Rahankerjuu pelastushelikopteri Aslakin nimissä

Taas tuli soitto toissapäivänä mukamas pelastushelikopteri Aslakilta ja alkoi sitkas tinkaaminen kuinka ovat ainoa lappilainen pelastuskopteri joka EI SAA valtion rahoitusta, vaikka ne kaikki muut siellä Rovaniemellä ynnä muualla ovat valtion rahoittamia..

-Ainoastaan rajavartioston ja FinnHemsin vispilöiden tukikohta löytyy Rovaniemeltä..

Joopa joo... Novia finland oy oulusta toimii rahankerääjänä Lapin pelastushelikopterin tuki ry:lle, joka on aikaisemmin ollut ilmeiseti Aslakin ainoa rahoituskanava. Mutta ei syyskuun 2012 jälkeen:

http://lapinliitto.tjhosting.com/kokous/2012180-21.PDF

Tällä samalla asialla soitellaan ainakin mulle noin kerran kuussa, ja edellinen kerjuusoitto olikin hyvin muistissa, tällä kertaa kyseenalaistinkin tuon väitteen rahoituksesta, mutta puhelintytön pokka piti ja "looppina" tuli edelleen tekstiä Lapin ainoasta pelastuskopterista jota ei valtio tue eikä rahoita. Kunnes muistin tuon irtisanomisesityksen,
-Niin miten se kun netistä löytyy pelastuslautakunnan esitys jossa tämän tukiyhistyksen sopimus irtisanotaan koska rahoitus on jo 1,5 v sitten järjestetty valtion taholta, ja te edelleen jatkatta tätä valehtelua ?
-Mitä, ööh, ei se ööh ei se voi pittää paikkaansa, sie oot varmaan nyt öö käsitt...
-Eihän tässä ole mitään väärinkäsitettävää muutan kuin teiän myyntipuheet. Ei muutakuin päivänjatkoja ja koitahan pysyä asialinjalla!
...tuuttuuut...

Herää kysymys kauanko tämä epämääräinen rahankeruu jatkuu, onko kelleen ikinä selvinny mitä summia ovat vailla, Aslakin kannatusjäsenmaksu on yrityksiltä 90 e, tosin kuten tavallista rahankerjuussa yrityksiltä, tuskimpa kynyäisivät nuinkin pientä summaa, 500 e kuullostais tutummalta... Josta kuitenkin itse tuen kohde saa vain murto-osan.
3313645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Täällä etelässä helikopterirahan vonkaamiset ovat mielestäni aika lailla loppuneet. En muista että olisi 5..7 vuoteen ainakaan tullut yhtään kerjuupuhelua.

Koskaan en noille mitään antanut. Niinkuin en entanut "Poliisikoirien tukiyhdistys" nimiselle kerääjälle, ja monelle muulle vastaavalle. Tarviiko poliisikoiratkin puhelintukiapua jo nykyään?

Äänestä

Kylläkyllä, mutta tuo poliisikoirien tuki kuulostaa jo melko räikiältä kusetukselta, mihinkähän neki rahat todellisuudessa menisivät?

Toinen, melkeimpä ryöstöyritys toissatalvelta on vielä muistissa, tällä kertaa oltiin invalidien asialla. Ei invalidiliitto ry:stä, nimi oli hieman eri muodossa, oisko ollu invaliidiliiton tuki tms. Noh, eihän tässä vielä kaikki, tämä keppaheikki alkoi latelemaan lahjoituspakettien (mitä *ittua nekin on?) summia, 500 e, 800e.. Yks sutkimpi yrittäjä (jonka tunnen liiankin hyvin) samalta kylältä oli vihjannut että minun yhtiö vois olla halukas lahjoittaja. tämä itse ei kuitenkaan ollut "raaskinut" lahajoittaa kuin 200 e.
Saimpa muuten hyvät naurut miten halpaan sekin oli menny, tein vielä selväksi että tuon sortin rahanvonkaajille ei tipu senttiäkään ja luuri kiinni.

Äänestä

Pelastutushelkikopteri Aslakin tuki yhdistys kerää edelleen rahaa koska kopteri joka nykyin sisältää lääkärin on yhä toiminnassa. Sodankylässä edelleenkin.Rahoitus tapahtuu keräyten ja lääkäriaseman kautta. Se tukee joka haluaa tukea hyvää tarkoitusta.

Rovaniemellä toimivat finhems ja raja ovat valtion rahoittamia toki rahoitus siirtyy kunnile 2017 siitä tulee kallista lapille

Äänestä
  • Noin puolet keräysvaroista menee kuluihin.

    Äänestä

  • En sanonukaan että Aslakin tukiyhdistyksen rahankeruu olisi kielletty sen jälkeen kun pelastuslautakunta on sen irtisanonut. Mutta se miten lahjoituksia edelleen kerätään puhelimitse, alkaa olla jo kusetusta.

    Pitäis hommata tuon tukiyhistyksen tilinpäätöksiä muutamalta vuojelta niin näkis mihin sen saamat varat todellisuudessa menevät. Varmasti jonkinsortin rahasampo yhistyksen hallituksella ja tuolle puhelimyyntipuljulle...

    Äänestä

  • Tänä iltana noin 19.58 sain aslak nimissä puhelun ,mutta oli tosi omituista !? Kyseli mitä minä olin tekemässä ja nauroi oudosti puheittensa väliin ... ei asiallista!

    Äänestä

  • Hyvinkin asiallista oli kyllä kun minulle soittivat.

    1Äänestä

  • Ainakin mulle soitettiin tänään jostain vastaavasta. Pyysin sähköpostin. Saa nähdä tuleeko...

    Äänestä

Hei ! On hyvä, että kerätään rahaa Aslakin toimintaa varten.Olen itse lomaillut usein Lapissa. Onneksi viimeksi loukatessani olkapääni ei tarvittu helikopterin apua, mutta on hyvä olla tämä mahdollisuus toimittaa apua.Oma pieni panokseni keräykseen on 70 Euroa.Varmasti puhelinmyyntikin maksaa,...niin miksi ei maksaisi.Jotenkin nämä keräykset pitää hoitaa. Valitettavasti itsekkyys on lisääntynyt Suomessa.

Äänestä
  • Itsekkyys on lisääntynyt Suomessa,ja välinpitämättömyys

    Äänestä

Yritykseni tukee suoraan urheiluseurojen joukkueita. Alkoi siitä kun tyttäreni pelasi korista. Annamme tukea suoraan joukkueelle. N. 500-2000€ vuosi/joukkue. Vuodessa menee n. 6000-10000€. Eli tuemme useita joukkueita.
Saavat käyttää rahat miten haluaa. Kunhan menee pelaajille. Suosittelen tälläistä sponssausta muillekin

Äänestä

Aslak helikopterin toiminta on kannatettavaa kolmannen sektorin toimintaa, jota en voi kuin ihailla. Olemme taloudellisesti ylivelkaantuneita ja yhteiskunta ei pysty rahoittamaan kaiken maailman helikoptereita enempää, vaikkakin ihmettelen, miksi vain ensihoidolla on helikoptereita, mutta poliisille ei ole osoitettu omia koptereita ollenkaan. No, vastaus on varmaan että lennetään tarvittaessa rajavartion kopterilla. Mutta ei se niin mene, että ensihoito lentelee päivittäisjuttuja kopterilla ja poliisi ajelee maijalla vaikka olisi kuinka kiirus. Aslakki tekee hyvää työtä Lapissa, muistakaa tukea sen toimintaa. Odotellaan kauanko kuntien rahat riittää nykyiseen kopterileikkeihin, kun tullee maakuntien maksettavaksi.

Äänestä

Tällä viikolla soitti nuorimies Aslakista, hän esitteli asiansa asiallisesti. (toisin kuin puhelinmyyjät yleensä) Päätin osallistua talkoihin 80 eurolla. Jäi hyvä mieli kun oli niin mukava myyjä, ja pääsin hyvää asiaa auttamaan! Toivottavasti muutkin auttavat ja saavat pidettyä Aslakin liikkeellä!

1Äänestä

Tässä tänään soitti eräs naishenkilö ja koetti kaupata talkoopakettia väen vängällä. Omakin talous on siinä kunnossa, että maksuaikaa on laskuihin pitänyt kysyä lisää. Koetin ystävällisesti ilmoittaa, etten nyt voi osallistua talkoisiin, mutta väkisin olisi pitänyt ostaa n. 50 €:n tukipaketti. Lopulta oli pakko sanoa, että en osallistu ja ja että nyt on pakko sulkea puhelin. Nyt tuli sellainen fiilis, että kuinka monta dementoitunutta vanhusta tällainen myyjä saa lähes pakollisiin talkoisiin kalastettua? Seuraavan kerran kun tätä tuotetta kaupataan niin lopetan heti puhelun ja toivotan hyvää päivänjatkoa!

Äänestä

Näin minä sanon kaikille kaupustelijoille.painukaa vitun mitä sitä sanoja säästää
Kun näillä perimmäinen tarkoitus kusettaa

Äänestä

Koitin soittaa noviafinlandiin peruuttakseni Aslakin tilauksen,käskettiin odottaan,muutaman minuutin kuluttua sanottiin ota yht. sähköposti osoitteeseen info.noviafinland@fi ei ollut kunnollinen osoite en saanut sähköpostia lähetettyä.Mitä per. pitäis tehdä kun on mennyt tilaamaan hyvässä uskossa tuki lehden ja nyt sen peruuttaminen on melk. mahdotonta?

Äänestä
  • et sitten kokeillut info@ osoitetta?

    Äänestä

Koko PELASTUSKOPTERI toiminta lukuun ottamatta LAPPI pitäisi lopettaa älyttömän KALLIIN toiminnan .... maayksikköjä saataisiin ympäri SUOMEA vaikka kuinka monta...
TÄMÄ ON FAKTA !

Äänestä

Asioista on hyvä ottaa selvää 😊 kaikki on vapaa ehtoista. Ainakin nettisivut ovat asialliset ja avoimet.

Äänestä

Tuo+pöytäkirja+on+näköjään+jo+poistettu+netistä,+mutta+itsellä+se+näky+olevan+tallessa.Mutta+joo,+hämäräperästä+toimintaa+on+ollut+ennenkin,Rahankeruun+verovelkoja,+vanha+juttu+tosin,http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/lapin-pelastushelikopterin-tuki-ry-kiistaa-verovelat/445650/Puhelinmyynnin+tuohon+aikaan+toteuttanut+yhtiö,http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/poliisi-tutkii-kirjanpitorikoksesta-epailtya-carinotecia/447521/http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kirjanpitorikoksesta-epailtyjen-miesten-yhdistys-keraa-rahaa-kuolemansairaille-lapsille/1813414Kulut+80%+-+kaikennäköstä+"avustustoimintaa"+tehdään+yhdistyksien+nimissä,+katso+myös+tuo+45+min+ohjelman+alkuhttp://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/rahankerayshuijari-sai-toimia-rauhassa-vuosia---katso-juttu/2039552+Ray:n+tukien+väärinkäyttöhttp://yle.fi/uutiset/3-5683621Tämä+taitaa+olla+tuorein+juttu+asiassahttp://stm.fi/artikkeli/-/asset_publisher/lakarhelikoptrarnas-tillforlitlighet-har-okatNovialaisista+en+ole+tainnut+kuulla+pariin+vuoteen.

Äänestä

- sitkeämpi , agressivisenpi kerjuu tapa kuin esim. romanian mustalisilla , huijariksi epäilee het 5 sek jälkeen ,- esittelikö se ees itteänsä ku en muista nimeä - 2 milj. vailla näytti olevan , henkilökuntaa 30 , ja 2000 on tuntitaksa aslakilla - siis jos se vispilä on 100 tuntia ilmassa vuosittain = 200 000 t , mihin se 1800000 tarvitaan ???

Äänestä
  • Itseasiassa pelastushelikopteri Aslakin lentovalmius on 8 h päivässä. Jos osaan laskinta oikein käyttää, tämähän tekee 29,2 kertaa enemmän kuin 100h. (2920h vuodessa). Jos siitä tuntitaksaa alkaa laskemaan niin kyllä se helposti sen 2 miljoonaakin ylittää.

    Äänestä

Just mieshenkilö soitteli ja kerjäs rahaa Aslakille... siis tiistai-iltana 14.2.17 klo. 20.40, kun ollaan mukulan kans jo nukkumassa! Sanoin vaan, että menisit sinäkin oikeisiin töihin niin ei tarvitsis häiritä työssäkäyviä ihmisiä soitoillas.

Äänestä

Nuo Pelastushelikopterit koko maassa ovat sellaisia juoppojenkuljetuskoptereita. Aika harvakseltaan ne minnekään tieliikenneonnettomuuksien, rotkoihin putoamisten yms. tilanteisiin lentelee paikalle.

Suurin osa on jonkinlaisen sydäntykytyksen tai infarktin oireilta pelastaminen. Ja niissä on sellainen tilastollinen tosiasia että suuri osa noista äkillisistä sydönkipeistä ovat alkoholin suurkuluttajia. Tai sitten huumeiden yliannostuksesta sinisiksi menneitä.

Kova juopumustila päällä kun haetaan kopteriin. Sitten lääkäri yrittää parhaansa mukaan pelastaa ja liuottaa suonet auki, muutamaksi lisävuodeksi, sen armottoman juoppolallin.

Äänestä

Lastenklinikoiden kummit keräävät ja kerjäävät viiden yliopistosairaalan lasten auttamiseksi rahaa! On tämäkin törkeää, eikös julkisista varoista pitäisi maksaa nämä lapsien hoito ja ylläpito, miksi keräävät rahaa? Jos kerran Aslak kopteri ei saa kerätä, miksi kerätään yliopistosairaaloiden lapsien hoitoon? Sekin pitää lopettaa ja heti.

