Kumman sisuskalut oikeasti valuivat...
" Areios oli liikkeellä Konstanttinopolissa tavattuaan Konstantinuksen, kun hän tunsi 'ulostustarvetta' . Ennen ehtimistä mukavuuslaitokseen, kuten Sokrates Skholastikos kirjoitti, Areioksen sisäelimet repeytyivät keskellä foorumia ja hänen suolensa, maksansa ja pernansa valuivat verisinä ulos, mikä oli selvä osoitus hänen harahaoppinsa pahuudesta. " ( Kuka viilsi vatsan auki... oikeaoppinenko ? )
Konstantinuksen äiti, keisarinna Helena, rakennuttu Jerusalemiin Pyhän Haudan kirkon, jonka loistokkuuden piti pilkata Temppelivuorta, josta Helena hävitti kaikki pyhäköt ja kehoitti heittämään niiden päälle saastaaa, osoittamaan juutalaisten Jumalan kokemaa tappiota.
Konstantinus antoi määräyksen, jonka mukaan kaikki juutalaiset jotka yrittivät estää lähimmäisiään kääntymästä kristinuskoon, oli poltettava roviolla saman tien. Jerusalemissa oli kuitenkin jatkanut elämäänsä pieni juutalaisyhteisö, joka oli rukoillut Temppelivuorella huomiota herättämättä.
Nyt tuo ' halveksittava juutalaisjoukko' kuten Konstantinus nimitti heitä, karkotettiin Jerusalemista. Poikkeuksena oli yksi päivä vuodesta, jolloin he saivat tulla Temppelivuorelle ja siellä eräs bordeauxlainen pyhiinvaeltaja näki heidän ' osoittavan suruaan ja repivän vaatteitaan reikäisen kiven äärellä' - kyse oli temppelin peruskivestä joka sijaitsee nykyään Kalliomoskeijan sisällä.
Muistikuvia kirjasta; Jerusalem, Kaupungin elämäkerta
" Areios oli liikkeellä Konstanttinopolissa tavattuaan Konstantinuksen, kun hän tunsi 'ulostustarvetta' . Ennen ehtimistä mukavuuslaitokseen, kuten Sokrates Skholastikos kirjoitti, Areioksen sisäelimet repeytyivät keskellä foorumia ja hänen suolensa, maksansa ja pernansa valuivat verisinä ulos, mikä oli selvä osoitus hänen harahaoppinsa pahuudesta. " ( Kuka viilsi vatsan auki... oikeaoppinenko ? )
Konstantinuksen äiti, keisarinna Helena, rakennuttu Jerusalemiin Pyhän Haudan kirkon, jonka loistokkuuden piti pilkata Temppelivuorta, josta Helena hävitti kaikki pyhäköt ja kehoitti heittämään niiden päälle saastaaa, osoittamaan juutalaisten Jumalan kokemaa tappiota.
Konstantinus antoi määräyksen, jonka mukaan kaikki juutalaiset jotka yrittivät estää lähimmäisiään kääntymästä kristinuskoon, oli poltettava roviolla saman tien. Jerusalemissa oli kuitenkin jatkanut elämäänsä pieni juutalaisyhteisö, joka oli rukoillut Temppelivuorella huomiota herättämättä.
Nyt tuo ' halveksittava juutalaisjoukko' kuten Konstantinus nimitti heitä, karkotettiin Jerusalemista. Poikkeuksena oli yksi päivä vuodesta, jolloin he saivat tulla Temppelivuorelle ja siellä eräs bordeauxlainen pyhiinvaeltaja näki heidän ' osoittavan suruaan ja repivän vaatteitaan reikäisen kiven äärellä' - kyse oli temppelin peruskivestä joka sijaitsee nykyään Kalliomoskeijan sisällä.
Muistikuvia kirjasta; Jerusalem, Kaupungin elämäkerta
Vastaukset 31
Vanhimmat
Helena oli myös ensimmäinen arkeologi ja hän oli löytänyt kolme ristiä ja nauloja. Hän lähetti osan läydöistä nauloineen pojalleen Konstantinukselle, joka kiinnitti ne hevosensa ohjaksiin.
Siitä lähtien koko kristikunta janosi pyhäinjäännöksiä, jotka olivat yleensä peräisin Jerusalemista. Syntyi 'aidosta' rististä lähtöisin oleva puusapäleiden metsä, joka alkoi korvata aikaisemman khii-rhoo-symbolin kristinuskon tunnuksena.
Kirjoittaja on juutalainen...
Kirjan kirjoittaja on Simon Sebag Montefiore.
Kenen muun kuin juutalaisen kuvittelisit kirjoittavan Jerusalemin elämäkertaa ?
Jeesuksesta hän kirjoittaa aivan kuin Jeesus olisi ollut olemassa. Minä en ole asiasta niinkään varma.
Jeesus on antisemitistinen fiktio,joka on keksitty keppihevoseksi vainoamaan juutalaisuutta ja juutalaista kansaa.
"Kenen muun kuin juutalaisen kuvittelisit kirjoittavan Jerusalemin elämäkertaa ? "
Voisin hyvinkin kuvitella monenkin kirjoittavan Jerusalemin historiaa, varsinkin kun kaupunki on ollut olemassa jo ennen israelilaisten tuloa alueelle. Miksi siis elämänkerta olisi odotettavissa vain juutalaiselta kirjoittajalta? Nykyyänhän kaupunkiin kokee intohimoista kiinnostusta ainakin kolmen eri uskonnon edustajia.
"Jeesuksesta hän kirjoittaa aivan kuin Jeesus olisi ollut olemassa. Minä en ole asiasta niinkään varma. "
No sinun tai jonkun toisen varmuus nyt ei oikeastaan ole mikään argumentti jollei sille ole selkeitä perusteita.
ei ole milloinkaan ollut minkään muun kansan,kuin juutalaisten (heprealaisten) pääkaupunki ja sitä se on nytkin.Hyvä niin.
Eikä tämä ole argumentti,vaan fakta.
No ainakin raamattu on kansas eri mieltä (2. Sam. 5:6-9).
Kuvitella ???
Ei muuten ole. ;)
Kyllä muuten on. Jebusilaiset asuivat Jerusalemissa ennen Daavidin suorittamaan valtausta.
suo-maalainen
Kenelle vastasit?
Muslimit kunnioittavat Temppelivuorta enemmän kuin kristityt.
Jumalan kansa kunnioittaa Luojaa eli Jumalaa ja Jeesus on Herran nimi!
Herra Omarista Montefiore kertoo, islamilaisten lähteiden mukaan.
Sofronius saatteli saraseenikomentajan Pyhälle haudalle toivoen, että hänen vieraansa ihailisi kristillisyyden pyhyyden täydellisyyttä tai jopa ihastuisi siihen. Omarin muiessin esittäessä sotilaille rukouskutsun Sofronius tarjosi komentajalle mahdollisuuden rukoilla sillä paikalla, mutta hänen kerrotaan kieltäytyneen ja varoittaneen, että siinä tapauksessa paikasta tulisi islamilainen pyhäkkö.
Omar tiesi Muhammadin osoittaneen kunnioitusta Daavidille ja Salomolle. " Vie minut Daavidin kappeliin" hän kehoitti Sofroniosta
Hän siirtyi sotureineen Temppelivuorelle, luultavasti sen eteläpuolisen Profeettojen portin kautta, ja huomasi että paikka oli saastunut " lantakasan vuoksi jonka kristityt olivat sinne sijoittaneet, loukatakseen juutalaisia. "
Hän pyysi saada nähdä kaikkeinpyhimmän ja ryhtyi joukkojensa avulla raivaamaan maassa lojuvaa jätettä järjestääkseen jonkinlaisen rukouspaikan.
Omar oli päättänyt noudattaa Muhammadin toivetta kurottaa kristillisyyden taakse, ja kunnostaa sekä ottaa käyttöön tämä muinainen pyhä paikka, tehdä muslimeista juutalaisen pyhyyden 'oikeutettuja' perijöitä ja sivuuttaa kristityt.
Perimätietoon pohjautuva Omarin kristittyjen kanssa solmiman liiton eli sopimuksen teksti sisälsi ehdon juutalaisten karkottamisesta Jerusalmista. Tämä seikka oli kristittyjen toiveajattelua, tai myöhempää väärennöstä, sillä tiedossa on, että Omar toivotti juutalaiset tervetulleiksi Jerusalemiin, että hän ja ensimmäiset kalifit sallivat juutalaisten pitää palvelusmenojaan Temppelivuorella.
Israelin Herraa Jeesusta ja profetoi Jumalan Pojasta.
Kalliomoskeijasta...
Kallio oli Aadamin paratiisi, Abrahamin alttarin sijaintipaikka, tila, johon Daavid ja Salomo suunnittelivat temppelinsä, jossa Muhammad kävi myöhemmin yöllisellä matkallaan. Abd al-Malik rakensi uudelleen juutalaisten temppelin Jumalan oikeaa imoitusta islamia varten. ( No siitä voidaan olla eri mieltä )
Rakennuksessa ei ole keskiakselia, mutta sitä ympäröi kolme kehää - ensimmäinen muodostuu ulkoseinästä, seuraava kahdeksankulmaisesta arkadista ja kolmantena aivan kupolin alla on itse auringonvalon hellimää kalliota kiertävä arkadi; kaikki tämä julisti paikan olevan maailman keskipiste. Itse kupoli oli taivas, ihmisen arkkitehtuurin valmistama yhdysside Jumalan luo.
Kultainen kupoli ja upeat koristelut, sekä hohtavan valkoinen marmori ilmoittavat paikan olevan uusi Eden ja lopulta viimeisen tuomion tapahtumapaikka, kun Abd al- Malik ja hänen umaijadidynastiansa luovuttaisivat kuninkuutensa Jumalalle viimeisten aikojen hetkellä.
Kuvien - jalokivien, puiden , hedelmien,kukkien ja kruunujen runsaus tekee siitä ei-muslimienkin silmissä ihanan rakennuksen - sen kuvamaailma yhdisti Edenin tunneherkkyyden Daavidin ja Salomon majesteettisuuteen.
Kalliomoskeija hallitsi Jerusalemia ja varjosti Pyhän haudan kirkkoa - ja se oli Abd al-Malikin tarkoituksena, kuten kirjailija al-Mugaddasin tapaiset myöhemmät jerusalemilaiset uskoivat. Suunnitelma toimi; noista ajoista lähtien aina 2000-luvulle asti muslimit pikkasivat Pyhän haudan kirkkoa - Kayamahia arabiankielisessä muodossaan - sanoen sitä Kumamahiksi, tunkioksi.
lähitulevaisuudessa alas taivaasta laskeutuu. Tätä ennen epäjumalankuvana Babylonian kuninkaasta on se kumarrettava kuvapatsas pyhällä paikalla.
Eikö kristinuskossakin kerrota, että Jeesus luovuttaa vallan, että Jumala olisi kaikki kaikissa .
on päättymätön ihmisiin nähden vaikka tietysti Isä Jumala on suurempi kuin Poika. Kukaan ei voi nähdä Isää Jumalaa muutoin kuin Pojassa Jeesuksessa hänet on nähty ja Mooses myös näki Jeesuksen pyhällä vuorella.
valunut haavoistaan ja ilman tätä sovitusta eläisimme kaikki synneissämme.
Kunnes poikakin luovuttaa vallan sille, joka on vallan hänelle antanut, että Jumala olisi kaikki kaikissa. Tämä on evankeliumin sana.
- mutta entäs kun te olette kantaneet sontaa kaikkein pyhimmän päälle Temppelivuorella, niin miten sen kanssa selviätte. Muslimit joutuivat siivoamaan.
Paikka on sentään maailman Pyhin.
En ole koskaan kuullutkaan tuota lantakasajuttua. Mutta vaikka olisikin noin, niin aika vanhentunut asia jo.
Mitä ihmeen sontaa? Toisekseen, messiasta ei tule, Jeesus ei tule, eikä temppeliä rakenneta. Lisäksi siitäkin on keskusteltu onko temppelin paikka nyt varmasti oikea.
Jumalalle yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä.
Tuhat vuotta kuin eilinen, joka meni.
Voi olla, mutta ei sille enää mitään voi mitä joskus tuhansia vuosia sitten on jonnekin kannettu. Jos sen joku kerran siivosi, niin eikö asia ole hoidettu.
" sivusta vaan "
Minä en tiedä mitä mieltä Jumala asiasta on.
Eikä minulla ole valtuuksia julistaa synninpäästöjä kuolleille, eikä eläville.
Jossain sanotaan, että Jumalalla on kostonpäivä Sionin puolesta, tai Tuomiopäivä, joten luulisin, että siellä menneetkin merkitsevät, miksi niitä muuten olisi kirjattu elämänkirjaan, jota sitten availlaan kun enkelit puhaltavat pasuunaan ja sinetit murretaan.
Jumalan armollisesta ja rakkaudellisesta ja hyvästä teosta on ihmisen syntien anteeksiantamuksesta juuri kysymys ja tietysti vaikuttaa tuomioon tämä. Herran Jeesuksen hyvyys on ihmismielelle ymmärtämätöntä, mutta myös vihansa on selvästi esitetty Raamatussa, ja Herran pelko on viisauden alku. Ylistetään Isää Jumalaa Jeesuksen nimessä.
Jeesukseen uudestisyntyneiden nimet, eikä sosiaaliturvatunnuksia tarvita, toki Isä tietää kaiken.
Yhteenvetona.
Ilmiö on ainakin ollut olemassa.
Mitä seuraavaksi?
Ilmestykirjan selityksiä
Niinkuin Ilmestyskirjan 13. luvussa kerrottuna
Hitlerin valta kesti päivälleen 42 kuukautta(3.5 v.), eli hyökkäyksestä Puolaan 31.8.1939 on päivälleen 42 kuukautta itärintamalla kukistumiseen 1.3.1943!
Hakaristi on pedon merkki, sillä 'Mystiikan maailma-kirjan' todistuksen mukaan tuo Hitlerin käyttämä hakaristi on pahan tunnus. Idän kansat käyttävät sitä toisinpäin, joka on hyvän tunnus.
Saksalaisten rohkeus perustui sukellusveneaseeseen, jota voi kuvata pedoksi, joka nouseen merestä!
Eivät tunnusta kuuluvansa Karitsan elämänkirjaan! Julistautuneet atlantislaisiksi, vaikka ovat ihmisistä syntyneitä! Erikoista on, että natsit kieltävät kuuluvansa kirjoitetun Karitsan Elämänkirjaan kielltämällä kuuluvansa Israelin Jumalan eli Raamatussa ilmoitetun taivaan ja maan Luojan omiksi, julistautumalla atlantislaisiksi! Vaikka ovat ihmissuvuista syntyneitä! Mahdolliset atlantislaiset hukkuivat vedenpaisumuksessa.
"karitsansarvinen peto" on melko varmaan uusnatsismi, jota rakentavat "entisen pedon voimalla", eli jäi natseille paljon väärennettyä rahaa, jolla rakentavat uutta ns. neljättä valtakuntaa. Ovat jo rakentanee Amerikkaan keskitysleirit(googleta:concentration camps) ja tuhoamispolttokammiot ja kaasukammiot junanvaunuihin, joissa aikovat tuhota Amerikan juutalaiset(16 miljoonaa.)
1. valtakunta oli Kaarle suuren valtakunta.
2. valtakunta oli 1800 luvun lopulla Bismarkin valtakunta
3. valtakunta oli Hitlerin valtakuinta
ja tuo 4. valtakunta on rakenteilla pimeässä ja salaa. Kulkevat usein mustiin pukeutuneina ja ammuskelevat vastaantulijota salaisilla aseillaan.
Munkki fioronelaisen kolmas valtakunta eli Pyhän Hengen valtakunta on eri asia. Tuo on osaksi väärä tulkintakin , sillä Pyhän Hengen aikakausi alkoi jo v. 33 Ensimmäisenä Helluntaina, kun Pyhä henki laskeutui apostolien päälle ja alkoivat saarnata Evankeliumia! Raamatussa ei ole tuollaista jakoa Isän, Pojan ja Pyhän Hengen valtakuntiin, vaan ainoataan Jumalan Valtakunta! Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat Johanneksen kirjeen mukaan yhtäpitäväiset! Löytyy Vanhasta Kirkkoraamatusta v. 1776.
Muhamettilaiset eksyivät Evankeliumista omille teilleen 600 luvulla. Muhamettilaiset olivat noita areolaisia, jotka olivat Saksassa 400 luvulla, ja jotka siirtyivät Espanian kautta Pohjois Afrikkaan ja sieltä Palestiinaan ja Arabian niemimnaalle 600-luvun alkuun mennessä. Tuolta se sai sitten tuo muhamettilaisuus alkunsa samalla teologisella opilla kuin areolaisuus.
Ilmestyskirjan 17.luvun peto on kommunismi. Seitsemän päätä oli seitsemän kommunistivaltiota Keski-Euroopassa ja itse peto oli kahdeksas ja lähtöisin nuiden seitsemän alueelta ja oli Neuvostoliitto.
"Karitsa oli voittava heidät" ja tuo oli muutos v. 1990 kristinuskon hyväksyvään hallitusmuotoon.
Pyhä henki vuodatettiin ja sitten alkoi Pyhä sota.