Aamiaisbuffet Seinäjoella

mistä löytyy

Löytyykö täältä muualta kuin hotelleista aamiaisbuffettia eli sapuskaa aikaseen aamulla kun lounaspaikat aukeaa vasta klo 10 ja nuo hotellien hinnat on sikamaisia ellei siellä yövy. Joissain hotelleissa voi maksaa 20-35 euroa yksinkertainen nakki-munakokkeli-sämpyläaamiainen.

19

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamu aurinkoinen
    • puhvelitti

      Alman hotelliaaamiainen taitaa olla edullisimmasta päästä mutta silti hinta on aika kova kun munakokkeli ja nakit maksaa 12 EUROA.
      Toki sama maksaa joissakin hotelleissa jopa 35 euroa.

      Kunnon lounasbuffetin jossa saa pihvejäkin saa n. 8 eurolla joten ei tuollainen onneton aamiainen saisi maksaa edes 5 euroa.

    • liian kallista

      Eihän tuollaisen onnettoman aamiaisen hinta saisi tosiaankaan olla kuin korkeintaan 3e? Kuka ny viitsii maksaa aamiaisesta yli 10e kun samalla rahalla syö kunnon buffetlounaan!

      • ilmaiseksikopitäis?

        Oon samaa mieltä.
        Pistäppä aamiaispaikka pystyyn niin tuun joka aamu syömään 3e aamiaisen.. muista että pelkkä alv vie siitä lähes euron, siihen kun laskee muitakin kuluja joita ravintolalle saattaa tulla niin alkaa tajuta miksi aamiainen maksaa 12e


    • ohmettelenma

      No miksi lounasbuffetit maksaa 7-9 euroa ja huomattavasti suppeampi ja melkein ilmaisista aineksista tehty aamiainen melkein tuplat???
      Kyllä aamiaisen kuulusi olla huomattavasti halvempi.
      Älä vain sano työvoimakuluja kun aamiaisbuffettiakaan ei tehdä yötyölisillä.

      No toki varmaan Almassakin se on tarkoitettu lähinnä hotelliasukkaille
      ja kun se tehdään vaikka kymmenelle hengelle niin se maksaa sikana vrt.
      lounaspaikka joka tekee sadoille.

      • kpää

        Melkein ilmaisista aineksista tehty aamiainen? Öö..
        Onhan aamiaisbuffetissa valinnanvaraa ja eri ruoka-aineita huomattavasti enemmän kuin lounasbuffetissa.


    • purtsi1

      Pohjanpurtava

    • terveyskin palasi

      noissa paikkoissa ruoka on kymmenen kertaa kypsytetty, kääritty ja hääritty, että lopputulos.....


      aamiainen on hyvä kun siinä ei ole munaa, leipää, puuroa eikä muutakaan. aamiainen on täyttävä kun juo smoothien.

      tässä rahasäästö ja nautinto:
      1.osta mixeri, niitä on pienikokoisia, mahtuu reppuun työpaikalle eikä tarvitse keittää
      2. tuoreet luomu, että myrkyt jää, ruokaaineet:
      tosi hyvä päivänavaus on kun tummat vihreät vihannekset mixattu keskenään. tumman vuhreät vihannekset ovat erityisen terveellisiä (brokolli, vihreä paprika, timm.v.salaatit, sekaan neitsytoliivi-rypsyöljyä, kurpitsasiemenet, himalayan suola, pippuri, vettä....hmm onpa hyvääå, joisin joka ikinen aamu!)
      3.vaihteeksi mixataan makea smoothie: omena-porkkana-banaani tai ananas-porkkana tai kokeile itse mitä erilaisempia hedelmiä! Smoothien voi makeuttaa taateleilla, viikunoilla, rusinoilla, kuivatuilla hedelmillä tai agave siirapilla, tai luomuraakahunajalla.....käytä pähkinöitäkin

      jos sun työsuorituskyky ja elämänilo katoaa tuon jälkeen, voit pyytää minulta korvausta. sen sijaan että pitää levätä muna-leipä-kahvi-torttu aamiaisen jälkeen, että jaksaa eteenpäin, niin smoothieaamiaisen jälkeen sinun ei todellakaan tarvitse levätä. juo smoothia niin paljon miltä tuntuu. pidä päiväsi aktiivisena pikkupurtavalla, jota kannat taskussa: pähkinät, siemenet, kuivatut hedelmät, tuoreet hedelmät ja vihannekset. homman nimi on nimittäin Raakaravinto. Käy opiskelemassa. Jos pelastut ohessa monelta vaivalta ja sairaudelta, lue se raakaravinnon piikkiin. Paino laskee ja terveys lisääntyy. Asiaan kuuluu Spirulina-,Macajauheet, Goji marjat ja ylipäätänsä marjat. Kysy Life kaupasta, nykyään apteekeistä ja supermarketeistä. Ihan tosissaan.

    • Lounassalatti

      ...kova kun munakokkeli ja nakit maksaa 12 EUROA....
      Oletkos käynyt Aöman aamiaisella?
      Heidän salaattipöydässän on ainakin toistakymmentä erilaista ruokalajia ja keitto ja hinta on muistaakseni alle kympn.

    • pohjan palaneet

      Alma mainostaa omilla sivuillaan että aamiainen maksaa 12 euroa ja sis. vain nakkeja ja kokkelia.
      Pohjan purtavassa taas saa sapuskaa vasta klo 10 alkaen ,.

      • Alma Cogan

        Kyllä Alman aamiainen sisältää muutakin kuin nakkeja ja munakokkelia.

        "Edulliseen 12 euron hintaan pääset nauttimaan t ä y d e l l i s e s t ä hotelliaamiaisesta pekoneineen ja munakokkeleineen, puuroa ja hedelmiä unohtamatta."

        Näin siinä Alman sivuilla lukee.


      • Väiski69

        Pohjanpurtavan lounasaika alkaa kymmeneltä, mutta aiemmin saa jo puuro aamiaisen


    • hinnat kattoon

      Alman pöydässä siis on vain niitä kaikkein halvimpia aineksia jotka maksaa 1-2 euroa kilo. 12 euroa tuollaisesta on sikahinta kun 7-8 eurolla saa lounasbuffetin jossa on LIHAA.
      Almassa varmaan maksaa lounasbuffet 40 euroa jos jo aamiainenkin maksaa 12 euroa.

    • säästöpossu

      säästä edellisen päivän buffet pöydästä ruokaa taskuun, jota viimeistele aamulla ja päivällä taas käy 7-8euron päiväbuffetilla

      • Annnnmannnnnaaa

        Olen käynyt perheeni kanssa aamiaisella Almassa, oli kyllä surkea!! Viimeksi kävimme Hotelli Fooningissa ja sitä voi jo kutsua kunnon aamiaiseksi kaikilla herkuilla :) hintakin oli naurettavan pieni, muistaakseni 7€. 5v lapsemme sai syödä ilman. Oli montaa eri leipää, munia,munakasta, salaattia,vihanneksia,hedelmiä,pekonia,karjalanpiirakkaa,mysliä,muroja,puuroa, erilaisia jugurttia, mehuja,juustoa ja leikkeleitä ja kahvin sai myös juoda sekä löytyi keksiä. :)
        Ainut huono puoli että tekevät aamiaisen vain hotelliasukkaiden mukaan, eli jos tahdot aamiaista niin täytyy soittaa edeltävänä päivänä jotta on menossa aamiaiselle niin osaavat varautua !


      • ida krääkki
        Annnnmannnnnaaa kirjoitti:

        Olen käynyt perheeni kanssa aamiaisella Almassa, oli kyllä surkea!! Viimeksi kävimme Hotelli Fooningissa ja sitä voi jo kutsua kunnon aamiaiseksi kaikilla herkuilla :) hintakin oli naurettavan pieni, muistaakseni 7€. 5v lapsemme sai syödä ilman. Oli montaa eri leipää, munia,munakasta, salaattia,vihanneksia,hedelmiä,pekonia,karjalanpiirakkaa,mysliä,muroja,puuroa, erilaisia jugurttia, mehuja,juustoa ja leikkeleitä ja kahvin sai myös juoda sekä löytyi keksiä. :)
        Ainut huono puoli että tekevät aamiaisen vain hotelliasukkaiden mukaan, eli jos tahdot aamiaista niin täytyy soittaa edeltävänä päivänä jotta on menossa aamiaiselle niin osaavat varautua !

        mun äiti laittaa parasta aamiaista maailmassa


    • aloittaja1

      Joo täytyy käydä tuo Fooninki testaamassa.

    • Koe-eläin

      Pitipä käydä tämän viestiketjun innoittamana oikein Almassa tarkistamassa tuo aamiainen, kun aiemmin olen pitänyt sitä erinomaisena. Eipä tarvinnut nytkään pettyä ja kirjasinkin sitten ylös, mitä sieltä löytyi:
      Omena- ja appelsiinimehua, kahta marjakeittoa, vesi, maito, kolmea leikkelettä, kolmea juustoa, tomaattia, kurkkua, paprikaa, raejuustoa, suolakurkkua, marjoja, hedelmiä, salaatinlehtiä, kinkkupiirakkaa, karjalanpiirakkaa, nakkia, pekonia, lihapullia, kaurapuuroa, munakokkelia, keitettyjä munia, hilloa, marmeladia, mysliä, riisimuroja, jotain siemeniä, maissihiutaleita, kahvia, teetä, kaakaota, pullaa, montaa keksiä ja neljää leipää.
      Luultavasti sain kaikki kirjattua, mutta tuon vähempää ei ainakaan ollut kun aamiaisen siellä nautin lehtiä lukien. Itse en ainakaan pidä 12 euroa oikein kovana hintana tuosta setistä. Eipä tule kotona ihan tuollaista kattausta aamutuimaan laitettua...

      • lauri 88888kfkfkf

        Sadalle ihmiselle ei riitä toi määrä mitä kerroit. Jotenkuten sille säästöpossulle, mistä aikaisemhin tai ithe syöt thon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      16
      5028
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3675
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2266
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1947
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1913
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      47
      1836
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1590
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1435
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1236
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1175
    Aihe