Äänestä

Lastenklinikoiden kummit kuitenkin ainakin yrittää käyttää sen rahan siihen mihin lupaavat. Aslakki mainostaa itseään lääkärihelikopterina, mutta harva tietää että tosiasiassa se toimii vaan 8h päivässä, eikä siellä nykyään ole lääkäriä ollenkaan kun lentoyhtiöllä ei ole lääkärilentoihin lupaa. Keräysraha kyllä kelpaa, ja yksityisellä lääkäriasemalla tahkotaan lisää. Mutta kenen taskuun?

Äänestä

Tänään soitti asiallinen mieshenkilö Aslakin tukemista pyytäen. Ei näille millekään uskalla/halua maksaa, on niin paljon huijareita :(

Äänestä

onko tää huijaus vai ei?

tänään tuli kerjuupuhelu klo 14.00 aikaan

Äänestä

Lue Aslak.fi -sivuilta, mitä kopterillaan tekevät.

Mielestäni pelastustoiminta kuuluu hoitaa verovaroin.

Osaahan ne puhelinmyyjät puhua.

Finhems ja rajavartiosto toimivat myös Lapissa, Aslak ei ole ainoa pelastus.

Äänestä

Tästä on jo kymmenkunta vuotta aikaa, kun puhelinkerjääjä sanoi keräävänsä rahaa Poliisien toiminnan tukemiseen. Kyselin että millaista toimintaa tarkalleen on tarkoitus tukea. Vastaus kuului, että poliisikoirien kuntoutus- ja virkistyspäivien menojen kattamiseen.

Ei ihan irronnut rahaa, sillä(kään) kerralla Jeppe-järjestön touhuihin.

Äänestä

Aikakausilehti Seurassa oli pitkä juttu Aslakin varainkeruusta. Puolet menee firmalle joka soittamalla kerää rahoja. Että silleen...

Äänestä
  • Höpö+höpö.++Mie+lukiin+ethä+70%+männöö+suoraan+pelastustehtävviin,+lopuilla+katetaan+muut+kulut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fiat-allis kirjoitti:

Taas tuli soitto toissapäivänä mukamas pelastushelikopteri Aslakilta ja alkoi sitkas tinkaaminen kuinka ovat ainoa lappilainen pelastuskopteri joka EI SAA valtion rahoitusta, vaikka ne kaikki muut siellä Rovaniemellä ynnä muualla ovat valtion rahoittamia..

-Ainoastaan rajavartioston ja FinnHemsin vispilöiden tukikohta löytyy Rovaniemeltä..

Joopa joo... Novia finland oy oulusta toimii rahankerääjänä Lapin pelastushelikopterin tuki ry:lle, joka on aikaisemmin ollut ilmeiseti Aslakin ainoa rahoituskanava. Mutta ei syyskuun 2012 jälkeen:

http://lapinliitto.tjhosting.com/kokous/2012180-21.PDF

Tällä samalla asialla soitellaan ainakin mulle noin kerran kuussa, ja edellinen kerjuusoitto olikin hyvin muistissa, tällä kertaa kyseenalaistinkin tuon väitteen rahoituksesta, mutta puhelintytön pokka piti ja "looppina" tuli edelleen tekstiä Lapin ainoasta pelastuskopterista jota ei valtio tue eikä rahoita. Kunnes muistin tuon irtisanomisesityksen,
-Niin miten se kun netistä löytyy pelastuslautakunnan esitys jossa tämän tukiyhistyksen sopimus irtisanotaan koska rahoitus on jo 1,5 v sitten järjestetty valtion taholta, ja te edelleen jatkatta tätä valehtelua ?
-Mitä, ööh, ei se ööh ei se voi pittää paikkaansa, sie oot varmaan nyt öö käsitt...
-Eihän tässä ole mitään väärinkäsitettävää muutan kuin teiän myyntipuheet. Ei muutakuin päivänjatkoja ja koitahan pysyä asialinjalla!
...tuuttuuut...

Herää kysymys kauanko tämä epämääräinen rahankeruu jatkuu, onko kelleen ikinä selvinny mitä summia ovat vailla, Aslakin kannatusjäsenmaksu on yrityksiltä 90 e, tosin kuten tavallista rahankerjuussa yrityksiltä, tuskimpa kynyäisivät nuinkin pientä summaa, 500 e kuullostais tutummalta... Josta kuitenkin itse tuen kohde saa vain murto-osan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu