beetasalpaajia?

Oisko kellään omakohtaisia kokemuksia näistä beetasalpaajista? Tarvitsen nimittäin jännittyneisyyteen ja sosiaalisten tilanteiden pelkoon hätävaralle jos vaikka joudun esiintymään jne. Mulle suositeltiin näitä mutta jos joku tietää muita hyviä beetasalpaajia jotka nimenomaan auttaa jännitykseen niin kertokaa ihmeessä!
6594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

oho jäi pilsujen nimet pois, minulle siis suositeltiin propralia tai orlocia

Äänestä
  • Emconcor on hyvä

    Äänestä

  • halpa ja toimii kirjoitti:

    Emconcor on hyvä

    Verenpainelääke ja mulla laski pulssin neljäänkymmeneen. Hirveää kamaa!

    Äänestä

  • Painetta kirjoitti:

    Verenpainelääke ja mulla laski pulssin neljäänkymmeneen. Hirveää kamaa!

    Beetasalpaajaa ja turvallinen tuote.

    Äänestä

  • Iso E kirjoitti:

    Beetasalpaajaa ja turvallinen tuote.

    Jotkut beetasalpaajat tekevä outoja sivareita. Työkaveri heräsi keskellä yötä ja meinasi hypätä ikkunasta ulos (kerrostalo) kun luuli että talo on tulessa. Käytin myös verenpaineeseen mutta aiheutti kaikenlaisia sivareita niin vaihdettiin muuhun.

    Äänestä

Propral eli propranololi 20-40mg on joillekin hyvä ja halpa lääke jännitysoireisiin. Sen keksi luentoja jännittävä lääkäri, lääkehän on isommin annoksin verenpainelääke. Kannattaa ensin kokeilla tehoaako se tositilanteessa. Ei alenna tajunnan tasoa, vähentää käsien vapinaa, sydämen tykytystä, siis sympatikotoniaa pelkäämisessä. On siis kielletty aine ammuntakilpailussa, ei viulunsoitossa. Kahvikuppivapina on hyvä kokeiluna. Jos auttaa niin kannattaa käyttää ja hakeutua jännitystilanteisiin, ei tule tottumista ei alenna normaalipainetta ja on jäänyt pois verenpaineen hoidosta. Emconcor on huono tähän käyttöön. Joskus hyötyä vähentämään migreenikohtausten riskiä. Siinäkin yksilöllinen vaste. Ellei selvää hyötyä ole on turha käyttää. Ei ole kolmiolääke.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelkuri kirjoitti:

Oisko kellään omakohtaisia kokemuksia näistä beetasalpaajista? Tarvitsen nimittäin jännittyneisyyteen ja sosiaalisten tilanteiden pelkoon hätävaralle jos vaikka joudun esiintymään jne. Mulle suositeltiin näitä mutta jos joku tietää muita hyviä beetasalpaajia jotka nimenomaan auttaa jännitykseen niin kertokaa ihmeessä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu