olin joskus veneonnettomuudessa,menin sokkiin ja muutaman päivän päästä kun menin nukkumaan niin koin kuinka irtauduin ruumiistani ja katsoin omaa ruumistani katosta.mitähän tämä mahtoi olla?
irti ruumiista
uskoa vai ei
671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jotain unta vissiin, tai joku pieni hallusinaatio.
Joillekin sallittaan sielun irtaantuminen väliaikaisesti ruumiista ennen kuolemaan.
Höpö, höpö. Kokeiles irrottautua siitä kristuksesta, niin lähtee tuhannen kilon taakka harteilta.
Jonkinlainen uni se on ollu.
sinä se vain olit joka irtauduit kehostasi, asuinsijastasi, ratsustasi, maallisesta tomumajastas.. sinä olet kuolematon sielu joka et koskaan kuole.
Elämä on koulu ja tuonpuoleinen lomakeskus. Loma kun päättyy niin tulemme takaisin kouluun uudelle luokalle uudella persoonalla. Mutta sielu on aina sama ja syyn ja seurauksen lain alainen. Karma on opettajamme.
"mitähän tämä mahtoi olla?"
Traumaattiseen kokemukseen liittynyttä dissosiaatiota. Aika normaali reaktio vaikeissa traumoissa. Toistuvista väkivaltakokemuksista traumatisoituneilla ruumiista irtautuminen voi jäädä jopa tavaksi, jolloin traumatisoitunut pakenee kerran toisensa jäkeen ulos ruumiistaan, jos hän joutuu vähänkin uhkaavaan tilanteeseen.
Ruumiista irtautuminen voi olla myös itse aiheutettua. Kokeneet meditoijat kykenevät tähän (ns. astraalimatkailuun), mutta astraalimatkailussa on riivauksen riski (kuten meditaatiossakin), enkä suosittele kokeilemaan.
Lisätietoa aiheesta löytyy esim. näistä linkeistä:
http://traumajadissosiaatio.fi/
http://tiedostamaton.net/uutta/trauma_dissosiaatio.htm