Sitten ihmetellään varmaan miksi joku tulee liittymästä niihin ahtaisiin väleihin ja
koko liikenne sekoaa. Näkee tämän näytöksen joka kerta iltapäivän ruuhkassa, ruuhkaa ja ruuhkaa mutta paljon liikennettä kuitenkin, Espoossa
ison omenan kohdalla.
koko liikenne sekoaa. Näkee tämän näytöksen joka kerta iltapäivän ruuhkassa, ruuhkaa ja ruuhkaa mutta paljon liikennettä kuitenkin, Espoossa
ison omenan kohdalla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olet oikeassa.
Ohita liittymät ajamalla ne vasemmalla kaistalla ja hankin jokin harrastus ettei tänne tarvitse kirjoitella.
Ruuhka-aikana kaistan valinta on tärkeää. Suoraan ajava jono menee keskimmäisillä kaistoilla, ja poistuvat ja saapuvat reunimmaisella kaistalla. Turhaa kaistanvaihtoa on vältettävä, eikä jonossa ohittaminenkaan onnistu hämminkiä aiheuttamatta. Takana on turha vilkuttaa valoja, kun edessä on yhtenäinen jono.
Sille taulapäälle voi vähän vilkutella joka tulee tuhatta ja sataa vasenta kaistaa ja sitten änkee oikealle ja alkaa jarruttamaan jotta mahtuu ulos liittymästä.
Takaa tuleva (suoraan jatkava jono ) saa painella jarrujaan ihan tosissaan.
Lahdenväylä etelään kehä I kohdalla ja Turunväylä keskustaanpäin kehä I kohdalla oikein malliesimerkkejä.
Turunväylän tietyö alennettu 60 km h vielä pahentaa tällä hetkellä tilannetta
Alennettu 60 km/h ei koske hyviä autoilijoita
Nimenomaan, osa tekee niitä äkkinäisiä kaistanvaihtoja jo hyvä
ettei peräänajoja aiheuta kun jonossa ajavien aika reakoida jarrutukseen pienenee joka auton kohdalla (ketjukolari). Sitten kun tullaan sumppu paikkoihin että liittymästä tulee liikennettä sinne vaan sekaan yhtään hiljentämättä ajoissa,
sitten käy niin että siellä ollaan toinen toisensa puskureiss kiinni ja
kaikilla menee hermot.
Ohituskaistankin saa otttaa käyttöö ja joissa, anna tilaa liittymästä tulevalle,
koko tie käyttöön, laissa ei voi lukea kaikkea mitä liikenteen sujuminen vaatii.
Tätä tietysti soveltaa taas toiset tomppelit jotka vaihtaa ohituskaistalle vaikka liittymästä on tulossa vaan yksi auto ja joku toinen taas ajaa ohituskaistaa
pitkin 10km ohittatta ketään.
> jonossa ajavien aika reakoida jarrutukseen pienenee joka auton kohdalla
Noin käy, jos jonossa seurataan vain edellämenevän jarruvaloja. Jos taas ennakoidaan jonon liikkeitä katsomalla vähän kauemmaksi, niin reaktioon tulee lisää aikaa joka auton kohdalla.
Lisänä itse toivoisin sitä vilkun käyttöä. Jonossa kun mennään viiden metrin väleillä eteenpäin, niin ei se tarkoita että siihen pitää tunkea. Vilkku päälle ja väli kasvaa yleensä hetkessä kaksinkertaiseksi tai enemmänkin.... Ainakin täällä pk-seudulla (tosin eilen yksi yritti vetää välin kiinni kun pistin vilkun päälle, mutta myöhästyi vähän. Harmistuneena sitten soitteli torvea takana).
ja syyhän on siinä että on liian pienet välit. Jos välit olisivat turvalliset, niin aina sinne pääsisi liittymään ilman ongelmaa.