Tarja Halonen heikensi Suomen puolustusta ratkaisevasti, ja samalla aiheutti satojen miljoonien eurojen turhat menot, kun tämä puna-viherdespootti jyräsi maamiinakiellon Suomeen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201403290054109_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201403290054109_uu.shtml
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tänä päivänä ei ole vara tinkiä puolustusmenoista,
heikentää suomen puolustusta, ja korvata miinat "tulevaisuuden asejärjestelmällä" jota ei hankitakaan, mutta tuhlataan rahaa lähes sata miljoonaa euroa josta ei hyödytä.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/hs--suomi-perui-ohjuskaupan-usa-n-kanssa/3130508
Putlerin kätyrit ovat toimineet yllättävän tehokkaasti Suomen etuja vastaan.
Turhaa lätinää, miinat ovat varastossa valmiina käyttöön, mikä siis on muuttunut?, ei mikään.
Tämänpäiväisessä Iltalehdessä armeijan edustaja kertoi, että suurin osa miinoista on jo tuhottu ja loputkin tuhotaan lähiaikoina.
Se tuhoaminen nimenomaan kuului siihen typerään Ottawan sopimukseen.
Tämä miinakielto oli mielestäni NATOn temppu kyykyttää köyhiä maita. Eli halpa ja edullinen mina joka on puolustusase vihollisen panssareita vastaan, tuomittiin epäinhimillisenä aseena, mutta pommikoneet jotka vetävät 300 metriä leveän ja 10 kilometriä pitkän linjan maastoon ovat jotenkin inhimillisiä ja vain sotilaisiin osuvia aseita.
Pommikoneita ei ole monellakaan maalla. Niitä on vain Venäjällä, Englannilla, Ranskalla ja USAlla. Lisäksi pommikone on selvä hyökkäysase, ja maa miinat taas selkeä puolustusase.
Päätös oli typerä silloin ja se markkinoitiin näyttämällä raajansa menettänyttä tummaa pikkupoikaa. Nykymaailamassa niitä raajoja menettäneitä ihmisiä ei sitten olekaan, suomi kun ratifioi Ottawan sopimuksen viimeisenä...
Poliittinen päätös siirtää voimasuhteita suurten maiden eduksi.
Miten joku voikin olla noin tyhmä että vetää jotenkin Naton mukaan tällaiseen pasifistiseen miinankieltosopimukseen?
No kun NATO sen lobbasi. Etkö muista tapahtumaa ? Tämä oli 90-luvun kuuma aihe. Sen ratifioi lähinnä vain NATO maat, mutta Suomi tietysti myös kun olemme kuitenkin länsiblokissa. Me tosin viimeisenä.
Ei miinankieltosopimuksessa ole mitään pasifistista, mistä sellaiseen ajatukseen olet tullut ?
Miinatko ne ovat sotiin syynä kun puhut pasifistisesta sopimuksesta ? Nehän ovat puolustusaseita. Ja tuossa ylläolevassa puhuttiin selkeästi voimasuhteiden siirtämisestä suurten maiden eduksi, myös Venäjän. Aloite tuli NATO maa Kanadasta, joten siitä kai viittaus.
Kiinallakin on pommikoneita.
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_3wZSwFvZzqM/SwjhQMlrRKI/AAAAAAAAEQw/SZSfHb0nDsI/s1600/H-6-1258797750_69067.jpg&imgrefurl=http://china-defense.blogspot.com/2009/11/h5-and-h6-testbeds-for-jh-7-project.html&h=695&w=1600&tbnid=siuhQXFcki7xGM:&zoom=1&docid=vjA4i0aCMzbyDM&ei=kdQ2U7fLKeTx4gTh4oDACQ&tbm=isch&ved=0CHAQhBwwCQ
Mievestäni Syömen tyvisi pyvkiä väyhänömaisesti Neuvostoviittoon.
Sinun pitää liittyä ja muuttaa NL:oon, pysyvästi, ilman palautusoikeutta, siis eräänlainen maastakarkoitus.
Eikö vaan ?
Venäjä se on nykyisin eikä ne ota rauhanomaisesti lisää köyhiä elätettäväksi, eikä siperiassakaan tarvita enää vankityövoimaa, ja Stalinkanavakin on valmisis, ja nykyisin ne kaivetaan Venäjälläkin koneilla.
Halonenhan se poistatti maamiinat!
Halonen saa kolmannen maailmansodan aikaan,kun aikoinaan lutkutti Putinin pikku pippeliä. Putinilla on latentti Napoleon kompleksi ja pieni kyr'pä,.näillä eväillä on ennenkin saatu sotia aikaiseksi.
pieni on suhteellista. :D
Onkos äiti ja isi makuukammarissa, kun pieni poika lutkuttaa tuttia märissä vaipoissaan vessan lattialla?
Kuka russakka siellä on taas kiinnostunut pienistä pojista?
http://img329.imageshack.us/img329/2651/putincannibal4smweb0dg.jpg
Sen voi ymmärtää miten haluaa.
http://ivarfjeld.files.wordpress.com/2009/12/e1fbfe5e443368b4becfd037320f84e5.jpg
http://www.latrinchera.org/foros/attachment.php?attachmentid=4138&d=1321554557
Siellä taas kouluja käymätön kokoomuslainen asefriikki Nato-kahju aloittaa keskustelua ymmärtämättä asioita joita kommentoi.
Halosen aikana puolustusvoimille varatut rahat menivät Suomen puolustamiseen, mitä nyt jotkut Nato-mieliset upseerit vähän vedättivät mutta ei mitään merkittävää.
Kun presidentiksi tuli Nato-Niinistö, rahat Suomen puolustuksesta hävisivät Nato-sotaharjoituksiin, Naton ilmatilan puolustamiseen, Nato-asehankintoihin ja Nato.-päivityksiin yms.
Halosen aikaan rahat menivät mm. vessojen rakentamiseen Afrikaan,
https://fi.wikipedia.org/wiki/Huussi_ry