei, menee lukumääräeron prosenttiraja rikki.

Äänestä

Talvirenkaissa ei nastat ole pakolliset joten nastat nypityt-tyyliset renkaat on täysin lailliset. Toki nastoja ei saa olla yhtään jotta ne laillisiksi katsottaisiin. Itsekin autoiluni alkuaikoina nyppisin renkaista nastat pois kun opiskelijana ei ollut varaa ostaa uusia talvirenkaita.

Äänestä

seisontajarrun pitävyyden voi todeta ajamalla hiekkatiellä ja vetämällä reilusti kahvasta ja jää raidat hiekkaan niin hyvä ja jos ei jää, on silloin syytä tarkistella ne. Konttorilla seisontajarrun on ylitettävä dynamometrillä luku 1. Jos jää alle, niin ei mene läpi.

Äänestä
  • Jos mun autossa tuollaista pelleilyä tekisi vauhdissa, niin ajotietokone tilttaisi ja sulkisi automaattiseisontajarrut pitkäksi aikaa.

    Äänestä

  • Huolto kertoi kirjoitti:

    Jos mun autossa tuollaista pelleilyä tekisi vauhdissa, niin ajotietokone tilttaisi ja sulkisi automaattiseisontajarrut pitkäksi aikaa.

    Miksi sitten ajat pelleilyautolla etkä kunnon autolla missä ajotietokonetta ei ole ollenkaan?

    Äänestä

  • Huolto kertoi kirjoitti:

    Jos mun autossa tuollaista pelleilyä tekisi vauhdissa, niin ajotietokone tilttaisi ja sulkisi automaattiseisontajarrut pitkäksi aikaa.

    eli ajoneuvossasi on hyvin epäluotetava seisontajarru. kunnon autoilija ei luota sokeasti tekniikkaan. Sekään kun ei kaikkeen pysty.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


honda kirjoitti:

Meneekö läpi jos on nypityt nastarenkaat ja kaikissa on pintaa 3-6mm. Kaikki ovat samaa merkkiä hakkapeliitta 5 ja miten hyvin käsijarrun pitää pelata. Kun auto on paikoillaa kässäri päällä ei liiku (esim pienessä mäessä) ja kun vauhista vetää päälle niin ei laita sutiin mutta jarruttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu