Laiton mamu uhkasi lentoemäntää

8115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kosovon albaanit tunnetusti raakaa porukkaa.

Äänestä
  • Äärioikeisto on maahanmuuton aloittaja, ylläpitäjä. Äärioikeistopuolueita ovat: KeputPersutKokoomusKrdRkpVihreätSdp.

    Rasismikorttia heiluttavat äärioikeiston porvarit, ovat vain ilmaisen suomalaisen orjatyövoiman, köyhyyden kriminalisoinnin ja veropakolaiseliitin vallanlisäämisen perässä.

    KeputPersutKokoomus aikovat moninkertaistaa maahanmuuton, jos pääsisivät hallitukseen, mitä EI tule tapahtumaan. Sen lisäksi suunnittelevat kaikkien julkisten palvelujen lakkauttamista ja äänioikeuden sitomista varallisuuteen.

    Äänestä

Stop Vapaa liikkuvuus.

Äänestä

Maksaisin ylimääräistä, jos voisin valita kanssamatkustajat koneeseen. Uskovaisten kanssa en halua lentää.

Äänestä

Miten maailmassa tuo ihminen on päässyt lentokoneeseen ilman saattajia?

Äänestä
  • Tavaratilassa häkissä ne muutkin eläimet matkustaa. Tämä taisi olla vielä raivotautinen. Aivot olivat selvästi vioittuneet kun noin päättömästi käyttäytyi. Karanteenimääräyksiä ei siis noudatettu. En näe muuta mahdollisuutta kuin lopetuspiikki.

    Äänestä

Stadi vetää laittomia "siirtolaisia" kärpäspaperiln lailla nyt kun Helsingin Demarit, Vihreät, Vasemmisto ja RPK takasi heille maksuttoman terveydenhoidon, jonka kaupungin veronmaksajat nyt kustantaa:.

Hallitus kaavaillee käsittääkseni (sotesotkijat kuten Huovinen) täydellistä terveydenhoitoa heille:

Ote uutislinkistä:
"THL:n arvioiden mukaan Suomessa oleskelee 1 000–1 500 terveydenhuollon kannalta paperittoman asemassa olevaa henkilöä. Heistä valtaosa on pääkaupunkiseudulla.

Suurimman ryhmän muodostavat Romanian ja Bulgarian romanit. He ovat luvallisesti Suomessa, mutta heillä ei ole kotimaassaan sairausvakuutusta.

THL esitti raportissaan kolme erilaajuista mallia paperittomien terveydenhuollon hoitamiseksi.

Laajimmassa mallissa esimerkiksi Helsingin katukuvassa näkyvät Itä-Euroopan romanit pääsisivät terveyskeskus- tai hammaslääkäriin kuten suomalaisetkin. Paperittomilta perittäisiin samanlainen asiakasmaksu kuin muiltakin. Valtio maksaisi loput.

""Laajojen terveyspalveluiden tarjoaminen kaikille vastaa parhaiten Suomea sitovien ihmisoikeussopimusten sanamuotoja", sanoo THL:n tutkijaprofessori Ilmo Keskimäki.

Paperittomien kiireetön hoito toisi valtiolle vuosittain arviolta 300 000–800 000 euron lisäkustannukset. Summaan vaikuttaa valittu malli. "Rahasta tässä ei ole kyse", Keskimäki sanoo.

Ministeri Huovinen ei vielä ottanut kantaa suosikkimalliinsa. Hänen mukaansa päätöstä tehtäessä on huomioitava tasa-arvo ja ihmisoikeuskysymykset.


Koko uutinen:
http://www.hs.fi/kaupunki/a1394189375628

Äänestä

Paperittomat helvett11n Suomesta ja heti. He ovat pelkkä kuluerä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jotain tehtävä kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288672444853.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu