Naton pääsihteerin Anders Fogh Rasmussenin mukaan sotilasliitolla on valmiit suunnitelmat jäsenvaltioidensa puolustamiseksi. Pääsihteeri vakuutti tämänpäiväisessä tiedotustilaisuudessaan Naton halua ja valmiutta järjestää tehokas puolustus jäsenvaltioilleen.
Uutistoimisto Reutersin mukaan Nato keskustelee parhaillaan Ukrainan kanssa, miten se voi vahvistaa tukeaan maalle. Ukraina ei kuulu sotilasliittoon, vaan sen on Naton kumppanuusjäsen kuten Suomikin.
Il jutusta
-------------------------------------------------------------------------------------
Vihdoinkin saadaan nato vastaisten paskan jauhanta seis. Nyt se on sanottu pääsihteerin suulla. Loistavaa Nato puolustaa sen jäseniä ja sillä on suunnitelmat jäsenmaiden varalle.
Nyt voidaan lopettaa jauhanta siitä että nato muka ei kykene ym
Nato on ainoa joka pystyy estämään idän suunnitelmat yksittäisiä valtioita vastaan se kykenee toimimaan mutta Natoa vastaan se ei pysty eikä uskalla. Nato on täysin ylivoimainen sitä vastaan jos se rupeaa pullistelemaan.
Uutistoimisto Reutersin mukaan Nato keskustelee parhaillaan Ukrainan kanssa, miten se voi vahvistaa tukeaan maalle. Ukraina ei kuulu sotilasliittoon, vaan sen on Naton kumppanuusjäsen kuten Suomikin.
Il jutusta
-------------------------------------------------------------------------------------
Vihdoinkin saadaan nato vastaisten paskan jauhanta seis. Nyt se on sanottu pääsihteerin suulla. Loistavaa Nato puolustaa sen jäseniä ja sillä on suunnitelmat jäsenmaiden varalle.
Nyt voidaan lopettaa jauhanta siitä että nato muka ei kykene ym
Nato on ainoa joka pystyy estämään idän suunnitelmat yksittäisiä valtioita vastaan se kykenee toimimaan mutta Natoa vastaan se ei pysty eikä uskalla. Nato on täysin ylivoimainen sitä vastaan jos se rupeaa pullistelemaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Nato vahvistaa turvallisuutta ja kansainvälistä asemaa. Vahvimmilla yhteistyössä on maat jotka kuuluvat Natoon ja EU:n.
Viime vuosikymmenien historia - etenkin tapahtumat tämän vuosisadan puolella - on osoittanut, että vain sellainen valtio, jonka puolustuspelote on kyllin vahva, on turvassa idän aggressiolta.
Natoon siis pian. Puolustuksesta ei saa missään tilanteessa tinkiä vaikka vasemmisto sitä kuinka ajaisi.
Fanitan Natoa ihan kybällä.
Melkein kaikki Eurooppalaiset sivistysvaltiot kuuluvat jo Eurooppalaiseen Natoon. Katsokaa jäsen kartaa ja laskekaa Eurooppalaiset jäsenet.
Kuten on jo nähty Krimin tapauksessa ja sama pätee myös nato liittolaisiin ,
nato puolustaa mykkäkoululla,ei millaqan muulla.
Tällainen kirjoitus todistaa, ettei kirjoittajalla ole hajuakaan asiasta, josta puhuu!
Nato on järjestö, joka puolustaa jokaista jäsenvaltiotaan!
Krimin tapauksessa kyse oli Ukrainasta, joka ei SUINKAAN ole Naton jäsenvaltio! Toisin sanoen Ukrainaa ei ole kukaan luvannut puolusdtaa. Tosin Venäjä on 1993 luvannut pidättäytyä sinne hyökkäämästä, mutta ne Venäjän lupauksethan tiedetään!
SEN SIJAAN, JOS Venäjä erehtyisi hyökkäämään JÄSENMAAHAN (kutenvaikkapa Virtoon) niin vastaus tulee välittömästi eikä suinkaan minkään 'mykkäkoulun mmuodossa'! Naton pääperiaate on se, että hyökkäys yhtä jäsenmaata kiohtaan koskee kaikkia jäsenmait, jolloin hyökkäyksen kohteeksi joutuneelle virtaa hetkessä apua kaikista suunnista toisilta Nato-mailta. Viime kädessä puolustusta takaa myös Naton ydinsateenvarjo!
Toki hyökkääjälläkin on vastaava sateenvarjo, mutta hyökkääjänä se on ensisijaisesti avannut ydinsodan uhkan!
Tämän tietää myös Venäjä ja malttaa pysyä omalla puolella rajaa Naton jäsenmaiden suhteen!
Naton jäsenmaat eivät ole kokeneet yhtäkään hyökkäystä vuodesta 1949 lähtien!
""Krimin tapauksessa kyse oli Ukrainasta, joka ei SUINKAAN ole Naton jäsenvaltio! Toisin sanoen Ukrainaa ei ole kukaan luvannut puolusdtaa.""
Miksi nyt sorruit taas kerran tuohon lapselliseen valehteluusi?
Nimenomaan 90-luvun puolen välin aikoihin jenkit ja britit lupasivat Bill Clintonin vetämänä Ukrainalle sen että he puolustavat Ukrainaa jos sinne joku hyökkää.
"Miksi nyt sorruit taas kerran tuohon lapselliseen valehteluusi?"
Mikäs siinä oli se 'valehtelu'? Totesin, ettei Ukraina ole jäsenvaltio ja sitähän se ei ole!
Joku 90-luvun puolivälin sopimuksen mukaan VENÄJÄ takasi Ukrainan rajat ja sen se petti. Jos USA ja Britannia silloin jotakin taksivat niin nekin pettivät, mutta Naton jäsenmaa Ukraina ei ole.
Joten valehtelet itse kun kutsut valehteluksi!
Yhdysvaltain edustajahuoneen asevoimien komiteasta presidentti Barack Obamalle lähetyssä kirjeessä varoitetaan uhasta, jonka Venäjä aiheuttaa Baltiaan.
- Olemme syvästi huolissamme Venäjän joukkojen aggressiivisesta asemoinnista Ukrainan itärajalla ja raporteista, joiden mukaan Venäjä saattaa tehdä uhkaavia liikkeitä, jotka kohdistuvat liittolaisiimme Baltiassa, komitean eilen päivätyssä kirjeessä kerrotaan.
is
Jos venäjä erehtyisi hyökkäämään viroon? Oli naton periaate mikä tahansa
niin totuus on ettei vaikka, saksasta lähde yksikään sotilas vastaamaan mihinkään
mitään. Mikään hallitus Berliinissä ei kestä vallassa jos yksikin sotilas lähtee
itärintamalle,jos mikä niin se on satavarmaa.
"os venäjä erehtyisi hyökkäämään viroon? Oli naton periaate mikä tahansa niin totuus on ettei vaikka, saksasta lähde yksikään sotilas vastaamaan mihinkään mitään."
Näinhän sinä saat kuvitell Saksan puolesta, mutta todellisuudessa SAKSA ITSE on toista maata ja pitää sopimuksistaan kiinni!
"Mikään hallitus Berliinissä ei kestä vallassa jos yksikin sotilas lähtee itärintamalle,jos mikä niin se on satavarmaa."
Saathan sinä niitä satavarma-mielipiteitäsi tarjota, mutta todellisuuden kanbssa niillä ei ole mitään tekemistä!
Näkis vaan?
Natolla niitä suunnitelmia riittää, mutta kun suunnitelmilla, valmiuksilla ei ole mitään arvoa kun ne näkyy ja kuuluu vaan Rasmussenin suusta.
Olihan Natolla suunnitelma mirhittää Ukrainakin ja ottaa siis Krimi haltuun, mutta suunnitelmaksi jäi.
"Natolla niitä suunnitelmia riittää, mutta kun suunnitelmilla, valmiuksilla ei ole mitään arvoa kun ne näkyy ja kuuluu vaan Rasmussenin suusta."
Natolla on tehty Baltian maille onat puolustussuunnitelmansa ja tarvittaessa niistä pidetään kiinni!
"Olihan Natolla suunnitelma mirhittää Ukrainakin ja ottaa siis Krimi haltuun, mutta suunnitelmaksi jäi."
SEN SIJAAN NAtolla ei ollut minkäänlaista suunnitelmaa miehittää Ukraina tai Krimi. Ainoastaan Suomen venäläismielinen kylähullu tehtasili kovasti palstalle sellaisia Nato-suunnitelmia, joista Nato itse tuskin oli edes tietoinen.
Sen sijaan Venäjällä oli sekä suunnitelma että toteutus jo mielessä!