Hesarin tuorein kannatusmittaus näyttää samaa asiaa kuin YLE:n tekemätkin lukemat. Keskustan kannatus on ollut jo muutamia kuukausia laskussa.
http://www.hs.fi/politiikka/HS-gallup Kokoomuksen suosio kasvoi ykkössija vielä keskustalla/a1395889542101
Selvää suuntaa ei ole näkyvissä minne liikkuvien äänien virta nyt on ohjannut uomaansa, ainakin osa menee tämän tutkimuksen mukaan Kokoomukselle.
http://www.hs.fi/politiikka/HS-gallup Kokoomuksen suosio kasvoi ykkössija vielä keskustalla/a1395889542101
Selvää suuntaa ei ole näkyvissä minne liikkuvien äänien virta nyt on ohjannut uomaansa, ainakin osa menee tämän tutkimuksen mukaan Kokoomukselle.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onhan se selvää, että tällaisina aikoina kansa luottaa Kokoomuksen vastuulliseen politiikkaan. Siihen luottavat myöskin kansainväliset luottoluokituslaitokset, jotka antoivat Kokoomuksen talouspolitiikalle jälleen kerran AAA-luottoluokituksen.
Hyvinvointiyhteiskunnan paras tae on valtiontalouden vastuullinen hoito.
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2014/03/28/fitch-vahvisti-suomen-aaa-luokituksen/20144433/12
Fitch on aina ollut noista kolmesta luottoluokittajasta se pösilöin.
"Fitch kiittää Suomea erittäin korkeatasoisesta hallinnosta
ja talouspolitiikasta sekä vahvoista poliittisista ja
sosiaalisista instituutioista.
Fitch varoittaa kuitenkin Suomea talouskasvun jäämisestä
alle halutun tason."
Mikään Suomen talouden nykytilassa tai lähivuosien näkymissä ei indikoi sellaista että AAA-luokitus noin vain tulisi pysymään.
Suomi on jo muutamien vuosien ajan saanut ylikorkeita arvosanoja luottoluokittajilta. Tämä Suomen mairittelu perustuu vain siihen että tällä halutaan väkisin pitää Suomi mukana Euroalueessa.
Pienenä talousalueena Suomi on yksi kaikkein helpoimmin Eurosta irtautuvista maista. Jos Suomi irtaantuu, niin silloin irtaantuu moni muu maa perässä.
Tämän vuoksi Suomea lepytellään ylipositiivisilla talousarvioilla, vaikka oma reaalitaloutemme syöksyy ja murskautuu joka päivä lisää.