Laittoi alaisen tekaisemaan syytteen oikeuteen Greengrassille.
Greengrassin koira muka raateli karjaa viljelysmaalla.
Oikeasti tappoi undulaatin häkissä.
Oikeus totesi että undulaatti ei ole karjaa ja häkki ei ole viljelysmaa.
Roisto Oscar .
Oscar varsinainen roisto ylikonstaapeli
20
502
Vastaukset
- Tuota näkee
Ja laittoi sen vielä alaisen syyksi. M*lkku mies.
Menisköhän tuo narsismin määritelmään? - Ton of Blakes
Oscar on täysin k*rpiintynyt Clauden touhuihin ja haluaa tälle tuomion lähes hinnalla millä tahansa. On myös täysi mulkvisti alaisilleen.
- Seuratkaa OBn toimia
"On myös täysi mulkvisti alaisilleen"
Minusta on koko poliisiaikansa samanlainen alaisilleen eikä pääse siviilissäkään irti ylimielisestä öykkäriasenteestaan _kaikkiin_ muihin.
Ainoastaan Alf edusti Oscarille jotain "puoliystävyyttä", mutta suhde on pikemminkin sitä, että Oscar pääsi hyötymään ( siviilissäkin ) Alfin tiedoista ja ennenkaikkea avusta.
Ginan kanssa "ystävyys" oli niin väenväkisin rakennettu, että käsiksen kirjoittajat varmaan pyysivät iltarukouksissaan anteeksi yläkerrasta, kun näyttelijä Derek Fowlds ( OB ) ei pystynyt piilottamaan omaa todellista luonnettaan.
HB:n vikassa jaksossa väitettiin, että koko sarjan OB oli kaikkien rakastama. Ja paskanmarjat. - ehkhskj
Kyllähän Blaketon sentään joskus kehuu alaisiaan ja on heidän tukenaan.
Yleensähän kaikki ylikonstaapelit ovat nöyristelleet lordi Ashfordlya, mutta Blaketon sanoi hänelle suorat sanat ja löi luurin korvaan, kun lordi haukkui puhelimessa Blaketonin alaisia.
- Imagine Oxcar
Onneksi kukaan ei ota kuvitteellista TV-sarjaa liian tosissaan...
- 10+7
juuh,onneks ei!toinen toistaan tyhmempi kirjottaja tääl!mä näin greengrassin eilen torilla,se osti tomaatteja&banaaneja,ja ihan euroilla makso
- Tämmönen tapaus
*Juonipaljastus*
Tämänpäiväinen jakso taas näytti miten luonnevikainen Oscar on pullistelussaan.- Kiukkunen
No kyllähän Oscaria pitää ymmärtää , sotaveteraani tausta ja tunne että on viimeisiä täyspäisiä yhteiskunnan tukipylväitä aikana kun vapaamielinen hapatus teki voimakkaasti tuloaan britanniaankin... Aikalaillahan se mieli sitten pubin pito aikana jo pehmeni
- BjörnRKP
Kyllä minä ainakin tykkään Oscarin hahmosta, erityisesti nämä ainiaiset väittelyt Greengrasin kanssa. Sääli että Greengrass lähti niin aikasessa vaihteessa. Tosin Vernonkin on mukava heppu.
- kikkiluu
Oscarilla tänäänkin tympäsevää pullistelua. Ihan pahaa teki.
- 4355
"Ylennys on ainoa keino päästä eroon sinusta."
Tämmöisen Oscar heitti tomerasti Alfille päin naamaa.- Mumblesman
Mun mielestä alf on se koko sarjan paras hahmo! Vaikka näin aluksi pienessä roolissa!
- Isken E. Säj
Blaketon virka-asuineen ja käytöksineen tuo mieleen natsiupseerin
- gnfc gfcc
Tarkennan: sen pahimman SS-siiven...
- Isken E. Säj
gnfc gfcc kirjoitti:
Tarkennan: sen pahimman SS-siiven...
Ei ollut minun tarkennus!
- takkari
Tuntuu ihailevan Hitleriä, kommentin perusteella
- Rhodes75
Kaikesta huolimatta Oscar on mies, jolla on sydän paikallaan ja uskaltaa tunnustaa olevansa väärässä, jos on.
- kyll
Hei Oscarhan muuttuu pikku hiljaa sarjan edetessä. Pehmenee.
Eikös tuo näyttelijä ollut aika paljon nuorempana jossain brittisarjassa.
Kyllä herra ministeri? - ..................
kyll kirjoitti:
Hei Oscarhan muuttuu pikku hiljaa sarjan edetessä. Pehmenee.
Eikös tuo näyttelijä ollut aika paljon nuorempana jossain brittisarjassa.
Kyllä herra ministeri?"Derek Fowlds was born on September 2, 1937 in Balham, London, England. He is an actor, known for Sydämen asialla (1992), Kyllä, herra ministeri (1980) and Kyllä, herra pääministeri (1986)."
Tuolta on kiva katella näyttelijöiden tekemisiä: http://www.imdb.com/name/nm0288621/
- cardio...
Eikös jo viime jaksossa käsitelty OB:n sydäntutkimuksen tuloksia?
Ja tänään vasta tutkittiin. Vai menikö jotain ohi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 918395
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on968022Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1736170- 145393
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585228En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234275- 384023
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54020- 373819
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..583682