USAlla ja NATOlla on mennyt pinna ja nyt häpeä sekä paniikki ovat kouriintuntuvat Venäjän armeijan ylivoiman takia.
NATONei pysty kuin räksyttämään. Siksi NATOn pääsihteeri Rasmussen on taas pantu asialle ilmoittamaan, että NATO on ''päättänyt keskeyttää kaiken käytännön siviili- ja sotilasyhteistyön Naton ja Venäjän välillä."
Ja heti seuraavana päivänä,,että NATO kuitenkin edelleen odottaa yhteistyötä Venäjän kanssa mm. huumeiden vastaisessa taistelussa ja Afganistanin sodassa helikoptereisen huollossa Venäjällä, sotatarvike- ja huoltokuljetuksissa Venäjän alueen kautta sekä,terrorismin torjunnassa.
NATONei pysty kuin räksyttämään. Siksi NATOn pääsihteeri Rasmussen on taas pantu asialle ilmoittamaan, että NATO on ''päättänyt keskeyttää kaiken käytännön siviili- ja sotilasyhteistyön Naton ja Venäjän välillä."
Ja heti seuraavana päivänä,,että NATO kuitenkin edelleen odottaa yhteistyötä Venäjän kanssa mm. huumeiden vastaisessa taistelussa ja Afganistanin sodassa helikoptereisen huollossa Venäjällä, sotatarvike- ja huoltokuljetuksissa Venäjän alueen kautta sekä,terrorismin torjunnassa.
Vastaukset 103
Vanhimmat
"USAlla ja NATOlla on mennyt pinna ja nyt häpeä sekä paniikki ovat kouriintuntuvat Venäjän armeijan ylivoiman takia."
Minkä ihmeen ylivoiman? Venäjän armeija ei ole osoittanut mitään tylivoimaista ellet pidä kv rikosta sellaisena?
Niin? Eikö Nato mielestäsi saa tehdä sellaista? Mikä estää?
Eihän venäläiset osaa huoltaa edes omia helikoptereotaan saatikka sitten Naton. Ei Nato odota Venäjältä muuta kuin vetäytymistä toisen valtion alueelta!
NATOlta lähti johto hetkessä kun USA vetäytyi Ukrainan kriisistä. Siitä se paniikki johtuu, Venäjän armeija on NATOa voimakkaampi.
Nyt USAn armrijan NATOa komentava kenraali yrittää ottaa johtajuutta mutta se on siihen liian yksinkertainen ja tyhmä.
NATO jäi ilman ilman johtoa kun Venäjän armeija vähän näpäytti ensin Georgiassa ja nyt Krimillä.
Natolla on täysin toimiva johto.
Venäjän armeija ei ole ollut Naton kandssa tekemisissä sen paremmin Georgiassa kuin Krimillä!
USA ja NATO kiukuttelivat Georgian nöyryyttävää sotatappiotaan Venäjän armeijalle melkein vuoden kunnes alkoivat kerjätä Venäjän ja sen armeijan apua Afganistaniin.
Nyt näyttää, että Ukrainan tappion kiukuttelu ei kestä paria viikkoa pitempään.
USA ja NATO eivät olleet edes läsnä Georgiassa.
Muu yhteistyö lakkaa. Afgsanistanissa joiltain osin jatkuu. Putin ja kansa kokevat sen kiukuttelun ajan kanssa tuskallisesti!
"USA ja NATO eivät olleet edes läsnä Georgiassa."
Olihan, ei ole NATO:a ilman USA:ta ja NATO on erimaiden satilasliittosuhde USA:han, ei ohi sen keskenään, aina on linkki USA:han.
USA aseisti Gruusiaa ja se siitä. Gruusia hyökkäsi Ossetiaan ja sai turpiinsa.
Mutta sitten se isompi kuva on petrodollarin puolustussodat.
Historiallinen lausunto
USAn puolustusministeri Hagelille oli käynyt rasmussenit, hirmupussit silmien alla Hagel piti puheen, että "USAlla ja sen liittolaisella NATOlla ei ole enää sotilaallista herruutta maalla, merellä, ilmassa, avaruudessa."
Todellisuudessa kylähullulle on itselleen käynyt tavanomainen valehtelijan kohtalo! Nimittäin USAn puolustusministeri Hagel ei puheessaan sanonut mitään tuollaista. Esim. sanaa Nato ei puheessa EDES mainittu!
Tästä voi itse kukin lukea, että mitä Hagel OIKEASTI sanoi. Kylähullu kun ei osaa pienintäkään asiaa kertoa ilman valeita!
Yhdysvaltain uuden puolustusministerin Chuck Hagelin mukaan maailman johtavinkaan sotilasmahti ei voi toimia omin päin.
– Me emme voi sanella maailmalle, meidän täytyy osallistua. Meidän täytyy johtaa liittolaistemme kanssa, Hagel sanoi Pentagonin työntekijöille virkavalan vannomisen jälkeen keskiviikkona.
Senaatti äänesti Hagelin virkaan äänin 58–41. Tulos oli tiukin koskaan puolustusministeriä valittaessa. Hagelin tueksi asettui demokraattien lisäksi vain neljä senaatin republikaaniedustajaa.
Hagel on republikaanipuolueen entinen senaattori. Republikaanien mukaan hän oli kuitenkin senaattoriurallaan liian lepsu Irania kohtaan.
Hagel on saanut kritiikkiä myös suhtautumisestaan Irakin sotaan ja Israelin puolustamiseen.
66-vuotias Hagel on Vietnamissa haavoittunut sotaveteraani.
Kylähullu valehtelee,
tuo osa puheesta on se kohta, millä USA pummaa lisää rahaa NATO-mailta vaatien, että NATO-maiden on panostettava (taas kerran) lisää rahaa NATOon kun USAlla ei ole halua eikä rahaa panostaa elikkä USAn raha ei riitä.
Siinä sitä on Hagelilla, Rasmussenilla, Stoltenbergillä hommaa: pummata lisää rahaa NATO-mailta kun USA ja NATO ovat nostaneet jo kädet ylös Venäjän armeijalle.
Venäjä on ilmoittanut vastastrategiastaan joka on kieltämättä älykäs: "Venäjä odottaa, että NATO väsyttää räksyttelyllä itse itsensä".
Pitää aina muistaa, ettei mitään todellista Naton voimaa ole käytetty vielä missään. Natolla on miljoonia risteilyohjuksia ja satoja tuhansia maaliinsa hakeutuvia ohjuksia. On täyttä puuppua kuvitella, että Nato olisi ylipäätään käynyt mitään sotaa. On totta että Afganistanin koulutusleirit tulee ja on pakko hävittää, ne uhkaa vapaata maailmaa. Afganistanin kansa toivoo Natolta jatkuvaa tärkeää apua. Naiset ja homot tarvitsevat paljon tukea. Erkki Tuomioja lähetti ilolla apua. Naton ulkopuolella on kirous. Nato -maissa eletään 50 vuotta kauemmin ja hyvää onnellista elämää. Pahuudessa on AIDS, tuberkuloosi jne.
Paljon on voitettu ja Osama Bin Laden ja Saddam Hussein kaksi kuvottavaa murhaajaa ovat koko maailman riemuksi poissa. Hammaslääkäri tarkistaa murhaaja Putinin pienet keltaiset hampaat. Osama Bin Laden (viikset joihin luetetaan) on jo maailman riemuksi hirtetty. Koko vapaa maailma on Natoa.
Natolla on kaikki voima sukellusveneet, risteilyohjukset, ohjukset jne. valmiina!
Maailmaa ei saa rikkoa (putin on seuraava).
Maailmaa ei saa rikkoa (putin on seuraava).
Eikä jättää meidän poikia yksin!
NASA otti NATOlta räksyttämismallia.
NASA ilmoittaa katkaisseensa yhteistyön Venäjän kanssa paitsi kansainvälisen avaruusaseman yhteistyön ja Sojuz-rakettien vuokraamisen.
NATO ja NASA pelaatat teatteria. Medialle ne on kovaa poikaa, mutta todellisuudessa täyspelkureita.
Kohta tulee 100 %:n varmuudella Hollywood-elokuva, missä USA ja NATO voittavat Venäjän armeijan.
"NATO ja NASA pelaatat teatteria. Medialle ne on kovaa poikaa, mutta todellisuudessa täyspelkureita."
Mutta kun sitä 'TODELLISUUTTA' ei ole nähty! Ei, vaikka kylähullu todistelee Natyon 'paenneen' Ukrainassa? Minulle tosin jää mysteeriksi, että kuinka voi 'aeta' paikasta, joassa ei edes ole!
"Kohta tulee 100 %:n varmuudella Hollywood-elokuva, missä USA ja NATO voittavat Venäjän armeijan."
Sitä ennen pitäisi oikesti olla taphtuma, jossa puolet mittelivät keskenään! Vasta sen jälkeen filmin asiasta voi tehdä!
Mutta ei hätää! Hetkessä Suomen venäläismielinen kylähullu sellaisen tapahtuman keksii omassa päässään! Se, ettei asialla ole todellisuuspohjaa, ei herraa häiritse!
NASAssa paloi käämit kun Venäjällä on rahaa avaruustutkimukseen ja Venäjän avaruushallinto on mennyt jo ohi ja jättänyt NASAn taakseen, ja 10 vuoden sisällä Kiina tekee saman.
NASA:lla ei pala käämit mitenkään vaan se tutkii sen mukaan, mitä on saanut rahoitudsta. USA osoitti jo 70-luvulla, että jos johtoa kiinnostaa ja rahoitus on kunnossa niin se menee heittämällä ohi NL/Venäjästä tai Kiinasta.
On tietenkin mainioa asia se, että Suomen venäläismielinen kylähullu tietää jo nyt 10 vuoden sisällä tulevan tilanteen! Meille muille ei ole tuota armolahjaa suotu:-D
NASAa harmittaa kun se hävisi avaruuden kilpajuoksun.
Mikään asia ei ole ratknnut eikä mitään lopullista voittoa ole edes olemassa.
Tilanne riippuu aina maan satsauksesta avaruustutkimukseen.
Naton pääsihteri Rasmussen on jo ihan loppu. Raskasta hommaa soittaa suuraan kun ei ole mitään kättä pitempää.
Rasmussen on täysin rauhallinen. Johtajiern homma on soittaa suutaan. Harva lentää kurtkien seassa kuten Putin:-)
NASAn uho on pelkkää itsemurhaa. USA ei pysty huoltamaan satelliittejaan eikä viemään avaruuteen uusia ilman Sojuz-yhteistyötä.
Sitäpaitsi USA on jo sopinut 3 muuta ISS-lentoa avaruusasemalle Sojuzilla.
Halutessaan NASA kehittäähetkessä uuden ja hommaan paremmin sopivan. Turhaan väkiset taas.
Nyt USAn kongressi ja USAn armeija vaatii poikkeusta Venäjä-pakotteisiin Afganistaniin, USA, NATO, Afganistanin armeija joutuvat hengenvaaraan ellri Prntagon voi edelleen ostaa venäläisiä helikoptereita Afganistanin armeijalle.
Nato ei edes ole Afganistanissa!
Mitäpä uSA:ta liikuttaa Afganistanin armeija? USA vetäytyy vuoden loppuun mennessä.
Kongressin edustajat ja USAn armeijan kenraalit sekä NATOn johto käyvät kuumana, USAn ja NATOn sotilaat pelkäävät jo kuollakseen jos USA ei voi ostaa venäläisiä helikoptereita Afganistanin armeijalle.
USA ja NATO ovat aivan hurjana:
Suomessa on kielletty Rock-konsertti mutra vielä kovempaa Venäjä-uhittelua esittää Saksa, jonka postilaitos on ilmoitranut, että se kiretäytyy käsittelemästä Krimiltä tullutta postia.
Aina vaan hurjempaa USAlta ja NATOlta.
USAn ja NATOn kenraalit ovat "miettineet", että sulkemalla amerikkalaisen hampurilaisketju McDonald'sin Krimin niemimaalla, USA ja NATO rankaisevat Venäjää.
kohta Naton komentava USAn armeijan kenraali käskee Naton sotilaiden heittää krimiläisiä venäläisiä ja Venäjän armeijaa hampurilaisilla.
ne heittää niitä ilman ketshuppiasäästääkseen kuluja ja ketshupin kanssa kun ulkoministeri Kerryn vaimo on ketshuppi-tehtailija perheestä.
USA ja NATO on sulkenut amerikkalaisen hampurilasketjun Krimillä.
USAn ja NATOn kenraalit uskoo, että sillä Ukrainan kriisi ratkeaa?
Venäläiset on vaan tyytyväisiä kun roskaruokakin lähtee Krimiltä.
Näinköhän on todellisuudessa?
Kovasti se vaan tuntuu Suomen venäläismielistä kylähullua järkyttävän!
USAn ja NATOn pitäisi toimia eikä räksyttää. Sitä varten USA ja NATO kuluttavat 1000 miljardia aseisiin ja sotaharjoituksiin. Räksyttäminen on halvempaa niin kuin Rasmussenista on nähty.
USAssa ja NATOssa tekee kipeää kun maailman geopoliittinen tilanne muuttuu niin että läntisen sotilasliiton NATOn ja USAn suhteellinen asema heikkenee kun taas Venäjän ja Kiinan asema yhdessä sekä erikseen voimistuu.
"USAn ja NATOn pitäisi toimia eikä räksyttää"
Niinkö? Toimia missä ja miten? Yhdenkään Naton jäsenmaan kimppuun kun ei ole käyty!
Todellisuudessa Venäjän geopoliittinen merkitys tätä menoa vähenee ja sehän sopiiKiinalle, joka mielellään hommaa elintilaa Venäjän alueista!
Naton pitäisi tosiaankin toimia eikä räksyttää.
Räksyttäminen ei ole sotilasliiton tehtävä, ei sittenkään vaikka on hävinnyt niin kuin nyt USA ja Nato on hävinnyt Venäjän armeijalle ja sitä ennen afgaaneille, irakilaisille.
Länsi on täydellisesti nolannut itsensä erillaisilla pakotteilla ym. Niiden kaikkien vaikutukset ovat marginaaliset. Länsimaat itse häviävät siinä eniten. Eniten näyttävät kiljuvan Baltian maat ja suomi. Ihmeellistä kyllä juuri ne maat jotka ovat suurimpia häviäjiä. Onko tämä järkevää?
Ihmetyttää sitä pientä joukkoa suomalaisia, jotka kaiken tämän jälkeen hinkuvat Natoon. Suomi menettäisi loputkin itsenäisyydestään ja päätäntävallastaan, jos se olisi Naton jäsenmaa. Lisäksi sen pitäisi toteuttaa Naton rusofobisia päätöksiä, joilla ei ole mitään järkeä, ja jotka ovat kansainvälisen lain, usein myös ihmisoikeuksien vastaisia. Tästä herääkin kysymys mitkä ovat Natokiimaisten todelliset tarkoitusperät. He ajaavat Syyriassa kirjaimmellisesti kurkunleikkaajien etuja. Suomen ulkoministeri ja siis suomen korkein johto on tukenut näitä kurkunleikkaajia mm. osaallistumalla syyrian ystävien kokouksiin, joihin on osallistunut Erkki Tuomioja. Suomen nykyjohto on lähtenyt aika pitkälle demokrattisista periaatteista. Hävetkää!
Länsi on täydellisesti nolannut itsensä erillaisilla pakotteilla ym. Niiden kaikkien vaikutukset ovat marginaaliset."
Ei niiden odotetakaan heti vaikuttavan.
"Länsimaat itse häviävät siinä eniten. Eniten näyttävät kiljuvan Baltian maat ja suomi."
Todellisuudessa kukaan ei 'kilju'?
"otka kaiken tämän jälkeen hinkuvat Natoon. Suomi menettäisi loputkin itsenäisyydestään ja päätäntävallastaan, jos se olisi Naton jäsenmaa."
Millä tavalla?
"Lisäksi sen pitäisi toteuttaa Naton rusofobisia päätöksiä, joilla ei ole mitään järkeä, ja jotka ovat kansainvälisen lain, usein myös ihmisoikeuksien vastaisia."
Tottelemme joka tapauksessa vastaavia EU:n määräyksiä eikämikään niistä ole 'kansainvälisen lain, usein myös ihmisoikeuksien vastaisia'!
Sen sijaan on kv lain vastaista miehittää suvereenin valtion alueita ja liittää niitä itseensä! Unohditko?
"Suomen ulkoministeri ja siis suomen korkein johto on tukenut näitä kurkunleikkaajia mm. osaallistumalla syyrian ystävien kokouksiin, joihin on osallistunut Erkki Tuomioja."
Syyriassa on kurkunleikkaajia molemmilla puolilla! On yhtä kyseenalaista kummankin tukeminen!
Ja kuusikymppiselle itselleen ja hengenheimolaisille: Hävetkää!
USAn ja NATOn touhuissa ei ole jätjenjäivää.
Nyt USAta, NATOa, MacDonaldsia ottaa koppaan, kun Krimille on alettu perustaa jo muita hampurilaisketjuja ja Venäjällä poliitikot ovat alkaneet esittämään, että MacDonaldsit on suljettava koko Venäjällä, Moskovassa, Pietarissa jne.
Mäkkäreitten poistuminen Krimiltä ei riipu millään tavalla Natosta vaan ratkaisun ontehnyt ketju itse.
Ja jois mäkkärit poistuvat kokoVenäjältä niin aina vaan parempi! Toivon mukaan myös muut ketjut (kuten Picnic) poistuvat ankeasta maasta.
Kiehukoon omissa ..,
ei ole tullut käytyä kouluja, niin että yritystoimista sinulla ei ole mitään hajua.
Mikään yritys missään ei lopeta vapaaehtoisesti voittoa tuottavaa toimintaa.
USA, CIA, NATO painostivat MCDonald'sia luopumaan toimistaa eikä MCDonald's uskaltanut panna hanttiin kun yrityksen toimintaa olisi vaikeutettu USAssa ja muissa NATO-maissa.
USAn armeijan ja NATOn hampurilaissota päättyi sekin häviöön Venäjälle. Krimille perustetaan jo uusi hamurilaisketju.
Suomesta Hesburgeri voisi mennä mutta natottaja-kokoomuslaiset kieltävät.
Mäkkäreitten poistuminen Krimiltä ei riipu millään tavalla Natosta vaan ratkaisun on tehnyt ketju itse.
Liiketoimintaa ei puolueet voi estää! Suomen venäläismielisellä kylähullulla on varsin alkeellinen näkemys liike-elämästä? Ei sinne tarvitse kenenkään mennä yrittämään...
Kylähullun tyhmyydelle,
ei ole tullut käytyä kouluja, niin että yritystoimista sinulla ei ole mitään hajua.
Mikään yritys missään ei lopeta vapaaehtoisesti voittoa tuottavaa toimintaa.
USA, CIA, NATO painostivat MCDonald'sia luopumaan toimistaa eikä MCDonald's uskaltanut panna hanttiin kun yrityksen toimintaa olisi vaikeutettu USAssa ja muissa NATO-maissa.
"Mikään yritys missään ei lopeta vapaaehtoisesti voittoa tuottavaa toimintaa."
Lopettaa silloin, kun se katsoo alueen kiistanalaiseksi ja siksi riskialttiiksi!
"USA, CIA, NATO painostivat MCDonald'sia luopumaan toimistaa eikä MCDonald's uskaltanut panna hanttiin kun yrityksen toimintaa olisi vaikeutettu USAssa ja muissa NATO-maissa."
Aika mielipuolinen teoria. Lännessä on yritysdtoiminta vapaata eikäsitä armeija painosta! Kuvaamasi voisi tapahtua diktatuurisella Venäjällä, mutta ei lännessä!
"Lännessä on yritysdtoiminta vapaata eikäsitä armeija painosta!"
Noinhan sitä tyhmempi luulee. Vaan USAssa ja NATO-maissa yritystoiminta ei ole vapaata. Sen ovat nyt saaneet kokea hampurilaisyrittäjät ja rokkarit.
Ecclestone alkoi nauramaan ja viittasi kintaalla kun USA, NATO ja NATO-maa Britannian pääministeri Cameron yrittivät painostaa Ecclestonea sulkemaan venäläisen F1-kuskin Kvyatin ja Marussia-F1-tallin F1-kisoista.
HAHA! Tuskinpa kokoonpanoa USA, NATO ja NATO-maa Britannian pääministeri Cameron juurikaan kiinnostaa se, kuka ajaa ympyrää autolla:-D
Ainoa Naton aikansaannos Krimiläisten demokraattista kansanäänestystä vastaan on Mäkkäreiden poisto sieltä. Hienoa. Ruokakulttuuri nousee!
Ja se ei oloe, kuten tuonikäisen pitäisi tietää, mitenkään Naton aikaansaannos tai edes päätettävissä!
Läntinen pääoma vain vetäytyy kiistanalaisilta alueilta eikä niihin liiketaloudellisiin päätöksiin kukaan vaikuta!
UUssa järki palailee pätkittäin. EUkin kyllästyy jo USAn ja Naton naurettaviin pakotteisiin.
Saksan ulkoministeri on jo ilmoittanut seuraavaa EU-kokousta varten, että EUn ei pidä lisätä yhtäkään pakotetta lisää Venäjää vastaan, koska Venäjä pystyy niihin vastaamaan.
"Saksan ulkoministeri on jo ilmoittanut seuraavaa EU-kokousta varten, että EUn ei pidä lisätä yhtäkään pakotetta lisää Venäjää vastaan, koska Venäjä pystyy niihin vastaamaan."
Valehtelet niin paljon, ettei sinua usko vaikka kertoisit hänen sanoneen 'hyvää huomenta'!
Löytyykö referaattia moisesta?
Nato katsoo happama kun Venäjällä Burger Kingin osakearvo nousee kohisten ja venäläisomistus Burger Kingissä kasvaa.
Miksi katsottaisiin? Sekin kun on amerikkalainen firma. Ja voi halutessaan vetää oman ketjunsa pois!
Keski-Euroopassa mm. Saksassa ollaan täystympääntyneitä Naton uhoon televisiossa ja lehdissä kun oikeassa maailmassa Nato ei tee mitään.
Keski-Euroopassa pidertään Naton taktiikkaa hyvänä. Ei kukaan halua mennä sotimaan ei jäsenvaltion puolesta!
Kyllähän se on aika noloa kun ei ole kuin muutama viikko siitä kun nato ja eu vaati venäjää vetämään joukkonsa Krimiltä. Nyt vetäytymisvaatimus on yllättäin hävinnyt
julkisuudesta. EU-n ulkoministeritkin taas kerran ns neuvottelivat,mutta ei
sanaakaan siitä että venäjän on vedettävä joukkonsa Krimiltä. Myös kohutut
venäjän talouspakotteet näyttää vesittyvän. Nyt pitäisi haastatella Kiovassa
ukrainalaisia ovatko he naton ja eu-n toimiin tyytyväisiä? Odotetaan puolivuotta niin Kiovassa eu ja nato kirotaan maan rakoon. Eu ja nato yhtä tyhjän kanssa.
Nato ei vaadi yhtään mitään. Se kehoittaa ja arvaa myös etukäteen ettei lautapää putin kehoitusta tottele.
Ulkoministereillä on kehoitus Venäjän vetäytymisestä tietnkin itsestäänselvyys. Talouspakoitteet on esimmäisessä vaiheesa jo kerrottu. Pakoitteista riippumaton seuraus on länsipääoman ja investointien vetäytyminen Venäjältä ja Krimiltä. Itse olet täällä ulvonut tuskasta hampurilaispaikkojen poistumisen myötä jo pari päivää:-) Se on vain yksi seuraamus eikä suinkaan Naton aikaansaannos!
"Nyt pitäisi haastatella Kiovassa ukrainalaisia ovatko he naton ja eu-n toimiin tyytyväisiä?"
Miksi? Länsi terkee sen, mikä laittomuuksissa yleensä tehdään. Ei siinä kenenkään mielipide kiinnosta!
"Odotetaan puolivuotta niin Kiovassa eu ja nato kirotaan maan rakoon"
Jää nähtäväksi. Pakotteiden lisäksi seuraamuksia on runsaasti sellaisia, joita . Suomen venäläismielinen kylähullu ei edes älyä!
"Eu ja nato yhtä tyhjän kanssa."
Ei kumpikaan ole maailman poliisi, mutta ainoa tuki Ukrainalle.
eu ja nato yhtä tyhj
nato on jälleen kerran osoittanut munattomuutensa
Miten niin?
Suomen venäläismielinen kylähullu ei koskaan osaa selostaa, että mitä hän oikein odottaa Natolta? Hyökkäystä Venäjälle? Jonkun ei-Nato-maan takia? Aika omituinen ajatus!
Nato on munaton, ei se pärjää uskonlahkoille ei arabiheimoille, joilla ei ole edes omaa armeijaa ja Venäjän armeijaa se lähtee pakoon.
Ongelmasi on se, ettei mitään tuollaista ole tapahtunut!
Nato ei ole edes läsnä Afganistanissa!
Se ei liioin ollut läsnä Irakissa!
Eikä edelleen läsnä Ukrainassa!
Joten väittämäsi on nollan arvoinen!
NATO hävisi rock-konserttiboikotinkin.
Konsertin järjestäjä Live Nation neuvotteli välikäsien kautta tuloksen, että USA ja NATO eivät enää uskaltaneet kieltää rock-konserttia suomalaisilta.
NATOn hampurilasiboikotti sen sijaa pitää tosin niin, että kun yhdysvaltalainen MacDonalds joutui sulkemaan hampurilaisputiikkinsa niin tilalle tuli yhdysvaltalainen Burger King.
Nato vaatii, että Helsinki Areenan Miley Cyrusin ja Justin Timberlaken konserteissa ei esitetä mitään Nato-kritiikkiä.
Ei vaadi. Nato kun ei ole mikään Venäjä! Länsi kestääkritiikkiä... Venäjä ei.
Nyt USA ja NATO pyytävät Venäjältä jo apua Itä-Ukrainan rauhoittamiseenkin kun juuri EU pyysi Venäjältä rahaa ettei Ukraina mene konkurssiin, vaikka USA, NATO, EU, IMF vannoivat panevansa Ukrainan talouden kuntoon ja rauhoittaa Ukrainan.
Sellaista päivää ei tule, että kukaan lännestä oyytäisi Venäjää Ukrainaan!
Pyytäisitkö sinä keuhkosyöpää omaan keuhkoosi?
Nyt USA, NATO, EU, CIA, IMF voisivat lyödä kättä Venäjän kanssa ja tukea Donetskin otsenäisyysjulistusta.
Se rauhoittaisi Ukrainan.
"Se rauhoittaisi Ukrainan."
Tilanne rauhoittuu nopeammin sillä, että Ukrainan poliisi pidättää Venäjän maksamat mielenosoittajat.
Nyt Naton amerikkalaiskeraalitkin on käsketty valittamaan mediaan kun Venäjällä on armeija "liian lähellä" Ukrainaa.
Kenraalit valittaa kun USAn armeijastaja Natosta ei olisi mihinkään.
"Nyt Naton amerikkalaiskeraalitkin on käsketty valittamaan mediaan kun Venäjällä on armeija "liian lähellä" Ukrainaa."
Ei heitä tarvitse 'käskeä'! Onhan se omituista, että rauhaa vaaliva maa pitää kymmeniä tuhansia sotilaita valmiudessa rajalla?
Nyt Naton amerikkalaiskeraalitkin on käsketty valittamaan mediaan kun Venäjällä on armeija "liian lähellä" Ukrainaa.
NATOn kenraalien kannattaisi varmaan miettiä amnatin vaihtamista kun "jonkun tou
Isen" armeija on "liian lähellä".
Nyt jo EUkin riitelee keskenään Venäjän talouspakotteista.
Usan, Naton, Eun älypäät asialla:
Naton hampurilaisboikotti ei purrut, eikä rock-konserttiboikotti eikä luottokorttiboikotti.
Nyt Ukraina uhkaa katkaista Venäjän kaasun jakelun Eurooppaan.
NATO on pannut heikomman lenkkinsä Viron asialle.
Viron pääministeri on sitä mieltä, että "Euroopan on hyväksyttävä jos Ukraina katkaisee kaasun tulon Eurooppaan, koska Venäjälle on näytettävä ja siksi on uhrauduttava."
Vitro saa pitää mielipiteensä.
http://www.kymensanomat.fi/Online/2014/03/20/Kymen kansanedustajat eivät hingu Natoon/2014517135264/4
Ei enää mautonta vaan itsetuhoisaa:
Venäjä siirtyy vientikaupassa ruplaan ja fossiilisten polttoaineiden kaupassa ruplaan sekä Venäjän raaka-ainekaupassa paikalliseen valuuttaan.
Venäjän suurimmat pankit valmistautuvat jo uuteen PRO 100-ruplajärjestelmään.
CIA ja NATO ovat kyhänneet äkkii muutaman satelliittikuvan ländilehiten levitykseen, joista ei saa mitään selvää, mitä ne esittävät, missä ne on otettu, mutta tekstillä selitetään, että ne on Venäjän ryhmittymistä hyökkäämään Ukrainaan.
Voi hellan lettas.
Kuvat ovat samaa tasoa kuin ne suttu-lentävä-lautanen-kuvat, jotakin on jossakin eikä yhtään mitään.
USAn ja NATOn ja Suomen natottajien Venäjä-armeijan pelko saa selityksensä.
Venäjäkään ei varmaan arvannut, että USA ja NATO kärsivät edelleen pelkotilaa Georgian sodasta.
Siihen aikaan v. 2008 Venäjän armeija oli siirtynyt uudenlaiseen päivystysjärjestelmään, mikä yllätti salamasodallaan, salamavastaiskuillaan USAn ja NATOn sekä niiden kouluttamat, aseistamat, rahoittamat, tukemat, konsultoimat Gergian NATO-armeijan joukot täysin.
Sen takia USA, NATO ja natottajat tärisevät: "mitä Putin tekee seuraavaksi", "mitä Venäjän armeija tekee", "Venäjän armeija on valmiustilassa", "Venäjän armeija hyökkää", "Venäjän armeija voittaa", "Venäjän armeija valloittaa"...
"Sen takia USA, NATO ja natottajat tärisevät: "mitä Putin tekee seuraavaksi", "mitä Venäjän armeija tekee", "Venäjän armeija on valmiustilassa", "Venäjän armeija hyökkää", "Venäjän armeija voittaa", "Venäjän armeija valloittaa"..."
Noin yleensä mammanpojille käy. Ensin ne vttuilee jonkun selän takana, sitten kun niille vastaa vastatoimin niin, että ne häviävät pelin ja tietävät joutuvansa vastuuseen, ne lysähtävät jonkunnäköiseen shokki-transsi-horkkaan ja alkavat hokea hulluna yhtä ja samaa.
Kuvastanee tarkalleen Suomen mielenterveyshuollon avopotilaan, Suomen venäläismielisen kylähullun tilaa! Hän Hän vapisee naama punaisena ja ryhti lysähtäneenä kuin Notre Damen kellonsoittaja ja säikyttelee jo pieniä lapsia. Itku kurkussa hän piipittää: Nato! Samalla hän lysähtää jonkunnäköiseen shokki-transsi-horkkaan ja alkaa hokea hulluna yhtä ja samaa. Veäjä on johtotähteni ja aurinkoni!
Ylen toimittajalla oli tuota Nato-horkkaa.
Tohtori Pekka Visuri ihmetteli aamu-tvssä toimittajan vänkäänistä Venäjän uhasta Suomelle toteamalla pariinkin otteeseen, että Ukrainan kriisillä ei ole mitään tekemistä Suomen kanssa.
Onko Pekka Visuri ollut vihdoin kommentoimassa?
On muuten tosipätevä asiantuntija.
Visuri oli selvästi näkästynyt Ylen natottajien juonesta siirtää Ukrainan kriisi Suomen ja Venäjän väliseksi kriisiksi ja Suomen Nato-jäsenyyspropagandaksi.
Visuri toisteli, että Ukrnainan kriisillä ei ole mitään tekemistä Suomen kanssa.
Viduri osoitti upeasti, että natottajat, jotka esittävät että Ukrainan kriisi olisi Suomen kriisi, elävät, ei Nruvostoliiton ajassa vaan tsaarin Venäjän ajassa.
Yle ei olisi halunnut haastatella Visuria, mutta ei voinut vastustaa kun kansa, katsojat halusivat.
Niinhän se on tämäkään ei koske Suomea. Lisääntynyt tiedustelukin on omaa harhaamme ja harjoitukset rajan takana vain hirvien tömistelyä. Näinhän se on - onnkeis "asiantuntija" tietää paremmin. Voimme sulattaa aseet ja näyttää rauhanmerkkiä - mikään ei meitä uhkaa.
Ei tjiisus sentään näitä pököpäitä.
"Niinhän se on tämäkään ei koske Suomea. Lisääntynyt tiedustelukin on omaa harhaamme ja harjoitukset rajan takana vain hirvien tömistelyä."
Jotkut haluavat tunkea päänsä pensaaseen?
"Voimme sulattaa aseet ja näyttää rauhanmerkkiä - mikään ei meitä uhkaa. "
Ei mikään muu kuin kaheli Putin!
"Ei tjiisus sentään näitä pököpäitä."
Olet siis pököpää?
Venäjä=ystävä on ihan Nato horkkashokissa.
Venäjä on jo näyttänyt, että sillä on koko asevoimareservinsä valmiudessa joka puolella Venäjää, Kannaksellakin.
Sen takiahan Usa ja Nato ovat paskajääykkänä kun niillä ei ole minkäänlaisia mahdollisuuksia Venäjän armeijaa vastaan.
Sen takia sinäkin Olet hullu Kylähullu olet horkassa ja horiset sekavia.
Missäs valmiudessa ne on? Kuokkii perunoita:-)
Usa ja Nato EIVÄT OLE paskajääykkänä ja ne tietävät, että Venäjä on piece of cake.
Kylähullu itse puhuu täällä sekavia ja on päätynyt jonkunlaiseen russofiiliseen hurmostilaan?
Venäjä näissä USAn, NATOn ja EUn talouspakotteissa on voittaja.
Ilman Venäjän armeijan puuttumista Ukrainan kaaokseen, Venäjä ei olisi saanut koskaan kaasumaksuja Ukrainalta.
Nyt kun USA, NATO, EU yrittävät vetää jonkunlaista "oikeudenmukaisuuden" talouslinjaa talouspakotteilla, ne eivät voi olla maksamatta Ukrainan velkoja Venäjälle.
Nyt me eli EU maksetaan, ja maksetaan vielä pitkään, yli 10 vuotta.
Venäjä ja Kiina loupuvat dollarikaupasta. Ne ottavat kauppavaluutakseen BRICKS-maiden valuuta.
Kun dollari hukkuu, hukkuu USAkin. Ensimmäisen kerran maailman taloudessa Eurosta tulee oikea valuutta.
Nato keksi taas uuden tyhjänpäiväisen pullistelun.
Se alkaa partoida sotalaivoillaan enemmän Välimerellä, muka sillä tavalla uhkaavan Venäjää ja puolustavan Nato-jäseniään.
Partioi tasaisesti sekä Väli- että Itämerellä. Kylähullun runosuoni ehtyy ja juttujen laatu heikkenee?
Tyhjänpäiväinen Nato,
tuo on sitä samaa sarjaa kun USAn ja Naton hyökkäys Irakiin.
USA määräsi Norjan sukellusveneen partioimaan Välimerellä. Edes norjalaiset upseerit eivät ymmärtäneet miksi, mutta Norja maksoi kulut.
Rasmussen pantiin taas asialle, nyt luettelemaan, missä kaikkialla NATO alkaa partioimaan.
Rasmussen kuitenkin tietää, että NATOlla ei ole valtuuksia aloittaa missään minkäänlaisia sotilaallisia operaatioita.
Entä sitten? Hän kertoo, ettäåmissä partioidaan?
Oletko jotenkin tyhmä, vai?
Nöyryytyksen päivä. Ukrainan sotilaat antautuivat ampumatta laukaustakaan ja USA sekä NATO jatkavat pakoiluaan.
USA, NATO, EU, vaativat selitystä Ukrainan hallitukselta, kun Ukrainan armeijan voimannäytöstä maan itäosissa tuli hajaannuksen osoitus, joka hämmentää tilannetta seuraavaa maailmaa.
USA ja NATOkin vetivät maton Ukrainan hallituksen jalkojen alta jatkamalla pakoiluaan päättämällä, että Baltian ilmatilan ja Itämeren partiointia lisätään, mikä on selvää pakoilua, sillä niillä ei ole mitään vaikutuusta Ukrainan kriisiin.
USA ja NATO lähtivät puolustamaan New Yorkia Afganistaniin ja nyt Ukrainaa Viroon ja Liettuaan.
Oliko USAn käsky vai Rasmussenin ihan oma kekkaus uhota Venäjää nimittämällä Venäjää NATOn vastustajaksi ja viholliseksi.
No se nyt on se ja sama!
Venäjä itse nimittelee Natoa vihollisekseen. Olipa tuo nyt sitten Putinin kekkaus tai Lavrovin uho niin samanhan se tekee!