Miten ikkunat puhtaaksi?

Kevätaurinko paljasti armotta sen tosiasian että ikkunat ovat likaiset.

Miten ikkunat saisi pestyä niin puhtaaksi että niissä ei ole mitään rantuja ym. pesuainejäämiä taikka muutakaan likaa ... Ikkunat niin puhtaaksi että ne ovat kuin kristallinkirkkaat.

Vettä ja viledaa ei oikeesti ole mikään hyvä keino.
11123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Paa verhot eteen, niin tein minäkin! Auton tuulilasinpesuaineella ja lastalla ynnä pyyhkeellä viime keväänä pesin ja tuli täydellistä jälkeä! Fairy/etikkaseosta joku on suositellut.
Mutta ne työvälineet; älä mene siivouspuolelta ostamaan, autotarvikepuolelta saa laadukkaampia. Koska autosta pitää oikeasti nähdäkin pihalle.

Äänestä

tehokkain konsti on vesi-etikkalios pesuun ja kuivataan ensin lastalla ja viimeksi vielä sanomalehdellä kiillotellaan.. :) tämä toimii!!

Äänestä

Yksi tuttu heittää silloin tällöin humalapäissään huonekalut ikkunoiden läpi pihalle. Lasimiehet sitten taas asentaa puhtaat kirkkaat uudet ikkunalasit. Kätevää.

Äänestä

Jos tintin näkee klasin takana lentävän, ikkunaklasi vielä kelpaa. Jos varesta ei enää erota, on aika vähän risalla paidanhelmalla kuurata.

Äänestä

Parasta jälkeä helpoimmalla tulee suihkutettavalla lasinpesuaineella ja puuvillarätillä. Ei jää raitoja.

Äänestä

Palkkaa opiskelijamisu tai pari hoitamaan homma. Ne osaavat tai ainakin kysyvät äidiltänsä tai netistä. Avaa misuille turvonneet ikkunanpokat valmiiksi ja koita hilata painavampia mööpeleitä sivummalle. Varo, ettei ota pumpusta. Jaa homma vaikka useammalle viikolle. Varo myös lattiaa ettei siihen tuu taas kauheeta jälkee. Osta tuore pullapitko entisen tilalle (heitä se pois) ja keitä kunnon taukokahvit. Nuorille käy vaikka vaan Saludo, ne ei kuitenkaan erota sitä Presidentistä ellet jätä pakettia pöydälle. Jos olet mies niin saat samalla silmäniloa kun ne pyllistelevät rättiensä kanssa ja venyttelevät jakkaroilla. Muista kehua miten näyttää hyvälle - ikkunat.

Äänestä

Ei siihen taida olla nykymaailmassa hyvää konstia

Äänestä

tuli tarpeeseen, kyllä te tiedätte. Juuri kun ajattelin päivällä etsiä vinkkejä googlella.

Äänestä

Sade pesee lasit riittävän puhtaaksi. Ja eipähän tarvi verhoja jos ei läpi nää.

Äänestä

Ei kesällä tartte mitään laseja ikkunoissa kun likaantuu ne sitten uudestaan kuitenkin.

Äänestä
  • Pieni määrä astianpesuainetta veteen ja sen siinä. Lastan vedon jäljet voi kuivata puuvillarievulla, eikä jää rantuja. Astianpesuainetta vain siis vähän, muuten se sumentaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusavuton kirjoitti:

Kevätaurinko paljasti armotta sen tosiasian että ikkunat ovat likaiset.

Miten ikkunat saisi pestyä niin puhtaaksi että niissä ei ole mitään rantuja ym. pesuainejäämiä taikka muutakaan likaa ... Ikkunat niin puhtaaksi että ne ovat kuin kristallinkirkkaat.

Vettä ja viledaa ei oikeesti ole mikään hyvä keino.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu