Hyviä pointteja tämän päivän HS:ssa.
"Puumalainen on huolissaan muun muassa siitä, että lapsi saattaa pelätä joutuvansa suljetuksi ryhmän ulkopuolelle, jos hän ei osallistu uskontoperinteitä sisältäviin tilaisuuksiin. Huoli on aiheellinen. Juhlaperinteisiin tutustumaton lapsi ei pelkästään jää oman viiteryhmänsä ulkopuolelle vaan hän jää kulttuurimme ulkopuolelle."
"Kannattaako perinteitä pelätä niin paljon, että ne suljetaan lasten arjen ulkopuolelle?"
http://www.hs.fi/paivanlehti/28032014/mielipide/Kulttuuriperinnön moninaisuus näkyviin/a1395900418339
"Oma lukunsa ovat koulun toiminnan puitteissa järjestettävät uskonnolliset tilaisuudet, kuten koulun joulukirkko. Nykyinen ohjeistus turvaa sen, ettei kenenkään, myöskään kirkkoon kuuluvan, tarvitse osallistua tilaisuuteen omantuntonsa vastaisesti."
"Keskustelussa esitetään usein, että jo pelkkä poisjäänti esimerkiksi joulukirkosta asettaa ihmiset tilanteeseen, jossa heidän on paljastettava uskonnollinen vakaumuksensa. Väite on ristiriitainen. Kun kirkkoon kuuluvillakaan ei ole velvollisuutta osallistua koulun uskonnollisiin tilaisuuksiin eivätkä kaikki osallistu, kuinka niistä poisjäänti automaattisesti paljastaisi kenenkään vakaumuksen?"
http://www.hs.fi/paivanlehti/28032014/mielipide/Eri katsomukset olisi hyvä panna suvaitsevaisuuden hengessä siedätyshoitoon/a1395900101374
On selvää, että vapaa-ajattelijoiden ja sen äänitorveksi itsensä alentaneen oikeuskanslerin kampanja toimii suoraan monikulttuurista ja moniarvoista koulua vastaan. Tilalle asetetaan yksiarvoinen uskonnottomuus, kuten NL:ssa aikanaan. Assosiaatio ei ole vailla perusteita.
Huhutaan, että Puumalaisen taustayhteisö on Demla: "Oikeuspoliittinen yhdistys Demla ry on vuonna 1954 perustettu puolueisiin sitoutumaton vasemmistolainen, alun perin kansandemokraattiseen liikkeeseen ja kommunistiseen puolueeseen liittynyt aatteellinen yhdistys, jonka tavoitteena on Suomen oikeus- ja yhteiskuntapolitiikkaan vaikuttaminen."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Oikeuspoliittinen_yhdistys_Demla
Kun sitten vielä muistetaan, että Vapaa-ajattelijain liitto toimi välirauhan aikana (silloin Siviilirekisteriläisten liitto) äärivasemmiston turvasatamana ja että sieltä tuli jatkosodan ajan maanpettureita ja terroristeja, kuva alkaa olla selvä.
Vaparien linkeistä maanpettureihin on kertonut mm. Sakari Selin, joka kuoli hiljattain. Sattumalta myös hänen nekrologinsa oli tämän päivän HS:ssa. Vapariyhteydet oli siinä jätetty mainitsematta.
Kommunismilla on pitkät ja kipeät jäljet, jotka särkevät yhteiskuntaamme vapaa-ajattelijoiden ja Puumalaisen kaltaisten kampanjointien muodossa vielä vuosikymmeniä NL:n kaatumisen jälkeen.
Suvivirsi monikulttuurisuutta, kieltäminen kommunismin jäänne
9
80
Vastaukset
Eikös tämmöisten paikka olisi ateismipalstalla? Siellä saisit paljon enemmän kaipaamaasi kielteistä palautetta.
>Kommunismilla on pitkät ja kipeät jäljet, jotka särkevät yhteiskuntaamme vapaa-ajattelijoiden ja Puumalaisen kaltaisten kampanjointien muodossa vielä vuosikymmeniä NL:n kaatumisen jälkeen.
Typeryys ja idiotismikin voivat yhä hyvin, kun neiti iloisesti (jos kiihkouskovista nyt koskaan noin voi sanoa) samastaa uskonnottomuuden ja kommunismin.
Aika paljon on sitten kokoomuksessakin jo kommareita, kun yhä harvempi kokkari muistaa mainita uskonnon keskeisenä arvonaan.- huutis.
Otsikko on hyvä, sillä onhan se outoa, että yhden uskonnon tuputtamista pidetään tasa-arvoisena, mutta tuputtamattajättämistä kommunismina.
- idiots
Onkos pelkän ateismin tuputtaminen tasa-arvoa.
idiots kirjoitti:
Onkos pelkän ateismin tuputtaminen tasa-arvoa.
Ei. Missäs niin tehdään? Neiti kertoo heti.
Ei edes Pohjois-Koreassa, kun niillä on siellä ikioma uskontonsa ja jumalistonsa.- tieteenharrastaja
idiots kirjoitti:
Onkos pelkän ateismin tuputtaminen tasa-arvoa.
Tasa-arvo on tietenkin sitä, että jokainen saa tuputtaa omaansa eikä kukaan kieltää toista tuputtamasta.
- lisäys
tieteenharrastaja kirjoitti:
Tasa-arvo on tietenkin sitä, että jokainen saa tuputtaa omaansa eikä kukaan kieltää toista tuputtamasta.
Tasa-arvoa on myös se, ettei yhden tuputtamista suojella muiden tuputtajien kustannuksella.
- Homma nousussa
Tunnetusti näille demlasta höpiseville persuille kaikki muut puolueet ja ajattelusuunnat ovat kommunismia. Myös uskonnoton liberaali porvari on mädättäjä ja maanpetturi heidän mielestään.
Liberaalina (vihertävänä) porvarina mulla on juuri tuonkaltaisia kokemuksia persuista, varsinkin sen uskishihhuli- ja natsisiivestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390