KOKOOMUS HYLJEKSII LAPSIPERHEITÄ ?

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) torjuu ajatuksen, että hallituksen kehysriihen päätös lapsilisien leikkaamisesta avattaisiin nyt.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Se haluaa siirtää sitä,että pahin kohu laskeutuu,mutta myöhemmin
toteuttaa sen kokonaisuudessaan.

mutta,tässä on loistava esimerkki,mikä puolue kaapin paikan
näyttää,ja on kolme vuotta näyttänyt.

Napistaan muissa puolueissa,mutta silti mennään kokoomusmalliin.

Äänestä

Suomessa oli vuoden 2011 lopussa yhteensä 581 000 lapsiperhettä.

Niin keneltä sinun mielestä pitäisi leikata jos EI lapsiperheiltä,
joita on siis enemmistö.

Sinkuilta?
Leskiltä?

Äänestä
  • Rehellisesti sanoen en olisi koskenut lapsilisiin, koska se on hiukan merkityksetön säästö erä, mutta olisin julmasti ottanut pois 90% kehitysyhteistyö rahoista eli miljardin. Silloin ei olisi tarvinnut mitään muita leikkauksia, ja se olisi helppo perustella kansalaisten oikeustajun mukaisesti, että kun olemme vaikeukissa ensisijaisesti edelleen pidämme huolen omistamme ja palaamme kehitysyhteistyöhön kun saamme taloutemme taas nousu-uralle.

    Olisihan se hiukan raakaa, mutta samalla selkeä viesti.

    Äänestä

  • Arto L kirjoitti:

    Rehellisesti sanoen en olisi koskenut lapsilisiin, koska se on hiukan merkityksetön säästö erä, mutta olisin julmasti ottanut pois 90% kehitysyhteistyö rahoista eli miljardin. Silloin ei olisi tarvinnut mitään muita leikkauksia, ja se olisi helppo perustella kansalaisten oikeustajun mukaisesti, että kun olemme vaikeukissa ensisijaisesti edelleen pidämme huolen omistamme ja palaamme kehitysyhteistyöhön kun saamme taloutemme taas nousu-uralle.

    Olisihan se hiukan raakaa, mutta samalla selkeä viesti.

    Mutta niistä ei voi ottaa,kehitysyhteistyöstä,ja se selittyy
    hyvävelitouhulla,joilla jaetaan rahaa keskenään.

    Onhan se raakaa..........

    Äänestä

  • waler. kirjoitti:

    Mutta niistä ei voi ottaa,kehitysyhteistyöstä,ja se selittyy
    hyvävelitouhulla,joilla jaetaan rahaa keskenään.

    Onhan se raakaa..........

    ei vaan kehitysapu on osa KANSAINVÄLISIÄ SOPIMUKSIA
    ja Suomi YK jäsen, joka sopimuksien mukaan kuuluu maksaa kehitysapua.

    OTTAISIT NYT PELLE-WALER EDES YHDESTÄ ASIOSTA SELVÄÄ
    ennenkuin täällä viisastelet

    Äänestä

Leikkauslistalla on myös sosiaalituen varassa elävät, ei ainoastaan lapset. Lisäksi ainakin ansiosidonnaisesta on leikattu.

Mietin, että mikä on listalla seuraavana. Onko vanhukset ja eläkkeet? Toisaalta eivät välttämättä uskalla eläkkeistä leikata, koska niillä vanhemmat kuitenkin varmaan vielä elää.

Äänestä
  • Tervetuloa kokoomuslandiaan,nämä uskaltavat.

    Meillä on lisääntyvää pahoinvointia tiedossa

    Äänestä

  • waler. kirjoitti:

    Tervetuloa kokoomuslandiaan,nämä uskaltavat.

    Meillä on lisääntyvää pahoinvointia tiedossa

    Joku nousee kuitenikin, nimittäin kansanedustajien palkat! Taisi olla joku 500 euron korotus.

    Itselleen ottavat ja lasten suusta nipistävät, samoin kuin kaikkein köyhimpien sosiaalituen varassa olevien. Sossutukia odottava joutuu lisäksi pitkän aikaan odottamaan päätöksiä ja sitä ennen, miten lie elävätkään? Osalla noista ei varmaan ole asuntoakaan. No, nyt varmentuu, etteivät varmaan tule saamaankaan, kun tulot niin minit. Asuntomarkkinatkin kun ovat kovat.

    Äänestä

Mukana päätöksenteossa/lapsiperheiden hyljeksimisessä oli myös VIHREÄT, DEMARI ja , KRISTILLISET.
VASEMMISTO oli aiemmin riistämässä, samoin kuin muut hallituspuolueet, mutta VASEMMISTO erosi hallituksesta vaalikampanja mielessään.
Nyt myös VIHREÄT; DEMARIT ja KRISTILLISET haluavat vaalikampanjaansa pontta...
Huomionarvoista on se, että KOKOOMUS on ainoa rehellinen hallituspuolue, joka on johdonmukaisesti ajanut omaa linjaansa, eli köyhät kyykkyyn.
En ymmärrä miten kukaan työtä tekevä ihminen voi äänestää em. puolueita.

Äänestä
  • REHELLINEN KOKOOMUS.EHHHEEEHHH

    Äänestä

"Niin keneltä sinun mielestä pitäisi leikata jos EI lapsiperheiltä,
joita on siis enemmistö.

Sinkuilta?
Leskiltä? "

Suurella ikäluokalla on pelkkää kiinteistöomaisuutta 400 000 000 000 euroa, eli 400 MILJARDIA euroa siihen kaikki muut päälle (toinen 400 miljardia?), EIKÄ niillä ole lapsia, leikattakoon suurelta ikäluokalta puolet pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NOI GUGGENHEIM kirjoitti:

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) torjuu ajatuksen, että hallituksen kehysriihen päätös lapsilisien leikkaamisesta avattaisiin nyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu