Finikor Brilliant Plus

Onko hintansa väärti tuo uusi Brilliant?
108940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kiiltoa pisaa ja hiusnaarmut lähti, vesi valuu helmeillen pois ja lika lähtee kevyesti painepesurilla sumuttamalla. En osaa sanoa kestävyydestä vielä mittään. Ei tartte enää hoitoainetta kuten vanhemmassa oli.

Äänestä
  • Helpommalla pääsee pesujen suhteen ja kiiltokin parempi, tosin eipä ole juurikaan hyötyä autoa myytäessä.

    Äänestä

Saman voi tehdä itsekkin, jos ei ihan samaa jälkeä tule mutta
eipä maksakkkaan kuin 1/10 osan. Osta itse pinnoitetta, pese auto kunnolla
ja levitä pinnoite. Siitä mikä on hyvä pinnoite niin voit taas lueskella
netistä tietoa. Ihan tällä kaavalla jo, saa vähintään yhtä hyvää aikaan
kuin millään vahaamisilla.

Äänestä
  • Kerro esimerkkejä noista pinnoitteista, joita saa itse ostettua, ja mitkä ei siis ole vahoja? Ja mistä saa ostettua?

    Äänestä

Ihan aloittelijana en lähtisi itse tekemään, vähintään pitäisi harjoitella muutaman kerran johonkin autoon. Jo kiillotuskoneen peruskäytössä menee useimmilla päin persettä. Eikä kaikki saa edes kunnon syväpuhdistusta aikaan. Moni tekee paskassa paikassa jne. Ja tuskinpa pienellä treenilläkään saa läheskään kokeneen ammattimiehen tulosta aikaiseks, vaikka ok voi tulla, kun surkea pinta paranee. Hyvä käsittely vie aikaa ja tehdään priimaa.

Äänestä
  • Niin mutta jos jälki ei tarvitse olla niin viimesen päälle hienoa. kuinka moni
    äkkiseltään edes huomaa eroa että onko puunaus tehty pikaisesti
    vai onko teetätetty osaavalla.

    Mitään kiillotuskonettakaan tarvita.

    Siis, pesu kunnolla auto.
    Anna kuivua, kuivaa.
    Sitten pinnoite päälle joka levitetään sopivalla rätillä, sienellä tai jollain muulla.
    Anna kuivua tai ohjeen mukaan mitä ohje sanoo.

    Kiillottamatta ja hinkkaamatta kiiltävä pinta.

    Mun mielestä maalipinnan korjailu on asia erikseen, se on työlästä
    ja voi tulla mokiakin helpommin.

    Auton maalipinnan voi tuhota helposti, yleensä tietysti pitkän ajan kuluessa mutta esimerkiksi mä pesen mun duuniauto lähes ja ainoastaan vain
    painepesurilla pesuaine. Harjaa tulee käytettyä aika vähän ja hyvä kun ei tarvitse käyttää, sopiva pesuaineen levitys ja sitten pestään järjestelmällisesti.

    Äänestä

Hyvin on brilliant plus toiminut mustassa käytetyssä autossa jo vuoden verran. Talven jälkeen kyljet piti pestä liuottimella yhden kerran mutta muuten on riittänyt miedommat pesuaineet.

Äänestä

Ehdottomasti suosittelen. Kiiltoa riittää ja autoa on ilo katsoa jokaisen pesun jälkeen. Jos itse pystyy pesemään, on se todella vaivatonta.
Kesällä pinta ihan häkäisee.

Hintaa toki F10 Bmw 520 liikkuu 600e tuntumassa mutta on sen väärti.

Äänestä
  • Pienet autot: 450€
    Keskikokoiset autot: 540€
    Isot autot: 640€

    Jumankauta että on sikamaisen kalliita hintoja!

    Auton maalauskin tulee halvemmaksi.
    Pari vuotta sitten ylimaalautin auton alle 600 eurolla.
    Ja on paljon parempi kuin joku maalipintaan levitettävä SuperHyperBrilliantPlus kallis mönjä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pienet autot: 450€
    Keskikokoiset autot: 540€
    Isot autot: 640€

    Jumankauta että on sikamaisen kalliita hintoja!

    Auton maalauskin tulee halvemmaksi.
    Pari vuotta sitten ylimaalautin auton alle 600 eurolla.
    Ja on paljon parempi kuin joku maalipintaan levitettävä SuperHyperBrilliantPlus kallis mönjä!

    Missä maalautit, minäkin haluan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harkinnassa kirjoitti:

Onko hintansa väärti tuo uusi Brilliant?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu