jumalan kansa on jt.

sille emme voi mitään, totuus on vain jt:llä, olen sen tiennyt jo yli 20v.
2465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siitä on jokseenkin 2000 vuotta kun Jeesus Kristus eli maan päällä. Hänen puheistaan ja toiminnastaan kirjoitettiin, ja kirjoitukset koottiin Raamatuksi.

Meillä on siis kirjoitukset ja niiden tulkinnat. KUKA TULKITSEE RAAMATTUA OIKEIN? Jeesuksen jälkeen ei yksikään ihminen voi sanoa tulkitsevansa kirjoituksia oikein. Ja mieti kuinka pitkällä tulkintojen sarjassa oltiin jo silloin kun jehovantodistajien tapa tulkita Raamattua kehittyi, ja kuinka jehovantodistajienkin käsitykset ovat muuttuneet.

Totta on se, että Jumala on ilmoittanut itsensä ihmiskunnalle eri aikoina historian kuluessa eri tavoilla. Ensin kirjoitukset, sitten Kristus jonka olemassaolo ja toiminta tässä maailmassa on kiistämätön tosiasia. Jälleen lisää kirjoituksia.

Kuka niitä tulkitsee oikein? Pelastaako Sinut se tieto, että Pyhä Henki ei ole persoona, että joulu on pakanallinen juhla, että Kristus naulittiin paaluun.

Pelastumisessa on ymmärtääkseni kyse USKOSTA. Et kai väitä, että vain jehovantodistajat uskovat oikein ja pelastuvat? Kuinka kaikki voisi pysähtyä sadoiksi vuosiksi? Ensin Raamatussa mainitut henkilöt, ja seuraavaksi vasta jehovantodistajat pääsevät taivaaseen tai paratiisiin - niinkö? Entä ne miljoonat ja miljoonat eläneet ja elävät ihmiset, jotka uskovat evankeliumin? Laitetaanko heidät roskiin, vaikka he luottavat yksin Jumalaan? Suuttuuko Jumala heihin, jos he kantavat ristiä kaulallaan tai muistelevat vapahtajansa syntymää?

Jos Sinä sanot että Jumala suuttuu heihin, millainen käsitys Sinulla on silloin lähimmäisistäsi - ja ennen kaikkea Jumalasta?

Äänestä

...mielisairaita löytyy tästä maailmasta hiukka liikaa!

Jt:t ovat vain yksi hullujen lahko, joka väittää olevansa yksin sen oikean uskon lähettiläs, ja inttää lapsellisesti omien näkemystensä oikeellisuudesta.

Kyllä on kivaa, etten ole jt. ...enää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyllä on kirjoitti:

sille emme voi mitään, totuus on vain jt:llä, olen sen tiennyt jo yli 20v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu